To je zase počasí...

Venku mrholí, pomalu se smráká, teplota nic moc, nálada pod psa… Podzimní šero a chlad o sobě dávají vědět. Jedna věc ale stoprocentně pomůže!

Nejlepším způsobem, jak si zlepšit náladu a ještě se cítit výborně, je vyzkoušet klasickou finskou saunu. Prohřátí těla s následným osvěžením ve studené vodě vám zajistí neskutečně příjemnou relaxaci, jakou při procházce spadaným listím jen sotva zažijete.

2

Sauna uprostřed zahrady je luxus, a pokud k ní máte ještě bazének, o dokonalou relaxaci je postaráno. Technické a designové řešení jsou vždy na míru podle přání a možností klienta, samozřejmě s ohledem na okolní exteriér. Sauny by Timo Nakari, nabízí www.beta-wellness.cz.

1

Sauna určená do exteriéru – díky dokonalé izolaci přináší požitek po celý rok. Místo jezera stačí bazén, místo lesa zahrada a hned si budete připadat jako ve Finsku. www.beta-wellness.cz

SPRÁVNĚ A ZDRAVĚ

Pravidelné saunování přispívá ke zvyšování obranyschopnosti organismu, především před respiračními nemocemi, odbourává škodlivé látky z těla, zklidňuje činnost srdce, pozitivně působí na dýchací cesty a příznivě ovlivňuje i bolestivost kloubů a svalů. Jestli jste například dlouhodobě psychicky rozladění, podráždění, míváte migrény a jste pod neustálým tlakem, nervózní a vystresovaní, máte jedinečnou příležitost, jak se přirozeně a pozvolna všeho zbavit. Ještě druhý den po sauně se budete cítit lépe – radostněji a klidněji, při pravidelném užívání sauny dokonce zmizí i nespavost a nechutenství. Při saunování se tělo začne silněji okysličovat, kožní póry a cévy rozšiřovat, kůže může lépe dýchat – začne být svěžejší a jemnější, sami to hned poznáte. Jestli vás trápí neustále studená chodidla, jejich lepší prokrvení to napraví.

JAK NA TO?

Samotný princip klasického saunování spočívá v opravdu důkladném prohřátí těla při teplotě zpravidla kolem 90 °C, někdy až 110 °C, vlhkost horkého vzduchu dosahuje maximálně 5 %. Při vysokých teplotách dochází k intenzivnímu pocení, které se střídá s ochlazením. Celý cyklus se několikrát opakuje, ideální počet jsou zhruba tři cykly. Doba saunování by neměla překročit asi 15 minut, dětem bohatě stačí pět, maximálně deset minut. Na začátku saunování se posaďte na nejnižší místo v kabince, později můžete vystoupat výš. U země je totiž „nejchladněji“, třeba jen 75 °C, kdežto u stropu bývá kolem stovky. Zejména začátečníkům se doporučuje nedělat během saunování prudké pohyby a nechodit, vhodnější je klidně sedět a odpočívat. Odborníci doporučují saunování vždy minimálně ve dvou, to pro případ, že by se jednomu udělalo nevolno.

3

Vědro na polévání s plastovou vložkou je na čtyři litry vody, 980 Kč bez DPH. SAUNASYSTEM, s.r.o.

4

Sauna Poplar Royal (220 x 220 cm) – finské topidlo IKI 3,3 kW / 230 V (70 kg kamenů), vnitřní vodorovný obklad palubkami z topolu, dveře celoskleněné, venkovní obklad z masivního topolu, regulace teploty pomocí dotykového displeje. Součástí výbavy jsou teploměr, vlhkoměr, přesýpací hodiny, vědro (4 l), naběračka a LED osvětlení Rainbow. Cena 210 000 Kč bez DPH včetně dopravy a montáže. www.canadiana.cz

5

Finská sauna Grand má anatomicky tvarovanou lavici z cedru, topidlo EOS Fintec s digitální regulací teploty a barevné LED osvětlení. Samozřejmými doplňky jsou přesýpací hodiny a vědro na vodu. Rozměry sauny od 134 x 134 x 210 cm, možnost volby vestavného nebo samostatně stojícího provedení. Dokoupit si můžete automatický dávkovač aromatu nebo vestavné reproduktory s MP3 přehrávačem. Rozměr 200 x 200 cm pořídíte od 120 000 Kč bez DPH. SAUNASYSTEM, s.r.o.

Základní pravidla saunování
◗ Před vstupem se osprchujte.
◗ Ručník použijte jako podložku na sezení.
◗ Ideální je být nahý.
◗ Pokud chcete oblečení, pak je lepší volný lehký oděv z přírodního materiálu než plavky.
◗ Odložte si veškeré šperky (pálily by vás).
◗ Nepoužívejte parfémy a deodoranty.
◗ Brýle nejsou vhodné, zamlží se.
◗ Pokud kontaktní čočky, pak jednorázové.
◗ Před saunováním se dostatečně napijte (podpoříte pocení).
◗ Vždy někoho informujte, že se jdete saunovat.
◗ V sauně nekuřte a nepijte alkohol (ani před saunováním).

KOLIKRÁT JE TO NEJLEPŠÍ?

Kdo jednou podlehne kouzlu finské sauny, trávil by v ní nejraději celý večer. Obzvláště, má-li k dispozici zahradu a bazén. Rozhodně je lákavé a romantické vyběhnout ze sauny a skočit po hlavě do studené vody nebo hromady sněhu a nechat se zchladit, ale lékaři tento způsob nedoporučují. Lepší je začít opláchnutím obličeje studenou vodou, aby se zmírnil teplotní šok, a pak teprve postupně přidat osvěžení celého těla třeba v bazénu nebo sněhu. Do bazénu ale nikdy neskákejte, vždy jděte po schůdkách. Až budete mít pocit naprostého chladu, je čas vrátit se do sauny. Celý cyklus stačí opakovat třikrát – třikrát se prohřát a třikrát se ochladit. I když by se vám zdálo, že to ještě párkrát zvládnete, je to zbytečné, pro ozdravení organismu jste právě udělali tak akorát a měla by následovat už jen očistná sprcha, relaxace, doplnění tekutin a spánek.

6

Široké prostorné lavice zajišťují při saunování dokonalé pohodlí. Podstatné jsou opravdu kvalitní materiály, perfektní zpracování a příjemný design. www.beta-wellness.cz

7

Solná sauna s výplní ze solných cihel z himálajské soli má blahodárné účinky na lidský organismus – pomáhá při nemocech dýchacích cest, alergiích, zlepšuje astma a chronickou bronchitidu i kožní choroby. Solný aerosol vyčistí vzduch a vytvoří antibakteriální, téměř sterilní prostředí. Cena od 290 000 Kč bez DPH. SAUNY SALUS.

TYPY SAUNOVÁNÍ

(podle počtu opakovaných výměn horka
a chladu)

1x iritační (dráždivé)
2x tonizující (povzbudivé)
3x relaxační (uvolňující)
4x inhibiční (útlumové)
5x exhaustivní (vyčerpávající)
6x rizikové jednání (nejde již o správné saunování)
Zdroj: www.canadiana.cz

JAK SI MÁM VYBRAT?

Saunu vybírejte stejně pečlivě jako například kuchyňskou linku. Nepodceňte drobné detaily, které by vám požitek ze saunování mohly zkazit. Prvním kritériem je její velikost a vybavení. Na trhu jsou saunovací kabiny pro jednoho, pro dva i pro více osob. Zvolit si můžete i vnitřní dispozici sedátek a lehátek – záleží na vás, jestli upřednostňujete při saunování sedět anebo ležet. Samozřejmě existují varianty sklopného sedátka, výklopné lavice a podobně. Jen si musíte rozmyslet, jak často a kterou z možností budete nejvíce využívat. Nezapomeňte také na všechny důležité doplňky, jako jsou podhlavníky, opěrky, polévací vědra a lžíce, vhodné osvětlení, teploměr, vlhkoměr, hodiny, ale i příjemné detaily – vonné esence nebo saunovací bylinková mýdla. Nabídka na trhu je pestrá, máte-li například prostor kolem rodinného domu, neváhejte nad saunovým domkem – je sice stavebně náročnější a také dražší, ale saunování v soukromí zasněžené zahrady vám vše vynahradí. Nejlevnější kousek přijde zhruba na 140 000 Kč, rozměrově asi 200 x 130 cm. Cena za saunu bývá většinou uváděna jako základní, musíte si k ní připočítat ještě další náklady, jako jsou nezbytné topné těleso, povrchová úprava stěn, podlahový rošt, osvětlení a mnoho doplňků.

8

Odpočinek a romantika zároveň – venkovní sauna s předsíňkou, materiál topol v kombinaci se severským smrkem, rozměry 330 x 220 cm, topidlo na dřevo. Cena 220 000 Kč bez DPH, včetně montáže a dopravy. www.canadiana.cz

9

Ideální sauna je ta, kterou vám výrobce „poskládá“ přímo na míru. V této jsou kamna zapuštěná do spodní lavice a obsahují zhruba 100 kg kamenů, kolem kamen je prstenec ze skla. Obložení sauny je z červeného cedru, osvětlení je řešeno bodovými svítidly s optickými vlákny. V lavici je zapuštěné vědro s vodou. Cena závisí na provedení a materiálech. Suomi Sauna, nabízí www.deluxestyle.cz.

KDY JE TO NEJLEPŠÍ?

Optimální doba pro saunování je v podvečer. Po lázni následuje odpočinek a potom ideálně spánek. A pokud jste najedení, měli byste dvě hodiny se saunováním počkat.

SAUNA V BYTĚ?

Žádný problém. Jen musíte vzít v úvahu schůdnost technického provedení a návaznost koupelny a toalety, abyste ze sauny do sprchy nemuseli běhat přes kuchyň. Také počítejte se zvýšenou vlhkostí a případnými plísněmi v okolí saunovací kabiny; prostor věnovaný sauně by měl být dokonale suchý a rovný, protože samotná instalace má určité specifické nároky. O těch by vás měl detailně informovat zkušený dodavatel saunovacího zařízení – prostor si přímo u vás obhlédne a vysvětlí, jak napojit elektrické rozvody, jak vyřešit větrání, odvod vlhkosti a tak dále.

ZMĚNA K LEPŠÍMU

Již po několika návštěvách sauny pocítíte její blahodárný účinek na tělo i psychiku, zejména budete-li ji navštěvovat pravidelně a podle zásad dobrého saunování. Měli byste se cítit celkově skvěle, být otužilejší, méně bojovat s rýmou a lépe odolávat infekcím. A když pojmete saunování jako dobrou rodinnou akci, máte možnost zažít dobrodružství úplně nového rozměru.

10

11

Solná kamna Salus Vulcan se solnou chromoterapií vytvářejí v sauně požadované klimatické prostředí. Kamna jsou opatřena světelnými solnými panely s plynule se měnícími barvami podle vaší volby. Sůl je himálajská (50–70 kg) a svým složením ideální k relaxaci a inhalaci. Ceny od 18 500 Kč do 34 100 Kč bez DPH podle velikosti a vybavení. SAUNY SALUS

line

Vybíráte novou saunu? Širokou nabídku za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/sauny

line

 

Datum vydání: 3. 12. 2015

Edit: