Podlahou to začíná...

Je alfou a omegou interiéru. Je tím prvním, o čem je dobré mít jasno v samém počátku zařizování. Udává styl interiéru, ovlivňuje jeho atmosféru i vaše pohodlí. Volba vhodného materiálu a dekoru by měla být opravdu pečlivá. Špatné rozhodnutí budete napravovat těžko.

To, jaký materiál a jaký dekor zvolíte na podlahu, významně ovlivní působení jednotlivých místností. Například dekor dřeva místnost zútulní a zateplí, tmavá podlaha prostor opticky zmenší, naopak světlá podlaha místnost pocitově zvětší a podtrhne dojem prosvětlenosti.

KOUZLO DŘEVA Vzhled dřeva u série obkladů a dlažeb Saloon je naprosto věrohodný. Série zahrnuje různé formáty i prvky včetně mozaiky, schodovky či soklu. Více na www.rako.cz

PODLE STYLU I POUŽITÍ

Podlahu vybírejte s ohledem na to, jak bude interiér zařízen. Například do stylového prostředí s rustikálními prvky asi nebude příliš pasovat lesklá velkoformátová dlažba imitující mramor, do luxusního domu zřejmě nebude ideální levný laminát, ten se ale zase dobře uplatní v málo používané komoře nebo v bytě, který renovujete na kratší dobu, například pronájem.
Dlažba, která poslouží v koupelně, příliš neobstojí v dětském pokoji. Tam je vhodnější například marmoleum, vinyl či dřevěná podlaha a pokud dlažba, pak v kombinaci s podlahovým vytápěním. Máte doma malou psí smečku a k tomu tři malé děti, v tom případě není příliš smysluplné investovat do drahé dřevěné podlahy, nebo je potřeba počítat s její dřívější renovací – u tohoto materiálu je možná, ale připravte si na ní nemalý obnos.

KPP Ekologická podlaha Wineo PURLINE 1500 (KPP) z čistě přírodních surovin (řepkový a ricinový olej, křída) s elegantní strukturou dřeva v dekoru Dub Queen‘s Amber. Rozměr lamely 1500 x 250 mm. Dováží Kratochvíl parket profi, www.kpp.cz

POHODLÍ I FINANCE

Uvedené příklady mají pouze ukázat, že kromě estetické stránky jsou při výběru podlahy důležité i jiné parametry. Je to zejména pohodlí uživatelů, k němuž kromě pocitu při chůzi patří i náročnost té které podlahové krytiny na údržbu a také odolnost proti opotřebení, jinými slovy schopnost obstát v náročných podmínkách. Ty představují třeba právě zmínění domácí mazlíčci, děti a jejich hry, ale například i práce v kuchyni. A rozhodující je v mnoha případech také cena – nejen za materiál jako takový, ale také za pokládku, která je samozřejmě u různých krytin různě náročná.

OŘECH I V KOUPELNĚ Vinylová podlaha Vereg ořech sibiu s perfektním vzhledem a odolným povrchem, který je zušlechtěn polyuretanem. Hodí se tak i do vlhkých místností. www.hornbach.cz

JAK SE UKLÍZEJÍ?

Každou podlahu dnes můžete vysávat, s vytíráním už to není tak jednoznačné. Zatímco dlažbě nebo PVC podlahám voda nevadí, laminátové a dřevěné podlahy je třeba zbytečné vlhkosti ušetřit, například vytírat je jen dobře vyždímaným mopem. Také použití saponátu má svá pravidla. Na každou podlahu existují speciální čističe, které respektují vlastnosti a potřeby materiálu. Ale přesto jsou některé krytiny méně náročné a jiné velmi choulostivé – ty zastupuje především dřevo.

POPULÁRNÍ MARMOLEUM
Nová kolekce přírodního linolea Marmoleum v nadčasových mramorovaných dekorech. www.forbo-flooring.cz

NÁROČNÁ POKLÁDKA

Trendem jsou stále jednodušší postupy a systémy, které umožní položit krytinu i zručnějšímu laikovi. V případě dlažeb dělají pokroky lepidla i spárovací hmoty, s nimiž se lépe pracuje. U krytin, které se dříve celoplošně lepily k podkladu (například vinyl, laminát, dřevěné podlahy), je dnes běžnější snazší pokládka plovoucím způsobem. Ale pozor, lepení podlah má stále své opodstatnění, záleží na podmínkách v konkrétním případě – například na míře vlhkosti či na požadavcích na zvukovou izolaci, které lépe naplní podlahy celoplošně lepené. Plovoucí pokládku pak významně ulehčují zámkové spoje, respektive systémy pero – drážka.

KTEROU KAM?

Ing. arch. Maria Wohlrabová, ředitelka veletrhů FOR HABITAT a FOR INTERIOR

Obývací pokoj dodává charakter celému bytu či domu. Při výběru podlahy je tedy důležité nemyslet jen na praktičnost, ale volit podlahu podle stylu interiéru.
V kuchyni je určující velká zátěž. Volte tedy krytiny voděodolné, odolné proti poškození, poškrábání nebo zbarvení.
V dětském pokoji je důležitý teplý povrch, protože děti si hrají na podlaze, a také dobře udržovatelný. Zvolenou krytinu lze doplnit kusovým kobercem.
Chodba, předsíň či zádveří jsou místy, kde je podlaha vystavena vysoké zátěži, ale konkrétní krytinu je třeba vybírat i podle toho, že tato část domu bývá vizitkou majitelů.
Podlaha v koupelně se zpravidla řeší v souvislosti s designem této místnosti, ovlivňují ji tedy barevnost a styl obkladů. Nejčastěji se zde používá dlažba. V případě otevřených sprchových koutů protiskluzová. Při výběru jiných krytin je prioritní požadavek na voděodolnost.

VLÁDCE DUB
Prémiová kolekce Haro by FloorFloor německého výrobce třívrstvých dřevěných podlah obsahuje 16 dekorů, z toho osm zcela exkluzivních pro Asko a. s. Nejčastěji je zastoupen dub v různých designech. floorfloor.cz.

TREND STEJNÉ PODLAHY

Trendem je sjednocovat podlahy v celém bytě, toto řešení působí elegantně a vzdušně, prostor opticky zvětšuje, zejména podaří-li se propojit místnosti bez přechodových lišt. Vhodnou krytinu volte podle nejvíce zatěžovaných prostor, tedy podle předsíně a kuchyně, kde jsou nejvyšší požadavky na odolnost proti poškození, poškrábání či zbarvení i na voděodolnost.

CHRAŇTE JE!

Podlahy vyrobené z materiálů náchylných k oděru je vhodné chránit před mechanickým poškozením nábytkem a opatřit nohy plstěnými podložkami. Ze stejného důvodu je dobré vytvořit před vstupem třeba do obývacího pokoje čisticí zónu v podobě rohože či předložky, na níž se zachytí největší nečistoty.

ZLATÁ DLAŽBA

Dlažbu dnes můžete bez rozpaků použít nejen v koupelně či v kuchyni, ale i v jiných místnostech, jako jsou pracovny, obýváky a dokonce ložnice, a to i proto, že vzhledově už nemá omezení. Povrchy úspěšně imitují dřevo, kámen, textilní struktury, nemluvě o barevných variacích, vzorech a možnostech kombinací formátů i dekorů. Pro hřejivý pocit při dotyku bosýma nohama lze využít kusové koberce a předložky – ideální řešení například u lůžka.

KOLIK SNESOU?

Pro bytové účely jsou určené podlahové krytiny ze zátěžových tříd 21, 22, 23 (mírná, střední a vysoká bytová zátěž).

Třída zátěže 21: podlahy vhodné pro obytné prostory s malým nebo občasným zatížením (ložnice, pokoje pro hosty).
Třída zátěže 22: pro obytné prostory s běžným používáním (obývací pokoj, chodba, jídelna).
Třída zátěže 23: pro obytné prostory s intenzivním používáním (schodiště, kuchyně, chodby).

ODOLNOST DLAŽBY

U dlažby sledujte údaj o otěruvzdornosti PEI (udává se u glazovaných dlaždic). PEI IV znamená vyšší odolnost a tedy možnost využití pro kuchyně a zádveří, vstupní haly. Důležitá je i protiskluznost – v prostorách, kde se chodí v obuvi, je označovaná stupnicí R9 až R13. R10 značí krytinu vhodnou pro malé kuchyně, ale i toalety.

Inspiraci nejen pro podlahy můžete načerpat na veletrzích FOR HABITAT a FOR INTERIOR, které se konají 21. – 24. 3. 2019 v areálu PVA EXPO PRAHA.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Edit: