Koupelnovému nábytku vládne dřevo a bílá

Působení vody, všudypřítomné vlhko, střídání teplot… To vše musí denně zvládat koupelnový nábytek a ještě k tomu zůstat plně funkční, krásný a nepoškozený. Aby vám dělal radost co nejdéle, vyberte si takový, který dokonale padne ke stylu vaší koupelny a hlavně je vyroben z kvalitních materiálů.

A jaký nábytek je momentálně nejvíce v kurzu? Oblíbených trendů je hned několik, avšak dvě největší kategorie představuje dřevěný nábytek nebo nábytek zdobený dekory dřeva a pak nestárnoucí klasika v bílé.

Série Next, deska z masivního dubu, v. 10 cm, spodní skříňky v rozměru 30 x 40 x 50 cm: otevřená s policí, 10 175 Kč, s výsuvným kontejnerem a vnitřní zásuvkou, 12 980 Kč, s dvířky a policí, 6050 Kč. www.lebon.cz

Série Gladstone Oak nabízí tmavý dekor Tabák a variantu ENDgrain, která si zachovává vzhled příčného řezu kmenem stromu a upoutá rustikálním dekorem Raw. www.renolit.com

S dekorem dřeva

Trend návratu k přírodě, který ovládá svět designu již několik let, je patrný také v koupelnových interiérech. Dřevěný koupelnový nábytek, police i doplňky s tímto trendem dokonale souzní. Mezi nejodolnější patří sestavy zhotovené z odolného a tvrdého exotického dřeva (teak, bambus, iroko, macasar…) a dále z místních dřevin, které dlouhodobě snesou vlhké prostředí a při styku s vodou co nejméně nabobtnají (dub nebo akát).
Nábytek z masivu patří mezi nejdražší možnosti, o něco levnější a daleko více odolný je dýhovaný nábytek. Masiv má totiž tendenci se při styku s vodou zkroutit, dýha je daleko stabilnější.
Aby vám dřevěný nábytek dlouho vydržel v nezměněné podobě, měl by mít povrch ošetřený speciálním lakem, voskem či olejem, které přírodnímu dřevu poskytnou ochranu. Při nákupu si u každé skříňky i police zkontrolujte, zde je takto ošetřena nejen její pohledová část, ale také boky, záda přiléhající ke stěně i vnitřní úložný prostor a vnitřní strana dvířek.

Zdařilá imitace

Nechcete-li do koupelnového nábytku investovat velkou částku peněz, pak zvolte variantu dostupnější: dýhovaný nábytek nebo některou z napodobenin v podobě sestavy z MDF desek či lamina. Moderní výrobní postupy dnes již dokážou velice věrně napodobit nejrůznější druhy dřevěných povrchů, takže na první pohled nepoznáte, zda se jedná o originál z přírody, nebo o zdařilou imitaci.

Nábytek DuraStyle výrobce Duravit, variabilní deska s jedním výřezem na umyvadlo
55 cm, dekor tmavý kaštan, od 9017 Kč, spodní police se zásuvkou 44 x 120, 150 nebo
180 cm, od 21 562 Kč, polštář na polici, 40 x 40 cm, 4025 Kč. www.koupelny-ptacek.cz

Skříňka pod umyvadlo z kolekce 10°, velký vnitřní prostor a praktická zásuvka pro ukládání drobnějších věcí, tři druhy dekorů (lesklá bílá, lesklá šedá a tmavý ořech), od 6590 Kč. www.ravak.cz)

Nadčasová bílá klasika

Bílá je zpět, a to už několik let! Původní barva koupelnového nábytku, která vládla v koupelnách zejména v 70. a 80. letech minulého století, začala být posléze zatracována a nahrazována barevnějšími variantami, které měly prostor více oživit. V posledních letech se vrací v poněkud pozměněné podobě a je také daleko elegantnější než dříve. Bílý povrch v laku s vysokým leskem nebo matná bílá si dokážou s proporcemi koupelny docela příjemně pohrát. Celý prostor je tak rázem daleko plastičtější a zajímavější.
Kromě bílé jsou v poslední době oblíbené také koupelny v neutrálních barvách – v béžové, šedé i černé. Výhodou těchto barev je, že je mezi sebou můžete libovolně kombinovat a výsledek bude vždy vypadat elegantně.

Baterie pro každou koupelnu

Vodovodní baterie by měly svými tvary ladit jak se sanitární keramikou, tak i s koupelnovým nábytkem. Na první pohled atraktivní variantu hodící se k různým typům koupelnového vybavení představují baterie řady Lineare, jež jsou výsledkem kombinace oblých a hranatých tvarů s elegantními pravými úhly. Skvěle se proto hodí k široké škále oblých i hranatých umyvadel, van a toalet. Součástí řady je umyvadlová baterie s otočnou výpustí, volně stojící vanová baterie, nástěnná umyvadlová baterie a tříotvorová umyvadlová baterie.
Poprvé spatřila tato kolekce světlo světa před deseti lety, letos se však designéři společnosti Grohe rozhodli baterie redesignovat a upravit podle požadavků moderních koupelen. Výpusť je nyní umístěna ve větší výšce a je delší, takže vám poskytne dostatek prostoru pro pohodlné mytí rukou. Jednotlivé modely kolekce jsou k dispozici v zářivě chromové povrchové úpravě nebo v matné SuperSteel. Více na www.grohe.cz.

Nábytek L-Cube, třicet různých povrchů, design Christian Werner, od 80 290 Kč. www.duravit.cz

Nábytek ke koupelnovému konceptu 10° – kromě lesklé bílé a lesklé šedé je nabízen i v dekoru tmavý ořech. www.ravak.cz

Zavěšeny na zdi

Toto řešení je velice praktické nejen z hlediska údržby – nábytek už několik let postrádá nožičky a levituje nad podlahou. Nejen police, ale i větší skříňky a koupelnové komody upevněte na stěny místnosti, podobně jako to děláte v případě sanitární keramiky. Uvidíte, že vaše koupelna bude rázem působit daleko vzdušnějším a odlehčenějším dojmem než dosud.

4 hlavní nej…

  • nejlevnější varianty koupelnového nábytku bývají zhotoveny z lamina
  • nejrozšířenější materiál představuje fólie
  • nejodolnější bývá nábytek s dýhou z tropického dřeva
  • nejdražší na trhu je nábytek z masivního dřeva

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2017.

Uložit

Uložit

Edit: