Pohodlí i design

Vybíráte novou pohovku? A chcete dvojmístnou, trojmístnou nebo rozkládací? Velká rohová se vám zdá příliš masivní a dominantní? Je pravda, že zabere hodně prostoru, ale malý gaučík bude zase vypadat příliš opuštěně. V potaz je třeba vzít dispozici prostoru, styl interiéru i vaše přání a možnosti. Zde jsou naše tipy a rady, možná vám při výběru přijdou vhod!

PÉČE O POHOVKY

 • Důležitá je pravidelnost a důslednost.
 • Volte vždy jen kvalitní čisticí prostředky vhodné přesně pro daný materiál.
 • Čalouněnou pohovku je ideální jednou týdně vyluxovat, abyste odstranili prach a drobné nečistoty.
 • Na skvrny od tekutin je třeba reagovat rychle a co nejdříve je odsát čistým hadříkem nebo papírovou utěrkou.
 • Zaschlé skvrny je lepší nejprve oškrábat, pak skvrnu mírně navlhčit a zkusit to znovu – pomocí mírně navlhčené houbičky a vlažného roztoku neutrálního mýdla, krouživými pohyby od kraje doprostřed, aby se skvrna nezvětšovala.
 • Pohovky z tenkého vlákna, tzv. alcantary, se zdržují jednodušeji – tekutina se tak rychle nevsákne, má podobné vlastnosti jako kůže.
 • Na kožené pohovky volte šetrné čisticí prostředky s přírodním lanolinem, který ji ošetří a nepoškrábe.

JAK VYSOKOU?

Pro většinu lidí je ideální výška sedací části pohovky 43 až 45 cm – čím je nižší, tím hůře se z ní bude vstávat, zejména starším lidem. Praktické jsou i područky a dostatečně vysoká zádová část, podhlavník.

Pohovka Mesonica Toro pro dvě osoby, masivní dubové a borovicové dřevo, potah polyester, 187 x 48 x 60 cm, 16 940 Kč, www.designovynabytek.cz

JAKOU BARVU?

Buď bude pohovka dominantou prostoru, pak je jen na vás, pro jakou se rozhodnete a podle toho barevně doladíte zbytek místnosti. Umístíte-li ji do středu místnosti, o to více její barva a vzory vyniknou.
Pokud kupujete pohovku do stávajícího interiéru, měli byste respektovat jeho barevné ladění i celkový styl. Například pastelové a tlumené tóny barevný prostor zklidní.
Pokud zvolíte intenzivní barvu, která rozjasní celý obývák, pak ostatní zařízení místnosti volte spíše v tlumených odstínech. Dejte pozor, aby vedle výrazné pohovky nezanikly stolky nebo obývací stěna. Vše by mělo být vyvážené.
Dobrou volbou je pohovka se snímatelným potahem, který můžete obměňovat podle ročního období nebo nálady.
Nezapomeňte na polštářky a plédy, které každou pohovku barevně osvěží a navíc mohou být i praktické a pohodlné.

Pohovka Lenox s lenoškou, 278 x 158 cm, polohovací područky, provedení v látce i v kůži, od 95 245 Kč, taburet 100 x 60 cm, od 20 518 Kč, výrobce Koinor, www.homestyle.cz

PRO DVA NEBO PRO TŘI?

Dvoumístná pohovka – je ideálním řešením do malého bytu nebo pro lidi žijící single, v kombinaci s další pohovkou nebo křeslem poskytne dostatečný prostor i pro celou rodinu.
Trojmístná pohovka – nabízí dostatek místa pro menší rodinu, obzvlášť, je-li doplněna taburetem nebo křeslem. Plusem je rozkládací varianta, čímž vznikne pohodlné lůžko k příležitostnému přespání.
Vícemístná nebo XXL pohovka – tu ocení velká rodina, která je zvyklá trávit doma společně hodně času. Na výběr máte buď dlouhou lineární nebo rohovou, ta je však náročná na prostor kolem a stejně hodně jej i zabere.

Kožená klasika

Pokud si nevíte rady s výběrem barvy u kožené pohovky, tradiční hnědou nic nezkazíte, dokáže se výborně přizpůsobit téměř každému interiéru.

POTAHOVÝ MATERIÁL?

 • bavlna
 • kůže
 • samet (vlasová tkanina)
 • eko kůže (polyuretan a bavlněný úplet)
 • semiš (kůže upravená broušením na rubové straně)
 • alcantara (velurová umělá kůže)
 • žinilka (příze housenkovitého tvaru)
 • mikroplyš (tkanina s jemnou strukturou, směs polyesteru a bavlny)
 • mikrovlákno (velmi jemné umělé vlákno)
 • carabu (směs bavlny, polyesteru, polyamidu a akrylu, na dotek jako hedvábí)

Designové pohovky a křesla z kolekce Slim si snadno poskládáte na míru obývacímu pokoji – na výběr máte několik barev, materiálů i rozměrů, výška sedáku 42 cm, od 32 406 Kč, www.designpropaganda.cz

ROHOVOU JAKO PŘEDĚL

Ideální funkcí rohové pohovky je předělení místnosti – jedno rameno je u stěny a druhá část zasahuje volně do prostoru. Tak si můžete příjemně oddělit například pracovní kout od zbytku obýváku.

ROZKLÁDACÍ POHOVKA?

Sama o sobě je funkční a užitečná, ale pokud ji chcete používat na každodenní spaní, sáhněte po té nejkvalitnější. Měla by mít dokonalý postelový rám, který je pro spaní pohodlný, zároveň se snadno a rychle skládá i rozkládá a navíc nabízí ještě úložný prostor.

Text: Mirka Vernerová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 25. 3. 2019

Edit: