Moderní dřevěná okna

Dřevěná okna sice všichni znají, ale ne všichni vědí, kam je vývoj posunul.

Pro ty, kdo dávají přednost přírodním materiálům, máme dobrou zprávu. Současná dřevěná okna jsou moderní, a to nejen svým vzhledem, energetickou úsporností, či dokonce solárními zisky, ale hlavně minimálními nároky na údržbu a dlouhou životností.

Typickým příkladem takového okna je INSPIRO

O okně INSPIRO mluvíme jako o okně dvou tváří. Můžeme totiž kombinovat dřeviny i povrchové úpravy tak, že z exteriéru může být zcela jiný vzhled než z interiéru.
Z vnějšku často chceme výraznější barevnost, ať už povrchové úpravy nebo kresby dřeva. Z vnitřní strany jsou naopak oblíbené jemné tóny.

S ohledem na dlouhou životnost a minimální nároky na údržbu je optimální vnější rám z tepelně upraveného dřeva Thermowood. Nejčastěji se jedná o borovici. Tento materiál má výrazně sníženou nasákavost, takže se nemusíme obávat jeho degradace vlivem vnějších povětrnostních vlivů. Thermowood můžeme nechat přirozeně stárnout bez nutné údržby.

V interiéru už můžeme volit v podstatě jakoukoli dřevinu a povrchovou úpravu. Vzhledem k příznivé ceně často vyhrává smrk. Protože se jedná o světlé dřevo, můžeme povrch opatřit transparentní lazurou nebo volit různé odstíny bílé a šedé. Tyto jemné barevné a přirozené odstíny působí velmi příjemně uvnitř domu. Světlé odstíny se snadno kombinují s dalším vybavením interiéru.

Pokud se chceme vyřádit, můžeme si vybrat třeba modrou nebo červenou barvu, ale je potřeba předem zvážit, jak bude interiér vypadat. Opravdu záleží jen na nás, jakou barvu si objednáme.

Energeticky úsporná okna, nebo taky zisková

Okna INSPIRO navazují na ověřenou konstrukci oken PROGRESSION, která byla vyvinuta přímo pro pasivní domy. Jejich předností je možnost výrazných okenních rámů viditelných ve fasádě a současně možnost kombinace s bezrámovým zasklením Blue Line.

Konstrukce oken splňuje náročné požadavky energeticky úsporných domů nejen v tepelné izolaci, vysoké těsnosti, ale i využití solárních zisků.

Díky vhodné konstrukci okna, solárnímu izolačnímu sklu a větší ploše zasklení se mohou okna stát energeticky zisková. Pokud v zimě svítí sluníčko, nemusíme s takovými okny vůbec topit. Nesmíme však zapomenout na stínění, aby nedocházelo k nežádoucímu přehřívání v létě.

Dřevo, to je tradice! A může být bezúdržbové

S dřevěnými okny se ve stavebnictví setkáváme už stovky let, jsou opravdu prověřená časem. V minulosti jim byla vyčítána některá negativa. Nejčastěji se připomínala nutná údržba, případně obnova povrchové úpravy.

Moderní okna samozřejmě navazují na staletími prověřenou tradici. Zároveň do značné míry dokáží eliminovat nežádoucí vlastnosti, které se tradičním dřevěným oknům připisovaly.

Velkým posunem v kvalitě i životnosti oken byla skutečnost, že se okna začala vyrábět z lepených hranolů. Zdokonalováním povrchových úprav se také výrazně zvýšila odolnost a životnost oken.

Hojně využívaným prvkem k dalšímu prodloužení životnosti oken je ochrana dřevěného rámu z exteriéru. Jednou z možností je hliníkové opláštění, kdy mluvíme o tzv. dřevohliníkových oknech. Další možností je schování celého rámu ve fasádě, což zlepší i tepelnětechnické vlastnosti okna, a tak v současnosti poskytuje zřejmě nejoptimálnější řešení. Příkladem takového řešení je okno PROGRESSION, které získalo i prestižní mezinárodní certifikaci Passive House Institutu v Darmstadtu.

Milovníkům přírodních materiálů bude jistě blízké využití modifikovaných dřevin (např. Thermowood, o němž jsme se zmiňovali u okna INSPIRO) pro vnější rámy oken, které také přináší výrazné prodloužení jejich životnosti.

Opravdu TOP designovým řešením jsou okna Clipper, která jsou z venkovní strany celá skleněná. Maximum plochy je samozřejmě z čirého skla, dřevěné rámy jsou pak schovány za smaltovaným sklem. Tato designová okna jsou určena pro opravdu moderní, čistou architekturu.

Více na www.slavona.cz

Komerční prezentace

Datum vydání: 23. 8. 2018

Edit: