4 tipy pro úsporu na energiích

Nedílnou součástí rozpočtu každé domácnosti jsou platby za energie. A není tajemstvím, že ceny elektřiny a plynu každoročně rostou, což většina lidí bere jako fakt. Přitom lze učinit různá opatření, díky kterým domácnost ušetří nemalou částku. Výčet těch nejzajímavějších najdete v tomto článku.

tepelne

Změna dodavatele energií

Na trhu s energiemi působí množství dodavatelů a srovnání nabídek je otázkou jednoho odpoledne. Až zjistíte, že přechodem k jinému dodavateli ušetříte třeba i několik tisícovek ročně, budete mile překvapeni. Změna je rychlá a poměrně bezproblémová – nový dodavatel se postará o většinu administrativních záležitostí. Dejte si však dobrý pozor na to, aby nenabízel pouze nízké ceny, ale také kvalitní služby.

Výměna klasických žárovek za LED

Stále svítíte klasickými žárovkami? Vyměníte-li je za moderní žárovky využívající LED diody, ušetříte nemalou částku. LEDky jsou oproti klasickým žárovkám úspornější i o více než 90 % a jejich životnost se pohybuje v desítkách let. V současné době již není problém sehnat LEDku ekvivalentní ke klasické žárovce.

Pořízení úspornějších spotřebičů

Funkční chladničku, pračku, myčku a další spotřebiče pravděpodobně měnit nebudete, ale při nejbližší příležitosti (tedy až spotřebiče vypoví službu) zvažte investici do moderních technologií, které jsou výrazně úspornější. Jen pro srovnání – patnáct let stará mraznička může mít i pětinásobně vyšší spotřebu než nový model s energetickou třídou A.

Nezapomeňte ani na to, že některé spotřebiče konzumují elektřinu i v době, kdy je zrovna nepoužíváte (tzv. stand-by režim). V tomto směru vám přijde vhod vypínatelná zásuvka. Klidový režim se sice jeví jako úsporný, ale za celý rok provozu spotřeba několika takových spotřebič již zanedbatelná není.

Levnější vytápění

Zatímco změnou dodavatele, výměnou žárovek a pořízením úspornějších spotřebičů ročně ušetříte tisíce korun, snížením tepelných ztrát (tedy investicí do nových oken a zateplení) dosáhnete úspory ve výši desítek tisíc korun.

Další možností je změna zdroje vytápění. V souvislosti s levným vytápěním je nejefektivnějším řešením tepelné čerpadlo, které využívá energii z okolního prostředí. Tepelné čerpadlo země voda čerpá energii z půdy, a to pomocí zemních kolektorů nebo sond. Zařízení typu vzduch voda využívá jako venkovní nebo odpadní vzduch.

Tepelná čerpadla nachází uplatnění v novostavbách i starších budovách. Velkou výhodou je spojení ekonomického a ekologického aspektu – energie, kterou tepelné čerpadlo využívá, je v okolním prostředí v neomezeném množství. Obsluha zařízení je velmi komfortní a lze ji řešit i na dálku přes aplikaci v telefonu.

Pokud vás možnosti tepelných čerpadel zaujaly, obraťte se na odborníky ze společnosti Viessmann a nechte si poradit ohledně vhodného typu.

Komerční prezentace

Uložit

Datum vydání: 23. 2. 2017

Edit: