Posuňte a vstupte!

Posuvné dveře jsou v interiéru stále populárnějším řešením jak, a to hned z několika důvodů. Jedná se o moderní řešení, které je designově čisté, pohodlné, a co je důležité především – šetří místo.

Posuvné dveře mají své pevné místo ve všech situacích, kdy je třeba oddělit jednotlivé místnosti v interiéru nebo jen opticky či funkčně předělit prostor.

2

Posuvné dveře s bezobložkovým pouzdrem EASY jsou designovou a minimalistickou variantou pro rodinné domy i veřejný prostor. Cena pouzder se pohybuje od 12 900 Kč a dveřních křídel od 5700 Kč. FILOMURO

1

Řada křídel Trésor je navržena speciálně pro dveřní systémy Scrigno Gold. V nabídce jsou dva modely, Pure s hladkým křídlem a Linea (na fotografii), zdobená dvěma vodorovnými vyfrézováními. Dveře jsou dostupné v lakované a lesklé verzi jasan s otevřenými póry nebo v matné lakované verzi, barvu můžete vybírat z kompletního vzorníku RAL. Výška panelu až do 2700 mm. SCRIGNO

ŠETŘÍ MÍSTO

Úspora místa je nejdůležitějším argumentem, proč v interiéru často vítězí posuvné dveře nad jinými dostupnými typy. Pokud o posuvných dveřích rovněž uvažujete, na výběr je ze dvou základních řešení – volit můžete mezi dveřmi posuvnými po stěně a do stavebního pouzdra. Odborníci spočítali, že zatímco klasické otočné dveře vyžadují pro své otvírání prostor o velikosti 0,6 metru čtverečního, dveře posuvné s otvíráním po stěně si pro stejný dveřní otvor „vystačí“ jen s plochou 0,1 čtverečního metru, dveře, které se zasouvají do pouzdra, pak nepotřebují místo žádné. To může být neocenitelný přínos například pro úzké chodby a předsíně. „Posuvné dveře v interiéru poslouží také v situacích, kdy by se například v rohu místnosti, ale třeba také ve zmíněných úzkých chodbách potkaly dvoje dveře otočné – jejich křídla by si při otevření překážela,“ upozorňuje Martin Dozrál ze společnosti SOLODOOR. Konečně představují posuvné dveře bezbariérové řešení dveřních průchodů, které ocení osoby nejen s omezenými pohybovými možnostmi či handicapované, ale třeba i rodiny s malými dětmi. Není tu žádný práh a manipulace s posuvnými dveřmi je také velmi snadná.

4

Dveře VERTIGO, posuv do pouzdra Norma Unibox, model 21, povrch CPL rumunská třešeň. SOLODOOR

JEDNODUŠŠÍ A RYCHLÉ

Také v případě interiérových posuvných dveří může být výhodou, pokud je s nimi počítáno již v projektu stavby či rekonstrukce, ne vždy je to ale možné a ne vždy jsou pak žádoucí dodatečné stavební práce. V takových případech se uplatní posuvné otevírání „na stěnu“, které nevyžadují žádné významné zásahy do objektu. „Jednokřídlé nebo dvoukřídlé dveře jsou zavěšeny na kolejnici, která je připevněna na stěnu. Volit lze mezi skrytým nebo viditelným posuvem,“ konstatuje Aleš Ullmann, designér a technický specialista společnosti SAPELI. Tento typ dveří potřebuje jen volnou plochu na stěně, kam se bude posouvat, nemohou zde tedy viset police nebo obrázky. Zdobit stěnu ale může dveřní křídlo jako takové…

5

Celoskleněné dveře, posuv po stěně TRIX ONE (stavebnicový systém několika vzájemně nacvakávacích hliníkových profilů, ze kterých lze vytvořit několik variant posuvů). J.A.P.

6

Posuvné dveře na zeď mají univerzální využití bez stavebních úprav. Garnýž ve stejném dekoru. SEPOS

ZMIZÍ VE ZDI

Typ posuvu do stavebního pouzdra, resp. „do zdi“, už vyžaduje buď přípravu v rámci projektu, nebo dodatečné stavební úpravy. Za námahu se pak odvděčí tím, že při otevření zcela zmizí ve stavebním pouzdře (tuto možnost ovšem ovlivňuje výběr kování, madlo může v tomto případě představovat omezení). Pokud není s dveřním pouzdrem počítáno dopředu, není ještě nic ztraceno, na trhu je řešení i pro tyto případy. Vybírat můžete z široké nabídky stavebních pouzder, se zárubněmi či bez nich, dveře jednokřídlé i dvoukřídlé – ty se pak mohou otevírat od sebe či na jednu stranu za sebe… V obou případech lze samozřejmě zvolit zakázkové provedení na míru danému prostoru.

Dveře mohou být rovněž opatřeny tichým dorazem dveřního křídla. „Jedná se o mechanismus, který dveře sám tiše dovře. Tichý doraz lze namontovat i dodatečně. V případě dvoukřídlých dveří je navíc obvykle možné využít chytrý prvek – synchronní systém, díky kterému se budou dveře otevírat i zavírat současně. Také synchron lze namontovat i dodatečně,“ doplňuje Petr Paksi ze společnosti J.A.P.

7

Posuvné dveře Maxim QZ, horizontální laminát ořech tmavý, lišta hliníková, sklo matelux čirý. Cena bez kování a bez DPH 5290 Kč. Zárubeň obložková do pouzdra FABI P, laminát ořech tmavý. Cena 2950 Kč bez DPH. Více na www.dverecag.cz.

8

Velkoryse prosklené dvoukřídlé dveře Harmonie 40 v posuvu Paralel. SAPELI

DESIGN NA PŘÁNÍ

Pokud máte jasno, zda jsou pro vaše potřeby vhodnější dveře posuvné do stěny či na ni, jednokřídlé či dvoukřídlé, materiálově či vzhledově si rovněž můžete diktovat a snadno sladit posuvné dveře s ostatními dveřmi v interiéru. Oblíbené jsou tradiční materiály – dřevo, dýha, lamino, posuvné dveře mohou být prosklené, velké popularitě se dnes těší celoskleněné provedení (vyrobené samozřejmě z bezpečnostního skla), které působí v prostoru velmi vzdušně a nenásilně, a samozřejmě se nemusí jednat pouze o sklo čiré. Uplatní se zde nejrůznější povrchové úpravy. U posuvných dveří se ale budete muset vzdát případných ozdob, jakými jsou například dekorativní rámečky, a funkčních doplňků (věšáků a podobně), které by zamezovaly posuvu dveří po stěně nebo do pouzdra.

9

Interiérové posuvné dveře podlaha – strop, provedení X5 a X5D, umožní skrytí dveří do pouzdra. Více na www.skrytezarubne.info. TWIN

 

Uložit

Datum vydání: 3. 12. 2015

Edit: