5+1 vychytávek do koupelny v bytě – jak si poradit s malým prostorem?

Bytové koupelny trpí společným neduhem. Kvůli nutnosti napojení na stoupačky jsou umístěné uprostřed bytu a nezbývá na ně dostatek místa. S malým prostorem si ale snadno poradíte – vyzkoušet můžete některý z následujících tipů.

Sprchový kout je funkčnější

Spousta mladých lidí si koupelnu vybaví vanou a pak už jim v ní nezbývá dostatek prostoru na nic dalšího. Horká vana je příjemná odměna po náročném dni, pokud vám z ní ale trčí nohy, koupel si příliš neužijete.

Raději než malou vanu vybavte koupelnu větším sprchovým koutem. Ty jsou dostupnější a ocení je i méně pohybliví členové domácnosti. Sprchový kout 120×90 cm je ideální volba do menších koupelen.

Dostatek soukromí na toaletě

Celá řada mladých lidí řeší, zda záchod umístit do koupelny nebo mu vyhradit speciální místnost. Vše záleží na dispozicích celého bytu.

Jestliže v domácnosti bydlí jeden nebo dva lidé, toaletu umístěte do koupelny. Dostatek soukromí zajistíte posuvnými dveřmi, OSB deskou nebo vyzděnou příčkou. Stěna oddělující toaletu od zbytku koupelny vám navíc poskytne další plochu, na kterou můžete umístit úložné prostory.

Pračka musí z koupelny ven

Pro spoustu lidí je koupelna synonymem pro prádelnu. Pračka sice vyžaduje přístup k přívodu vody a odpadu, koupelna ale není jedinou místností s přístupem k vodovodnímu potrubí.

Správně, máme na mysli kuchyň. Pračka v kuchyni je v amerických domácnostech standardem. Ušetříte s ní místo v koupelně a přístup ke spotřebiči bývá ve větší kuchyni snadnější.

Pokud nemáte na výběr a pračku musíte umístit do koupelny, kupte si pračku s horním plněním. Někteří výrobci je dodávají i ve slim verzích se šířkou do 40 centimetrů.

Dobře zvolený obklad zvětší místnost

Vhodně zvolené obklady a několik optických triků koupelnu na první pohled zvětší. Obklad i dlažbu položte podélně k delší stěně koupelny. Probíhající spára koupelnu opticky zvětší. Nezapomeňte na to, že spáry na dlažbě a stěnách na sebe musí navazovat, jinak je optický klam pryč.

S ošálením vašeho zraku pomůže i vhodně zvolená barva obkladu. Obecně platí, že světlé barvy zvětšují prostor. Při vhodném nasvícení prostoru pomůžou i tmavé a antracitové tóny. Do koupelny si pořiďte velké zrcadlo, které místnost také opticky zvětší.

Dostatek úložného prostoru

V koupelně se možná pohodlně vysprchujete, kam ale s hygienickými a čisticími prostředky? Šampony, mýdla a kondicionéry dávno nejsou doménou něžného pohlaví – stále více mužů si uzurpuje svůj prostor na okraji sprchového koutu.

Úložný prostor je palčivé téma, které řeší nejedna domácnost. Důležité je využít každý volný kout, a to platí o toaletě i sprchovém koutu. Pořiďte si levný drátěný program a lahve se šampony skladujte přímo ve sprchovém koutě. Čisticí prostředky uložte do skříňky pod umyvadlo a využijte každý centimetr volného místa.

Rada na závěr

Žádná koupelna nebude dostatečně velká, pokud v ní vládne chaos. Pro každou věc v koupelně najdete vlastní místo a pečlivě ji tam ukládejte. Nezapomeňte, že chaos a nepořádek je úhlavním nepřítelem malých prostorů.

Rad a tipů na zařízení koupelny je spousta. Některé fungují a jsou zažité po celé generace, jiné oceníte pouze ve specifických případech. Pokud využijete naše tipy a budete se řídit selským rozumem, budete se sprchovat s úsměvem.

Komerční prezentace

Edit: