9 důvodů pro sprchu

Jedná se o časté dilema: vana nebo sprchový kout? Pokud nemůžete mít obojí, což není neobvyklé, zvažujte pečlivě pro a proti. Berte v úvahu nejen velikost koupelny, svůj životní styl, ale třeba také věk nebo zdravotní omezení. Sprcha nabízí mnoho výhod. Zde je 9 důvodů, proč by mohla zvítězit nad vanou.

1. NEDOSTATEK MÍSTA

Častým argumentem pro sprchový kout je nedostatek místa. V některých bytech zkrátka nelze koupelnu nafouknout a podlahová plocha, kterou standardní sprchový kout zabere, je podstatně menší než v případě instalace vany. Díky nabídce různých tvarů se navíc se sprchovým koutem dají dělat v prostoru hotová kouzla. V každém případě se i v malé koupelně snažte sprchovému koutu věnovat každý volný centimetr, pohodlí je důležité. Měl by zajistit bezproblémový pohyb při mytí hlavy nebo možnost předklonu.

Designéři Alca Plast navrhli podlahové žlaby ALCA v různých variantách, aby perfektně zapadly do stylově různorodých koupelen. Podlahový žlab s okrajem pro perforovaný rošt APZ1, nejprodávanější délka 750 mm za 4435 Kč bez DPH. www.alcaplast.cz

Bette FloorSide, vanička, 150 x 90 cm, materiál smaltovaná titanová ocel, barva šedá. Cena 34 930 Kč. www.koupelny-waterloo.cz

2. PROSTOR

Zdá se to jako protimluv, ale pokud naopak vaše koupelna nabízí velkorysý prostor, pak je vhodné využít jeho část i ke sprchování. Zatímco do velké vany se při dobré vůli vejdou tři děti, do velkého sprchového koutu, pro který omezení velikosti v podstatě neexistuje, se bez potíží vejde celá rodina. Dnešní kouty přitom nepotřebují hranice v podobě stěn ode zdi ke zdi, ba dokonce nemusejí být ohraničeny vůbec.

3. PŘIZPŮSOBIVOST

V porovnání s vanou, kterou si jen ve výjimečných případech pořídíte na míru, lze sprchový kout snadno přizpůsobit konkrétnímu prostoru. V nabídce je mnoho rozměrů sprchových vaniček, které lze kombinovat s různými typy zástěn, stejně jako otevírání. Například při nedostatku prostoru je vhodnou variantou posuvný systém, případně systémy skládací. A můžete pořídit jen sprchovou zástěnu a místo vaničky využít odtokového žlabu v podlaze. Sprchový kout tak může vzniknout v nice, v rohu, byť není pravoúhlý a tak dále.

Sprchová vanička Stonetto – vodou omílaná kamenná plocha. Vanička a kryt odpadu jsou vyrobeny z materiálu DuraSolid Q a tvoří optický celek. Tak vznikne plocha, která vypadá jako kámen a je i tak tvrdá. Dostupná ve třech barvách – bílá, antracit a sand. Design by EOOS. Cena od 26 064 Kč. Více informaci na www.duravit.cz.

Plochá sprchová vanička Geberit Setaplano je vyrobena z vysoce kvalitního odolného materiálu, který se snadno čistí a je příjemně teplý a jemný. Díky naprosto homogenní struktuře je také velmi tuhý a odolný. Více na www.geberit.cz/setaplano.

Nelze nezmínit důvod, pro který vítězí sprcha i tam, kde je v koupelně místa dostatek. Jistě jste se setkali s někým, kdo nemůže žít bez pravidelného, klidně několikahodinového poležení ve vaně. Pak jsou takoví, kteří tuto posedlost koupáním nechápou. Sprcha je k očistě, má být rychlá a nekomplikovaná. Vstoupíte, namočíte, namydlíte, opláchnete a hotovo! To je v dnešní zrychlené době rovněž důležité. Víte, že nejčastěji se sprchujeme přibližně pět minut?

5. ÚSPORA VODY

Argumentem může být i úspora vody a energie potřebné na její ohřev. Zatímco na koupel ve vaně spotřebujete přibližně 100 až 150 litrů vody, u luxusní rohové vany i 200 litrů a více, na sprchování stačí obvykle 30 až 50 litrů. Standardní sprcha zkrátka na spotřebu tolik náročná není, tedy v případě, že v ní netrávíte hodiny a využíváte úsporných sprchových hlavic.

Nejprodávanější řada Eurosmart od Grohe nabízí široký výběr baterií do koupelen i kuchyní. www.grohe.cz

Rainshower System Smart Control 360 MONO – sprchový systém s termostatem na zeď, barva měsíční bílá: hlavová sprcha Rainshower 360 MONO, ruční sprcha Power & Soul 130. S ochranou proti opaření, technologií pro nízkou spotřebu vody a dalším i technologiemi zvyšujícími komfort používání, bezpečí i údržbu. Cena 46 986 Kč. www.grohe.cz

6. BEZBARIÉROVOST

Téměř žádné nebo dokonce nulové bariéry při používání sprchového koutu jsou častým důvodem pro jeho koupi. Bezpečný a pohodlný pohyb, který nevyžaduje překonávání výškového rozdílu mezi podlahou a dnem vany, nabízejí jen komfortní vany typu walk-in s dvířky, které jsou však zatím záležitostí finančně náročnější, než zbudování sprchového koutu. Pro osoby, které pro případné pohybové omezení vyžadují ještě více opory, jsou vhodné doplňky typu sprchových sedátek, madel. Takové pohodlí ale přijde často vhod i mladým a zcela zdravým lidem, a nejen po náročném dni.

7. MODERNÍ DESIGN

Designová pestrost sice není kategorie, kde by se mezi vanami a sprchovými kouty dalo jednoznačně rozhodnout, ale sprchový kout často vítězí u milovníků minimalismu a čistého designu. Kombinace dokonalého materiálu, jakým je sklo, s dnes již prakticky „neviditelnými“, či dokonce zcela chybějícími vaničkami opticky narušuje prostor koupelny jen minimálně. Chybějí-li i bariéry v podobě sprchový zástěn, pak je absolutnímu minimalismu učiněno zadost v maximální možné míře.

Bezrámové posuvné sprchové dveře DRAGON 1100 mm, čiré sklo, značka GELCO, standardní výška 200 cm, bezpečnostní sklo 8 mm s úpravou COATED GLASS pro snadné čištění, variabilní provedení levá/pravá, šířka vstupu 420 mm. Lze kombinovat s boční stěnou. Cena od 14 590 Kč. www.keramikasoukup.cz

Zatímco ve vaně si možná poležíte a můžete se případně nechat hýčkat proudy vody a vzduchu, a i když zde máte k dispozici sprchovou hlavici s různými režimy sprchování, tolik tváří vody jako hlavové sprchy a masážní systémy do sprchových koutů vám vana nenabídne. Ve sprše můžete zažívat vše od jarního deštíku přes „normální“ déšť až po krutý liják, můžete si hovět v páře, nechat se masírovat tryskami ze stran i z podlahy… Masážní trysky lze instalovat při budování koutu, ale mohou být i součástí hotových sprchových panelů či sloupů, které nabízejí výhodu dodatečné instalace.

9. POKROČILÉ TECHNOLOGIE

Také v této oblasti není úplně snadné rozhodovat mezi vanou a sprchou, ale je třeba říci, že co do využívání moderních technologií sprchové kouty v žádném případě za vanami nezaostávají. Některé typy s masážními tryskami disponují předem nastavenými scénáři – choreografií programů, které učiní z vaší sprchy každodenní malý masážní a relaxační salón. A pokud by vám různé vodní programy včetně páry, mlhy či deště snad nestačily, pak můžete své sprchování obohatit o hru barev a světel nebo soundsystém. I to je dnes ve sprše možné.

Sprchový sloup s termostatickou baterií ohlídá stálou teplotu vody během sprchování, umožňuje snadno přenastavit výšku hlavové sprchy, umístění ruční sprchy a je otočitelný i do stran. Kovový jezdec ruční sprchy poskytuje záruku dlouholetého bezproblémového chodu a lze jej snadno ovládat jednou rukou. Cena od 10 690 Kč. www.ravak.cz

Sprchový kout ESR z typové řady ESCURA. Dvoukřídlé dveře s otvíráním ven, bezpečnostní sklo o síle 6 mm. V šířce až 120 cm. Cena od 22 940 Kč. www.sanswiss.cz

Modulární stavebnicový systém sprchového žlábku Viega se skládá ze dvou základních těles v pěti délkách. Lze vybírat ze tří odtoků, dvou výšek montážních nožiček, tří provedení rámů a pěti roštů. Všechny díly lze vzájemně kombinovat. Trvale bezpečné spojení mezi odtokem a tělesem žlábku zajišťuje inovativní zaklapávací spojení. www.viega.cz

PRO SNAZŠÍ ORIENTACI

Vanička (není podmínkou): vaničky se vyrábějí z akrylátu, keramiky, smaltované oceli, z litého mramoru nebo kompozitních materiálů.
Stěny a dveře (nejsou podmínkou): vyrábějí se z odolných plastů nebo bezpečnostního skla o tloušťce 4, lépe 6, ale i 8 mm.
Rámy (v případě, že nezvolíte bezrámové řešení): skleněné dveře bývají upevněné v kovových rámech, plastové v rámech vyrobených z plastu.
Otevírání (při řešení s otevíravými dveřmi): podle možností koupelny se nabízí klasické křídlové otevírání či prostorově úspornější posuvné, případně skládací systémy.

Mosazná retro sprcha Bamboo se vyrábí v bronzové či chromové úpravě. S hlavovou a ruční sprchou, s pohodlným pákovým ovládáním. Cena od 17 290 Kč. waterfall-products.cz

5 rad pro správný výběr

1. Sprchový kout pořizujte u ověřeného dodavatele
2. Využijte poradenství, možnosti vizualizací a 3D návrhů, případně sprchového testu (částečné „ozkoušení“ zvoleného typu před jeho pořízením).
3. Snažte se vybrat největší možnou velikost koutu, kterou koupelna dovolí.
4. Instalaci koutu a jeho částí nechejte vždy na profesionálech.
5. Dodržujte pokyny výrobce, pokud jde o užívání a údržbu jednotlivých částí.

SPRCHA V BOXU?

Můžete sestavit sprchový kout z jednotlivých částí, vyrobit jej na míru konkrétnímu prostoru, ale lze rovněž zakoupit takzvaný sprchový box, hotový komplet, který zahrnuje vaničku, strop se stropní sprchou a akrylátové nebo skleněné stěny. Toto řešení může být vhodné jako dočasné, neboť instalace vyžaduje pouze nutnost napojení na přívod vody a odpad, ale uplatní se i v prostorách, kde by z nějakého důvodu bylo budování koutu příliš obtížné.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Datum vydání: 10. 7. 2017

Edit: