Sedm otazníků v malých koupelnách

I malá, tmavá, nevzhledná koupelna v umakartovém kabátě se může proměnit v místo, kde je radost provádět hygienu a kde je se i příjemně relaxuje.

Největší slabinou panelových bytů je malá tmavá koupelna a WC bez umyvadla stísněné v umakartovém typovém jádru. Proto je jeho přestavba základem rekonstrukce bytu v paneláku, a to nejen z důvodů estetických, ale i hygienických a bezpečnostních – elektroinstalace zdaleka neodpovídá současným normám a často je v žalostném stavu, velmi často nefunguje odvětrávání. Vylepšovat současný stav spíše kosmetickými úpravami stěn či výměnou jednotlivých zařizovacích předmětů nemá valný smysl. Je třeba provést kompletní přestavbu. Ač se jedná o typové koupelny, nové řešení může být ušité přesně na míru potřebám konkrétní domácnosti. Otázky, které si musíme položit před zahájením rekonstrukce jsou ve všech případech stejné, odpovědi pak již zcela individuální, podle potřeb, preferencí a samozřejmě stavebních možností daného typu bytu.

Varianta A

Varianta C

Varianta B

Lze zvětšit koupelnu?

Odpověď na tuto otázku je závislá na typu jádra. Některé konstrukční systémy dovolují rozšířit koupelnu o přilehlý prostor – směrem do chodby, kuchyně i pokoje a zvětšit ji až na dvojnásobek. Tam, kde je jádro ze tří stran ohraničeno panelovou stěnou, není na zásadní změnu prostor. Ale i tak výměna umakartového jádra přinese zvětšení o 10 cm na všechny strany koupelny. Ač se to nezdá mnoho, spolu s vhodným uspořádáním a výběrem vybavení může působit nová koupelna až překvapivě prostorně.

Spojit koupelnu s WC?

Tato možnost se přímo nabízí – získá se tak místnost působící prostorněji. Ovšem výsledek nemusí být zcela praktický. Odstraní se tak dvě stěny, kde je možné vytvořit úložné prostory a zkomplikuje se každodenní provoz domácnosti. Propojení je tedy vhodné spíš pro malé domácnosti, a tam, kde není možné umístit na toaletu umyvadlo pro mytí rukou. Toaletu je však vhodné od prostoru koupelny alespoň opticky oddělit. Předpisy dovolují spojení koupelny s toaletou jen v malých bytech, byty větší než 34 m2 se dvěma obytnými místnostmi musejí mít koupelnu a záchod oddělené.

Varianta B

Varianta C

Varianta A

Varianta A

Vanu, nebo jen sprchový kout?

Vana je téměř nezbytná v domácnostech s malými dětmi, naopak senioři mohou mít s koupáním ve vaně problémy a k soběstačnosti potřebují sprchový kout. Nejsnadnějším řešením, jak mít oboje, je sprchová zástěna u vany, ta však není řešením pro lidi se sníženou pohyblivostí. Pro ty však existuje řešení v podobě vany s dvířky. Pro malé koupelny existují prostorově úsporná řešení, kdy se například vana v nohách zužuje, aby se vytvořilo místo na umyvadlo.

Z pórobetonu nebo sádrokartonu?

Obě možnosti vyhovují především díky nízké hmotnosti použitých materiálů, při správné realizaci není rozdíl ani ve funkčnosti, rozdíl je spíše v samotném průběhu realizace. Pórobeton láká především pocitově – místo umakartu pořádný pevný materiál. Musíme však počítat s tím, že se jedná o mokrý stavební proces, který s sebou nese hodně nepořádku spojeného se zděním příček, vysekáváním otvorů pro rozvod elektřiny, odpadu a vody, omítáním. Realizace jádra pomocí sádrokartonu je suchý stavební proces, tedy čistší, rychlejší, s minimem odpadu. Používají se desky speciálně určené do vlhkého prostředí, přesto je nutné je natřít hydroizolačním nátěrem. Na hladký povrch desek se pak snadno speciálními lepidly nalepí obklad.

Kolekce TESI od Ideal
standard zaujme oblými
křivkami sanitární
keramiky kontrastujícími
s moderními tvary
koupelnového nábytku.
Design: Robin
Levien & Artefakt.
www.idealstandard.com

Denní světlo v koupelně?

Bytové jádro je v panelácích umístěné uvnitř dispozice, bez přístupu denního světla. Při rekonstrukci se však může najít způsob, jak ji prosvětlit. Nabízí se prosklení části stěny, třeba horní pás směrem do kuchyně, nadsvětlík nad dveřmi, luxfery…

Jakou WC mísu?

I výběr typu a velikosti klozetu zasluhuje pozornost. Přednost dejte závěsným před samostatně stojícími. Nejen z estetického hlediska, ale i z důvodu snadnějšího úklidu a údržby. K jejich upevnění se používají předstěnové systémy, které zaručují dostatečnou pevnost bez velkých nároků na nosnost zdi, nádrž na splachování je skryta ve stěně. Pokud rozšiřujete WC, uvažujte i o bidetu, který je nedocenitelným pomocníkem při intimní hygieně. Kde není dostatek místa, je možné zvolit toaletu a bidet v jednom – ve variantě s bidetovým sedátkem, sprškou nebo bidetovou tryskou, která je umístěna přímo v toaletní míse.

Vana BetteCora Comfort s vanovou zástěnou
BetteCora Swing s integrovaným čelním
panelem ze smaltované titanové oceli se
vyrábí v levém i pravém provedení.
Rozměry od 160 x 90 do 180 x 90 cm.
Design: Sieger design. www.grohe.cz

Jaký nábytek?

Koupelnám sluší nábytek závěsný, prostor se jím odlehčí a usnadní úklid. S uzavřenými skříňkami šetřete, nahraďte je raději policemi. Praktické jsou uzavřené skříňky pod umyvadlem či vysoké doplňkové skříňky o malé hloubce. Skvěle poslouží k ukládání koupelnových drobností.

Rekonstrukce jádra v deseti dnech

  • 1. den: odpojení rozvodů vody, odpadu, plynu a elektrického proudu, demontáž jádra
  • 2. den: výstavba příček
  • 3. den: realizace rozvodů elektrických kabelů, vody, odpadů a vyrovnání podlahy
  • 4. den: začištění spár po instalaci rozvodů, montáži konstrukce a osazení sádrokartonového stropu.
  • 5. den: nanášení omítek, podezdívka vany, pokládání dlažby
  • 6. den: štukování neobložených stěn, keramické obklady.
  • 7. den: výmalba, osazení dveří
  • 8. den: osazení zařízení – WC, umyvadlo
  • 9. den: instalace nábytku, elektrických zásuvek, vypínačů, svítidel, úklid
  • 10. den: předání hotové zakázky, podpis předávacího protokolu

Ptáme se odborníků

Lukáš Smetana, ProBydlení

Jak se vyhnout problémům při rekonstrukci bytového jádra?
Pojistit se proti případným problémům, které mohou nastat během rekonstrukce, je jednoduché. Před začátkem rekonstrukce je třeba znát její přesný rozsah, celkovou částku a dobu trvání. I na zdánlivě malou rekonstrukci, jako je přestavba bytového jádra, je proto třeba projekt s popsáním prováděných změn a materiálových specifikací, výkres instalací (voda, kanalizace, elektřina, plyn) a další výkresy, například spárořez u obkladů.
Rozsah rekonstrukce, náklady, doba trvání i projekt musejí být oběma stranami odsouhlasené a budou součástí smlouvy o dílo. Bez smlouvy nemá zákazník nárok na případnou reklamaci. Proto od firem, které říkají, že je smlouva zbytečná, že oni už dělali rekonstrukcí mnoho, dejte raději ruce pryč.

Realizace: ProBydlení

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 6. 11. 2017

Edit: