Pokrývači by preferovali pálenou tašku

Jaký typ střešní krytiny na šikmou střechu by volili na vlastní střechy pokrývači, tesaři a klempíři bylo zjišťováno v anketě Střecha roku. Zjišťovali jsme také, jaký materiál by volili na vlastní plochou střechu, či zda je dle tesařů, klempířů a pokrývačů lepší zateplení střechy nad krokvemi či pod krokvemi.

FR12 gl am cern_019-08

Z více než 300 pokrývačů, tesařů a klempířů, kteří se zúčastnili průzkumu, by 33% těchto odborníků na svoji vlastní střechu pokládalo pálenou tašku. Tašky, ať už pálené nebo betonové, by na svoji střechu použilo dokonce 73% odpovídajících řemeslníků.

Na vlastní plochou střechu by pokrývači, tesaři a klempíři častěji volili hydroizolační fólii před asfaltovými pásy.

Zateplení střechy vede k výraznému snížení nákladů domácnosti za energie. Z tohoto důvodu jsme zjišťovali, jaký typ zateplení střechy je dle tesařů, klempířů a pokrývačů vhodnější pro šikmé střechy. Z 285 tesařů, klempířů a pokrývačů, kteří na dotaz odpověděli, byla drobná nadpoloviční většina (52%) pro mezikrokevní a podkrokevní zateplení a menší polovina pokrývačů (48%) pro vyřešení zateplení nad krokvemi střechy.

Zjišťovali jsme také informace, podle jakých ukazatelů si vybírají střešní materiály. 64% tesařů, klempířů a pokrývačů se domnívá, že hlavním kritériem pro výběr je cena. 19% odborníků odhaduje, že nejdůležitější jsou pro investory při výběru střešních materiálů doporučení prodejců a realizačních firem. Jen 6% odborníků tvrdí, že materiály jsou investory vybírány především dle kvality.

Níže naleznete výsledky hlasování tesařů, klempířů a pokrývačů v jednotlivých kategoriích.

Nejlepší střešní materiály dle kategorií v roce 2015 (dle umístění – první, druhý, třetí):

Betonová taška: BRAMAC, KM BETA, BETONPRES

Pálená taška roku: TONDACH, BRAMAC, RÖBEN

Asfaltové šindele roku: IKO, KATEPAL, TEGOLA

Plechové krytiny roku: LINDAB, PREFA ALLUMINIUMPRODUKTE, RUUKKI

Asfaltové pásy roku: VEDAG, DEKTRADE, IKO

Hydroizolační fólie roku: FATRA, ALKORPLAN, SIKA

Střešní krytina celkově: TONDACH, BRAMAC, PREFA ALLUMINIUMPRODUKTE

Střešní okno roku: VELUX, ROTO, FAKRO

Tepelná izolace roku: ISOVER, ROCKWOOL, KNAUF INSULATION

Podstřešní fólie roku: DÖRKEN, TYVEK, BRAMAC

Okap roku: K&J&G, RHEINZINK, PREFA ALLUMINIUMPRODUKTE

Hobbymarket roku: HORNBACH, BAUHAUS, BAUMAX

Nejlepší prodejci střešních krytin – stavebniny (vyhlašováno dle kraje):

 • Praha a Středočeský: DEK STAVEBNINY
 • Jihočeský: DEK STAVEBNINY
 • Plzeňský: PRVNÍ CHODSKÁ
 • Karlovarský: DACHDECKER
 • Ústecký: DEK STAVEBNINY
 • Liberecký: POSPÍCHAL
 • Královéhradecký: POSPÍCHAL
 • Pardubický: DEK STAVEBNINY
 • Vysočina: PROEX 2000
 • Jihomoravský: PROEX 2000
 • Olomoucký: EVROMAT
 • Zlínský: DEK STAVEBNINY
 • Moravskoslezský: DEK STAVEBNINY

Anketa Střecha roku vyhlásila a ocenila nejlepší střešní materiály a prodejce střešních krytin roku 2015 během Stavebních veletrhů v Brně.

Nejlepší značky střešních materiálů a prodejců střešních krytin byly stanoveny na základě hlasování tesařů, klempířů a pokrývačů. V anketě hlasovalo během zimních měsíců více než 300 pokrývačů, tesařů a klempířů.

Tesaři, klempíři a pokrývači se pohybují po střechách každý den a ze svých zkušeností dovedou určit kvalitní střešní materiály, které vydrží a budou zároveň cenově dostupné,“ uvedl Vítězslav Joura, pořadatel ankety.

Kategorie, ve kterých se hlasovalo, byly zvoleny tak, aby mohly sloužit jako návod a pomoc pro investory u všech nutných materiálů, které se při stavbě nebo rekonstrukci musí ve střeše použít“ uvádí dále V. Joura.

Investoři se při rekonstrukcích střech velmi často zaměřují jen na střešní krytiny a opomíjejí materiály, které ve střeše nejdou vidět, ale jejichž kvalita významně spolurozhoduje o životnosti střechy a komfortu a pohodě bydlení v podkroví. Mezi tyto materiály patří především střešní okna, podstřešní fólie a střešní tepelné izolace.“

Organizátorem ankety Střecha roku 2015 je Střecha roku, o.s. Hlasování v anketě Střecha roku 2015 probíhalo od 1. ledna do 31. března ve webového rozhraní na stránkách www.strecharoku.cz. Výsledky zpracovala nezávislá výzkumná agentura Mediaresearch.

 

Komerční prezentace

Edit: