Nenápadná elegance dveří

Ačkoli je někdy téměř nevnímáme, jsou dveře velmi důležitou součástí interiéru a významně ovlivňují nejen jeho styl, ale i celkovou atmosféru.

Loftové ocelové dveře se dodávají až do velikosti prvku 500 x 400 cm a přitom stále působí elegantně a odlehčeně. Foto Hormann

Design, materiál i barva dveří jsou výraznými spolutvůrci zvoleného stylu, do kterého by měly pokud možno co nejlépe zapadnout. Stejně tak má jejich dekor a odstín přirozeně korespondovat s podlahou – buď s ní barevně ladit, nebo naopak lehce kontrastovat. Pokud se podlaha pyšní například výraznější kresbou, vyberte dveře s jemnějším vzorem a naopak. Volba barvy dokáže interiér ovlivnit i co do vnímání velikosti, světlé odstíny ho opticky zvětšují, zatímco tmavé zmenšují. Dveře existují v řadě typů, rozdělených podle různých kritérií. Podle druhu otevírání se dělí na otočné, posuvné, skládací, lítací (kyvné) či méně využívané pivotové (otočné kolem středové osy). Podle zárubně rozlišujeme dveře obložkové nebo se skrytou zárubní a podle materiálu dveře z masivu, dýhované, laminátové, lakované, fóliované, skleněné, plechové apod. Pro různé způsoby využití hrají roli i určité specifické vlastnosti. Vyrábějí se dveře protihlukové, bezpečnostní, protipožární nebo dokonce vodotěsné. Pro všechny typy bez rozdílu ale platí, že by měly být kvalitní, bezpečné, s dlouhou životností a s maximální odolností zejména mechanickou, vůči vlhkosti a UV záření.

Vhodný výběr materiálu

Pokud s vámi v domácnosti žijí psí nebo kočičí mazlíčci, volte raději dveře z HPL nebo CPL laminátu, které vynikají velkou mechanickou odolností a jejich dekor přitom dnes opravdu těžko rozeznáte od pravého dřevěného nebo dýhovaného povrchu. Další výhodou je jednoduchá údržba běžnými čisticími prostředky. Masivní dřevo nebo dýhu sice chrání olej nebo několik vrstev laku, ale na ostré drápky to mnohdy nestačí. Pořízení skleněných dveří v ušlechtilém designu, které skvěle propouštějí světlo, si pečlivě rozmyslete v případě, že máte doma malé děti.

Konstrukční vlastnosti

Životnost dveří závisí na druhu jejich konstrukce a výplně, přičemž odolnější a trvanlivější je rám z masivního dřeva než dřevotřískový. Jako výplň se používá plná nebo odlehčená (dutinková) dřevotřísková deska, tvrzená PUR deska nebo papírová voština, která se hodí do méně namáhaných dveří a navíc nedokáže tlumit hluk.

 

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Hörmann, Dorsis, Vekra, Sapeli, Veneti, Sepos, Porta Doors, Nábytek-Helcel

 

Datum vydání: 10. 6. 2023

Edit: