Zářivý podzim s trvalkami

Na začátku podzimu prozařují zahrady kvetoucí trvalky. Snažte se je sladit s barvami dřevin na zahradě a celek doplňte ozdobnými travinami. A těšte se na fázi, kdy trvalky budou vaši zahradu zdobit tvarově zajímavými uschlými květenstvími a plody.

A  co vlastně na začátku podzimu na zahradě kvete? Jednak rostliny, které vykvetly už během prázdnin, ale na  jejich růstových vrcholech se zakládá tolik poupat, že prostě kvetou a kvetou bez ohledu na kalendář. Další skupinou jsou takzvané remontující druhy. Pokud některé letní rostliny včas zastřihneme, na podzim vykvetou ještě jednou. Klasickým případem jsou floxy. A konečně tu máme typicky podzimní květiny, kterým se říká též krátkodenní. Vyrostou a naberou síly přes léto, ale s kvetením vyčkávají do doby, až se začnou dny výrazně zkracovat. Tahle skupina rostlin nabízí včelám potravu v době, kdy už ostatní druhy odkvetly. Zkrátka máme z čeho vybírat.

Výsadbu dělají doplňky

Podzimní kvetoucí krasavice chtějí vhodné okolí, vhodné doplňky, aby zazářily. Na kameny jsme jistě mysleli už mnohem dříve. Hlavně žádné mrňousky, které by v záplavě květů mizely. Dalším nehybným doplňkem podzimních výsadeb jsou dřeviny. Můžeme výsadby prostřídat s plochami porostlými plazivým skalníkem nebo jalovcem. Vhodně zapůsobí také stromy a stromky, zejména s pestře se barvícími listy. Můžete použít orientální javory nebo zmarličník, ale plno krásy nadělá i obyčejná stará hrušeň nebo hloh. Důležitým doplňkem kvetoucí výsadby, který sem vnese i pohyb, jsou okrasné traviny. Můžeme použít masivní a vysoké trsy kortaderie nebo ozdobnice, ale stejně hezké jsou nižší naježené dochany, jemné proso nebo vlající kavyly.

Přehlídka krasavic

S příchodem podzimu kvete pestrá paleta letniček i  trvalek, například plaménky. Tedy plamenky alias floxy se svými fialovými, růžovými a bílými hrozny květů i popínavý plamének. Některý plamének už místo květů vytvořil stříbřité chomáče nažek, které jsou neméně krásné. Svéráznou kategorií jsou podzimní vřesoviště. Kompaktní keříky kvetoucích vřesů a některých vřesovců pomohou zjemnit roztroušené kalichy ocúnů. Pestrost vřesovištím dodají modré hořce a  červené hvozdíky. Těmto výsadbám nejvíce sluší vyšší patro z široce rozeklaných japonských sasanek. Ty kvetou opravdu dlouho do podzimu.

Paleta s barvami

Z podzimních květin můžeme sestavit i jednobarevné ostrůvky jako barvy na  paletě. Nejsnadnější je ostrůvek v modré barvě. Stačí vysadit perovskii a šantu kočičí do středu, kolem levanduli a po obvodu zběhovec. Tyto rostliny samozřejmě občasnou zálivku uvítají, ale jinak si žijí svým životem dosti soběstačně. Z  opačného konce palety sáhneme pro žlutou. Tady jsou jasnou volbou třapatky jako základ, ani ty s nádechem do hnědooranžové nejsou na závadu. Doplní je menší zápleváky, začátkem podzimu ještě budou dokvétat řepíky, a pokud včas zastřihneme žluté řebříčky, začnou teď remontovat. Hodí se sem i zlatobýly, ale musíme volit neinvazní druhy, abychom jimi nezaplevelili okolí.

Podzimní výsadby překvapí různorodostí barev i tvarů. Od éterických ocúnů po robustní úbory artyčoku. Kvetou i některé popínavé plaménky, jiné okouzlí stříbřitými nažkami.

Pěkně nad sebou

Nad porostem zápleváků, aster nebo měsíčků by se měly komíhat traviny nebo pozdně kvetoucí oměje. Záhon plný vzdušných krásenek a sporýšů by naopak mohl mít podrost z nízkých, ale pevně stavěných měsíčků nebo laskavců. A jak takové výsadbě přidat třetí patro? Stačí dvě až tři divizny.

Krásná růžová

S růžovou nebude velký problém. Ostrůvek můžeme osadit růžovými japonskými sasankami, krásenkami a floxy. Nižší lem budou tvořit astry, rozchodníky, růžové druhy třapatek, jiřiny – a na co jsme zapomněli? Na nízké růže! Nejnižší lem ponecháme třeba vřesům, rdesnům a ocúnům. Až tohle všechno vysázíte, zamyslete se. Na příští rok naplánujte změnu: Jednobarevným výsadbám sluší nějaké vybočení. V bílém ostrůvku by se skvěle vyjímala jedna červená růže, modrý ostrůvek mohou zpestřit velmi řídce vysázené kopretiny a žlutým květinám může prospět pár trsů růžových rozchodníků.

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

 

Datum vydání: 19. 11. 2019

Edit: