Poinsettie – hvězda každých Vánoc

Ačkoli tato úchvatná květina pochází z Mexika, je neodmyslitelným symbolem i českých Vánoc. Má mnoho tváří, a slavnostní jiskru vnese do nejrůznějších svátečních situací. Zazáří na slavnostní tabuli i jako dekorace na dárku z lásky. Najděte pro ni i vy nějaké místo, stojí za to!

RADA PRO NÁKUP

Při nákupu poinsettie si všímejte žlutých a zelených kvítků mezi zabarvenými listy. Musí být v rozpuku, to je známka čerstvosti.
Poinsettie je citlivá na chlad. Když si ji nesete z obchodu domů, vždy si ji nechte pečlivě zabalit a nekupujte rostlinky vystavené na chodníku nebo v průvanu u dveří.
Rostlině prospívá světlé a teplé místo a teplota kolem 20 stupňů, může být umístěna i v blízkosti topení. Pozor ale na přímé sluneční paprsky a zmíněný chlad či průvan.

1

Místo obalu na květináče můžete zvolit jakoukoli jinou nádobu nebo třeba holinku. Květinu v ní usaďte, dozdobte stužkami a dřevěnými ozdobami.

2

Originálně zabalená krabička může vyvolat stejnou radost jako její obsah. Vánoční hvězda poslouží skvěle i k tomuto účelu. Stonky řezaných květů svažte k místu, kde se kříží stužka, a pak je co nejvíce zkraťte.

ABY VYDŽELA

Hvězdu v květináči zalévejte vlažnou vodou, ale jen tehdy, je-li zem suchá, v misce nesmí stát voda. Když kvete, nepotřebuje hnojivo, po odkvetení zalévejte a přihnojujte jednou měsíčně.
Řezaná vánoční hvězda vydrží čerstvá dlouho. Konec stonku ale musíte bezprostředně po uříznutí namočit do vroucí vody a podržet nad plamenem svíčky.

3

Kořenový bal bílé poinsettie je obalený mechem a ozdobným vláknem a pomocí tenkého dekoračního drátku zavěšený na stromeček. Rostlinu lze opatrně zavlažovat zálivkou shora.

4

Poinsettie jednoduše vložená do dárkové taštičky ozdobená vánočními doplňky bude nádherným překvapením při příchodu domů. Vzhledem k citlivosti rostliny – hrozí-li chlad nebo průvan, zavěste překvapení na kliku dveří zevnitř.

Ve své rodné zemi, v Mexiku, se poinsettie nazývá „Flores de Noche Buena“, květina svaté noci.

5

6

Adventní věnec z pečicí formy? Stačí do ní poskládat bílé minipoinsettie, mech, šišky, svíčky ve stojáncích, ovázat stuhou – a krásná rozkvetlá adventní dekorace je na světě.

Podle aztécké legendy se rostlinka s rudými listy zrodila z kapek krve ze zlomeného srdce nešťastně zamilované bohyně.

Foto: Stars for Europe

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Datum vydání: 2. 1. 2017

Edit: