Vítejte v ostrovní kuchyni!

Kuchyňský ostrov je zajímavým a velmi oblíbeným prvkem kuchyně, která díky němu vypadá atraktivně. Zároveň poskytne větší prostor jak pro přípravu jídel, tak k ukládání nádobí. Mnohdy je součástí ostrůvku i sezení nebo na něj dokonce navazuje jídelní stůl. Ostrůvek je zkrátka flexibilní parťák!

PLÁNUJTE!

Kuchyňský ostrov nebo ostrůvek tvoří často také nenápadný přechod mezi obývací a kuchyňskou částí. Určuje tak dispoziční řešení kuchyně, proto je namístě věnovat jeho plánování velkou pozornost a vše si předem dokonale promyslet.

NEJJEDNODUŠŠÍ ŘEŠENÍ

Samostatnou kapitolou je vedení inženýrských sítí. „Velmi důležité je správně vybrat funkci, jakou bude kuchyňský ostrov plnit. Nejjednodušší variantou je úložný prostor s pracovní plochou, případně s místem pro příležitostné stolování, například na snídaně. V tom případě není nutné řešit přívod plynu, elektřiny, vody, ani odpad,“ vysvětluje architekt Petr Kaluža.

ODBORNÍK RADÍ
Petr Kaluža, architekt společnosti Oresi

NA CO SI DÁT POZOR?

„Pokud ostrůvek slouží jako varné či mycí centrum, nebo jsou v něm obě funkce spojené, je jeho vybudování složitější. Pamatujte na to, že u mycího centra uprostřed místnosti musíte vzít v potaz spád odpadních trubek. Minimální spád pro odpad je 2 % na 1 m, při vzdálenosti 3 m pak stačí, aby odpad klesl o 6 cm. U novostaveb se na toto pamatuje již v projektu, ale v případě rekonstrukce stávající kuchyně je situace obtížnější, tam je potřeba zjistit, jestli má podlaha dostatečnou tloušťku pro případnou drážku odpadu.“

Recirkulační digestoř Faber Belle z nové generace Up & Down lustrových digestoří – teplá titanová nebo šedá mat, pracovní plochu rovnoměrně osvětluje obvodový LED pásek, funkce lze ovládat na panelu varné desky nebo dálkovým ovladačem. Díky systému AIRLANE ale může pracovat i s vnějším odtahem par bez nutnosti spojení těla digestoře s odtahovou částí potrubím. Energetická třída A, záruka pět let, od 46 890 Kč, digestore-faber.cz.

DIGESTOŘ?

Velkým oříškem může být odsavač par – u většiny typů ale, včetně modelů výsuvných z pracovní desky, lze volit model s recirkulací. Počítejte však s tím, že u varného centra uprostřed místnosti hrozí větší znečistění okolního prostoru především od vaření, smažení apod.

Kuchyňská baterie KLUDI ZENTA s praktickým otočným výtokem o 360°, keramická kartuše, povrch chrom, od 5842 Kč bez DPH, více na kludi.com/cz.

DŘEZ?

Pokud je ostrůvek přisazen ke zdi (tzv. poloostrovní řešení), lze vést inženýrské sítě přímo ve stěně. Ale i v takovém případě myslete na to, kam umístíte dřez: čím delší jsou odpadní trubky, čím více je v nich záhybů, tím vyšší je pravděpodobnost jejich zanášení.

PRAKTICKÝ TIP

Je-li vedení plynu, vody a odpadu podlahou překážkou, lze na ostrůvek umístit jen elektrické spotřebiče (troubu a elektrickou či indukční varnou desku) a dřez, myčku a případně plynovou varnou desku pak situovat do kuchyňské linky u stěny.

360 STUPŇŮ

Ostrovní kuchyně jsou sice náročnější na prostor, ale jejich předností je přístupnost ze všech stran. To umožňuje plné a pohodlné využití pracovních zón a úložných míst.

Text: Mirka Vernerová, odborná spolupráce Oresi
Foto: archiv firem

Edit: