Máte tmavý byt? Víme, jak do něj dostat světlo

Dostatek světla má prokazatelně pozitivní vliv na naši energii i náladu. Pokud trávíme většinu času v tmavém interiéru, naše kreativita, soustředění i nálada značně trpí. I tmavý byt můžete ale proměnit v příjemně osvětlené místo, stačí pár účinných změn.

Zvětšení oken a správně umístěné pokoje

Jestliže plánujete větší změny, zaměřte se na okna. Na světlé straně umístěte větší okna a pokud máte tu možnost, instalujte i francouzské okno, které dodá vašemu bytu na modernitě a zároveň je spolehlivým prostředkem pro příjem přirozeného světla. Někdy se nelze tmavým koutům kvůli prostředí vyhnout, v takovém případě je třeba přemýšlet i o umístění jednotlivých místností.

Místnosti, kde trávíte více času a světlo zde potřebujete k práci, byste měli volit tam, kde máte větší okna, nebo jejichž okna vedou do volného prostoru, nikoli například do vnitrobloku, takže poskytují dobré osvětlení po celý den. Naopak pokoje, ve kterých světlo tolik nevyužíváte, například ložnice, můžete umístit do míst, kde lze přirozené světlo získat spíše stěží.

Zachrání vás bílá barva

Samozřejmostí by v takovém interiéru měla být světlá výmalba. Bílá nebo světlé barevné odstíny pokoj rozjasní a opticky zvětší. A pokud by se vám to zdálo příliš nudné nebo moderní, můžete světlé barvy doplnit sytějším barevným vzorem na jedné ze stěn.

Dojem světlejšího pokoje pomůže vytvořit také zrcadlo. Nebojte se větších ploch a pověste na jednu stěnu podlouhlé zrcadlo nebo využijte dveří vestavěné skříně a umístěte zrcadlo na ně.

Zkuste být minimalističtí

Rozhlédněte se kolem sebe. Nemáte v bytě příliš nábytku a nepotřebných věcí? Abyste umožnili světlu vstoupit do všech koutů pokoje, je vhodnější mít jeden až dva větší kusy nábytku a nekupit na sebe příliš věcí. Není od věci nechat některá místa prázdná nebo je doplnit květinou.

Pokud máte všechny dveře vyplněné, můžete také udělat změnu v podobě dveří se skleněnou výplní. Tak se světlo dostane i na chodbu a do ostatních místností.

To správné umělé osvětlení

Při výběru umělého osvětlení dbejte na to, aby plynule doplňovalo to přirozené. Co to znamená? Měli byste vybírat žárovky, které mají přibližně stejnou hodnotu intenzity denního světla, to znamená mezi 4 000 a 4 500 kelvinů. Je lepší do pokoje rozmístit více jednotlivých zdrojů osvětlení a vybírat odstín teple žluté, která je pro naše vnímání přirozenější než světla zbarvená do modra. Interiér zpříjemní i lampy se stmívačem, například působivá Eglo Chester.

Pro výběr umělého osvětlení zamiřte na web Profisvítidla.cz, kde najdete vhodné lampy a lustry nejrůznějšího designu a provedení. Vyberte si osvětlení, jež doplní světelnost vašeho interiéru i jeho styl.

Komerční prezentace

Datum vydání: 5. 6. 2018

Edit: