Muzeum nočníků pořádá charitativní aukci

Ve čtvrtek 5. listopadu můžete od 18 hodin v pražské Malostranské besedě vydražit zajímavý originál – některý z unikátních nočníků vyzdobených našimi známými osobnostmi.

Autoři dražených nočníků

Autoři dražených nočníků

Muzeum nočníků a toalet pořádá zajímavou akci – charitativní dražbu nočníků, která podpoří zrakově postižené. Výtěžek aukce připadne ve prospěch Nadačního fondu Mathilda, jehož patronkou je Mathilda Nostitzová. Peníze půjdou na výcvik vodicích psů a další projekty pro nevidomé.

Secesní water closety

Secesní water closety

Sbírka Muzea nočníků a toalet obsahuje na 2000 exponátů a je největší na světě; vzniká přitom pouhých deset let. V muzeu sídlícím na pražské Výtoni (Vyšehradská 12, Praha 2) můžete vidět nočník Napoleonův nebo čínských císařů, anebo také nočník nalezený v ložnici prezidenta Lincolna. Kouzelné jsou zdobené toalety včetně těch, kterým se říkalo „gramofon“, a také si je se starým gramofonem v dřevěné skříňce můžeme splést. Dále jsou tady nočníky hrací, svatební, ze stříbra a také nočník, který se měl stát součásti mobiliáře Titaniku. Čekal ve skladu v Británii, až se tam Titanik vrátí. Nikdy ale nedoplul – a tak nočník můžeme vidět v pražském muzeu.

Nočník prodávaný u příležitosti stříbrné svatby královny Alžběty II.

Nočník prodávaný u příležitosti stříbrné svatby královny Alžběty II.

Sbírku doplňují historické dětské nočníky, první splachovací toalety, kočárové záchody a krásně malované water closety. K vidění jsou také nočníky s názvy hotelů (vyráběly se v malých sériích přímo pro hotely) a obdivovat tady můžete i kovový nočník pocházející z amerického vlaku – samozřejmě ještě z doby, kdy se cestující museli při cestování obejít bez toalet. Součástí expozice jsou i dobové toaletní papíry, splachovadla, literatura nebo i nočníky pro panenky.

www.muzeumnocniku.cz

 

Komerční prezentace

replika prevétu

Replika prevétu

podložní mísa

Podložní mísa

Nočník čínského císaře

Nočník čínského císaře

Napoleonův empírový nočník

Napoleonův empírový nočník

Nápis na nočníku z vlaku Central Pacific

Nápis na nočníku z vlaku Central Pacific

Malovaná toaleta

Malovaná toaleta

DSC04379

DSC04372DSC04368

 

 

 

 

Datum vydání: 29. 10. 2015

Edit: