Sedací souprava, pohovka a lenoška. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Sedací soupravy a pohovky patří mezi nejvíce vytěžované kusy nábytku. Obzvláště ty pohodlné, do kterých se zaboříte a s knížkou nebo sklenkou vína zapomenete na strasti všedního dne.


Obývací pokoj je nejvíce reprezentativní místností v bytě či domě. Návštěvy většinou neusazujeme do ložnice, nýbrž právě na sedací soupravu v obývacím pokoji. Ale také často bývá nejvíce komplikovaný, obzvláště pokud je jeho součástí i jídelní stůl a pracovní koutek.

Kde si pohovíme?

Srdcem obývacího pokoje bývá buď sedací souprava, pohovka, nebo lenoška. Na začátku si pojďme vysvětlit pojmy. Slovo pohovka (popřípadě gauč, sofa, kanape, popřípadě otoman) vychází ze slova hovět si. Je to tedy kus nábytku slouží k odpočinku včetně spánku. Typický je pro ni obdélníkový tvar bez prodloužených dílů. Jako taková se hodí do všech interiérů, v nichž není prostor pro atypické sedací soupravy.

Lenošení povoleno

Jakési prodloužené sedadlo či křeslo, to je lenoška. Zkrátka takové inovované křeslo umožňující si natáhnout nohy. Přidanou hodnotou lenošek bývá jejich atypický design. Obzvláště v menším obývacím pokoji, do něhož se nevejde rozměrná sedací souprava, je lenoška přímo ideální. Volte ale model na nožičkách, který opticky zvětší prostor.

Jakou velikost?

Při odpovědi na otázku, jaký kus nábytku do obývacího pokoje zvolit, v první řadě vycházejte z jeho rozměrů. Malá pohovka se ve velkém obýváku ztratí a velká sedací souprava malý obývák zadusí. Velikost sedací soupravy také volte s přihlédnutím k počtu členů v domácnosti. Také ale myslete na návštěvy. Budou u vás přespávat? V tom případě zvažte sedací soupravu rozkládací, kterou v případě potřeby využijete jako lůžko.

Kam s ní?

Dalším úkolem bude samostatné umístění sedací soupravy či pohovky. Sedačka může být orientována směrem do místnosti, nebo ji může předělovat. Obrátíte-li pohovku například zády ke kuchyňské lince, oddělíte tak zónu kuchyňskou a relaxační.

Rohová, nebo rovná?

Důležité také je, je-li vaše sedačka rovná či rohová. Vzdušným moderním interiérům sednou rohové sedací soupravy. Velmi dobře ale působí i rovné sedačky (pohovky) naproti sobě. Řešení zkrátka může být několik. Nebudete-li si s ním vědět rady, obraťte se na bytového designéra.

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 10. 4. 2022

Edit: