30 Tipů pro novou koupelnu

Nová koupelna je báječná věc, ale cesta k ní nemusí být jednoduchá. Někde je těžké poradit si s velmi malým prostorem, ale oříškem může být i koupelna příliš velká. Nabízíme třicet tipů a rad, na co si dát pozor.

MINIMÁLNÍ KOMFORT

Základem pro pohodlí v koupelně zůstává prostor. Udělejte tak vše proto, abyste jej měli co nejvíce. Při běžném používání, například výstupu ze sprchy, vás nesmí nic omezovat, nebo dokonce ohrožovat (roh vany, radiátor, věšák, úzké dveře). Také ve sprše musíte mít místo na to, abyste si bez narážení do stěn umyli vlasy nebo se předklonili.

Malá koupelna hůře snáší velké množství věcí. Tento chaos ji opticky zmenšuje. Snažte se tak maximum doplňků či hygienických potřeb schovat za dvířky nábytku.

Řada koupelnového nábytku INVENCE v dřevodekoru Arlington, otevírání skříněk pomocí dotykového kování push to open. Od 10 690 Kč. www.drevojas.cz

DOSTUPNÝ LUXUS

Nemusíte být boháči, abyste si dovolili luxusní koupelnu. Finančně dostupné jsou dnes termostatické baterie, masážní sprchové panely či sprchové hlavice s různými režimy proudu vody, armatury s LED osvětlením, které mění barvu podle teploty vody.
Dostupnější se stávají i elektronická WC prkénka, která nahradí funkci bidetu a nabídnou pohodlí při hygienických úkonech (od vyhřívaného sedátka přes různé typy spodních spršek až po teplý vzduch pro osušení intimních partií).
Místo zde mají i designové radiátory a pokud máte jen o trochu větší místnost, i infrasauna už je dnes finančně snadno dostupná.

NEŽ ZAČNETE

Pro projekt nové koupelny potřebujete znát velikost prostoru, jeho členění, umístění dveří, oken, jejich výšku a šířku, případné zkosení stropu, ale také to, kudy vedou elektroinstalace, kde se nacházejí zásuvky a vývody instalací nejen k vaně či umyvadlu, ale také k pračce, k osvětlení nebo k radiátoru.
Nutné je také zjistit, z jakého materiálu jsou obvodové zdi koupelny, to mimo jiné kvůli instalaci zařizovacích předmětů.
Jste-li laici, zajděte pro radu k odborníkům. Koupelnové studio či stavební firma připraví projekt na míru vám i prostoru. Nezapomeňte si také zjistit, zda na rekonstrukci nebudete potřebovat nějaké dokumenty (souhlas majitele domu, stavební ohlášení či povolení), po rekonstrukci třeba revizi elektroinstalací a tak dále.

Využití koupelnových konceptů zajistí, že prostor bude působit celistvě. To je stejně důležité pro koupelnu malou i velkou. Jedná se o ucelené sestavy sanitárního zařízení a koupelnového nábytku, které na sebe funkčně i designově navazují.

Skandinávský styl patří mezi nadčasové a velmi populární trendy ladění interiéru. Ovládnout může i koupelnu, kde je kromě jednoduchosti kladen důraz na maximální praktičnost a pohodlí. www.siko.cz/koncepty

MALÁ NEZNAMENÁ ŠPATNÁ

 1. Zvažte, zda toaleta musí být oddělená (vhodné pro početnější rodiny). Spojením WC a koupelny totiž získáte pro koupelnu cenný prostor.
 2. Zavěšený nábytek a nástěnné police nabídnou úložné prostory, aniž by zabíraly místo na podlaze – vybudovat je lze i pomocí sádrokartonových systémů.
 3. Místo ušetří (a také usnadní úklid podlahy) závěsné WC, bidet či pisoár.
 4. Méně prostoru zaberou rohová umyvadla či klasická s menší hloubkou.
 5. Vhodné jsou menší vany či sprchové kouty, případně rohová provedení, prostorově úsporné, a přitom komfortní jsou vany asymetrické.
 6. Praktickým a úsporným řešením mohou být ucelené koncepty výrobců určené přímo pro malé koupelny.
 7. U obkladů a dlažeb se nebojte velkých formátů. Pomohou prostor pocitově rozšířit.
 8. Musí být v koupelně pračka? Místo ní můžete mít prostornější sprchový kout, který je k nezaplacení.
 9. Zvolte vhodné umělé osvětlení. Nemusí být jen jedno centrální a jedno u zrcadla, uplatní se zde i bodovky v podhledech nebo LED pásky a to kdekoli.
  Použijte velké zrcadlo, prostor se opticky zvětší.

Nezapomeňte, že po dobu rekonstrukce nebudete mít koupelnu k dispozici, což může trvat i několik dnů, či týdnů. Dobře tedy plánujte, aby jednotlivé práce dobře navazovaly a trvaly co nejkratší dobu.

Koncept 10° pro koupelnu všech velikostí. Kromě klasických umyvadel a van vhodných pro jakýkoli prostor zahrnuje i praktické rohové umyvadlo s vnitřní plochou pootočenou o 10° tak, aby se u něj dalo pohodlně stát, aniž by se člověk otíral pažemi o stěny. Stejného principu pootočení využívá i asymetrická vana a sprchový kout. www.ravak.cz

OPRAVDU HODNĚ MÍSTA

 1. Vyhněte se rozmisťování předmětů podél stěn, prázdné místo uprostřed bude působit neútulně.
 2. Dovolte si luxus volně stojící vany v prostoru nebo sprchu uprostřed místnosti. Takové zařízení na sebe strhne pozornost a nabídne pocit luxusu.
 3. Trendy jsou sprchové kouty typu walk-in. Nejlépe vyniknou postavené přímo na podlaze se zabudovaným odtokovým žlabem, rozměr je jen na vás a na možnostech prostoru.
 4. Vybírejte rozměrově větší zařizovací předměty, a to nejen s ohledem na funkci, ale i na design.
 5. Jednotlivé zařizovací předměty by spolu měly ladit i designově.
 6. Velké koupelně prospěje promyšlené osvětlení jednotlivých částí.
 7. Nejen v početnějších rodinách se uplatní dvojitá umyvadla.
 8. Vítané je i rozdělení prostoru polopříčkami, které opticky oddělí jednotlivé zóny.
 9. V opravdu prostorné místnosti můžete vybudovat relaxační zónu na pódiu – třeba s infrasaunou a lehátkem.
 10. Pohrát si můžete i s obklady, jejich barevností, kterou lze oddělit jednotlivé zóny koupelny. Není třeba se bát ani tmavších barev, formáty volte určitě větší.
  ravak.cz

Maty vládnou trendům, do koupelny pomohou dostat jejich sametovou jemnost dvířka T.acrylic. V různých barvách, od 2709 Kč/m2, www.trachea.cz

BEZ BARIÉR

 1. Pro eliminaci překážek věnujte pozornost už vstupu do místnosti, měl by být široký nejméně 90 cm.
 2. Dveře se musejí otevírat ven z místnosti nebo lze zvolit dveře posuvné.
 3. Samozřejmostí je protiskluzová podlaha.
 4. Podle normy ČSN by koupelna pro vozíčkáře měla mít na otáčení volný prostor 150 x 150 cm. Tato plocha musí být dodržena od všech sanitárních objektů.
 5. Umyvadlo by ideálně mělo být ergonomicky vytvarováno a umožnit přístup i vsedě.
 6. Výška umyvadla závisí na výšce osoby, která před ním sedí. Běžně montážní výška při použití vsedě činí 65 – 70 cm, při použití ve stoje asi 80 – 85 cm.
 7. Ideální je sprchová vanička v úrovni podlahy či bezbariérová vana.
 8. Sprchu je vhodné vybavit sedátkem, které umožní sprchování vsedě.
 9. U sprchového koutu se hodí horizontálně dělené sprchové dveře praktické pro asistenci druhé osoby.
 10. Pohyb a provádění běžných úkonů usnadní sklopné úchyty, madla či sedátka.
  hornbach.cz

ŠEDÁ BUDOUCNOST?

Moderní je přemýšlet úsporně. Kromě energie potřebné na ohřev vody se v koupelně nabízí samozřejmě úsporné zacházení s vodou. A velkým tématem je takzvaná šedá voda. Tak se podle EN 12056 nazývají splaškové odpadní vody neobsahující fekálie a moč, které odtékají z umyvadel, van a sprch, ale také z dřezů. Právě šedá voda z koupelen je nejlépe opětovně využitelná. Vyčištěním šedé koupelnové vody vznikne takzvaná voda bílá, kvalitou srovnatelná s vodou dešťovou a použitelná jako voda provozní – pro splachování a zalévání zahrad.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 9. 4. 2019

Edit: