Jak prakticky zařídit kuchyň?

Bílou, nebo dřevěnou? Lesk, či mat? Trávíte před nákupem kuchyňské linky celé hodiny rozhodováním o jejím vzhledu? Vyhraďte si ještě další čas na to, abyste si vybrali i pořadače, přepážky a další vnitřní doplňky.

Máte pocit, že je člověk stále rozmařilejší a tak trochu línější? Vždyť si celá léta v kuchyni vystačil s obyčejnými policemi, pořádek měl dokonalý, a  když potřeboval něco ze spodních skříněk, tak se prostě sehnul. Jsou tedy z tohoto pohledu různé organizéry, koše a výjezdy zbytečné? Jedná se o přirozený vývoj, který vyžaduje naše zrychlená doba, stejně jako byste už stěží vyměnili pračku za valchu.

4

Výsuvné police ve tvaru „fazole“ umístěné do rohové části skříňky skvěle vyplní jinak nevyužívaný prostor. Lze je umístit do dolních i vyšších skříněk. Kuchyně Gorenje.

3

Kuchyň ze studia Ballerina v provedení Wenge Nairobi, kdy umělý materiál nabízí dokonalou imitaci přírodní textury, je vybavená nejvyšší třídou relingových výsuvů. Na výběr máte dvě provedení: celochromové, nebo hodnotný plast.

2

Odpadkový koš Franke Pivot o objemu 30 l je určen do spodních skříněk širokých minimálně 40 cm.

Šetří čas: nevěříte?

Hlavním úkolem kuchyňských doplňků je udržet ve  skříňkách a  zásuvkách pořádek, přehled a  hlavně zachovat věci na  takovém místě, kam jste je odložili. I když mezitím několikrát se zásuvkou „prásknete“ a přidáte do ní další věci. Díky přehlednosti pak nemusíte při vaření neustále něco hledat, otevírat dózy a zkoumat jejich obsah a v kuchyni tak trávíte méně času – to se přece vyplatí! Díky organizérům si zajistíte přehled při ukládání příborů, nádobí, talířů nebo potravin a kořenek v zásuvkách, čemuž napomáhají nejrůznější flexibilní přepážky, mřížky, tyčové relingy nebo vaničky. Speciální skupinu pak tvoří různé otočné systémy a kolotoče, které lépe využívají jinak těžko přístupné rohové skříňky. A  samozřejmě nedílnou součástí dnešních kuchyní jsou odpadkové koše. S jedním si už nevystačíte. Třídění odpadu se projevilo i v kuchyních, kde ke standardu patří různé sortéry a systémy nádob, které tuto činnost zjednoduší. Ideální je, pokud tyto vnitřní organizéry dáváte do  takzvaných velkoprostorových zásuvek s plným výsuvem, tedy plnovýsuvů. Ty jsou k mání v šířce od 30 až do 120 centimetrů a unesou třicet až sedmdesát kilo. Není tak problém uložit do nich jak těžké hrnce a pekáče, tak zásobu mouky na  vánoční pečení. Díky „kouzelným“ přihrádkám pak zůstávají stále na svém místě. A také dokonale využijí každý centimetr místa. Tato snaha dokonce došla tak daleko, že standardním 26 vybavením nejen malých kuchyní se stávají „šuplíky v šuplících“. Fungují jednoduše a zcela bez vás – při otevření jedné zásuvky se automatická otevírá i druhá, ukrytá vevnitř. Většinou se používá na skladování „nízkých“ věcí, tedy příborů, nožů, měchaček a podobných pomocníků. Máte pocit, že je toho nějak moc a pokud byste tohle všechno chtěli mít v zásuvkách, museli byste si vzít druhou hypotéku? Samozřejmě je třeba si vybírat jen to, co doma oceníte nejvíce. Anebo se lze inspirovat u ostatních. Podle výrobců a prodejců patří k nejžádanějším především různé typy drátěných programů a příborníky, anebo doplňky, které dokážou co nejvíce využít hůře přístupná místa, jako jsou právě rohové skříňky, hluboké potravinové skříně a  podobně. Problém jim nečiní ani zaoblené zásuvky, systém se jim tvarem přizpůsobí.

5

Plnovýsuvný drátěný koš se dvěma policemi pro skříňku širokou 20 cm zaručuje výbornou přehlednost uložených věcí. Plynulý a tichý chod s tlumeným dovřením jsou samozřejmostí.

6

7

Vnitřní vybavení značky Blum pomáhá udržet pořádek v kuchyňské sestavě Galaxie společnosti HANÁK NÁBYTEK. Ta má dvířka v provedení vysoký lesk a na první pohled zaujme její žloutkově žlutá barva, stejně jako oblé plochy v dokonale hladkém provedení, skleněná barová deska a designová digestoř.

Z čeho vybírat?

Vnitřní přepážky a organizéry se vyrábějí v mnoha variantách a  provedeních. A  rozhodně nelze říci, že jeden systém je lepší než jiný. Záleží jen na vás, zda dáte přednost vymezení prostoru pomocí dřevěných kolíků nebo zvolíte plastové přepážky. Jedno by však měly splňovat všechny – ověřte, že jsou různě nastavitelné a přestavitelné a že je tedy snadno upravíte podle toho, jak se bude měnit skladba nádobí nebo jaké potraviny právě nakoupíte. U kořenek a dóz, které svou velikost a  tvar nemění, klidně můžete sáhnout po pevných systémech. Zcela na  vás, nebo přesněji řešeno na  vaší peněžence, zůstává, z jakého materiálu tyto vnitřní systémy budou. Na  výběr máte tři možnosti – plast, kov a dřevo – přičemž svůj úkol, tedy držet pořádek ve  skříňkách, plní všechny zcela stejně. Rozdíl je ve vzhledu – pokud máte čas se při práci ještě kochat, určitě bude vypadat v moderní bílé kuchyni lépe hliníkový systém a v dřevěné ten dřevěný než naopak. V  mnoha případech ale rozhoduje hlavně cena. Nejlevnější jsou plastové organizéry, za  vybavení jedné zásuvky dáte několik stokorun. Zhruba na tisícikorunu přijdou výrobky kovové a nejvíce stojí dřevo. To může být až třikrát dražší než plast.

8

Sorter Franke je určený na třídruhové třídění odpadů, proto se také skládá ze dvou nádob o objemu 10 l a jedné na 22 l. Víko obsahuje aktivní uhlíkový filtr, který pohlcuje nepříjemné pachy.

9

Sofistikovaný systém vnitřních organizérů je součástí luxusní kuchyně LINE v bezúchytkovém provedení ze studia HANÁK NÁBYTEK. Kombinuje ebenovou dýhu a odstín slonové kosti, vše v provedení vysoký lesk.

10

Vytáhnout fólii na ukládání čerstvých potravin, aniž by se slepovala, je s řezačkou potravinové folie Blum ORGA-LINE hračka.

Lepší než starý dobrý špajz

Spíž je v dnešních bytech a často i domech luxus, který mizí rychlostí blesku. A mnozí pak spolu s Nerudou řeší: kam s ním? Přesněji řečeno s nimi – zásobami jídla, nápoji, trvanlivými potravinami, ovocem i zeleninou. A záchranu v tomto případě opět nabízejí vnitřní systémy, konkrétně výsuvné koše a zásuvky. Ty dohromady mohou vytvořit takzvané potravinové skříně. U nich lze rozlišit dva systémy fungování: V prvním případě jsou košíky přichycené na dvířkách a po otevření vyjíždějí všechny najednou. Druhý systém funguje jednodušeji – otevřete skříň a z ní vytahujete každou zásuvku zvlášť. Oproti klasickým policím nabízejí lepší přehled o uložených potravinách, zpravidla k věcem máte také přístup z obou stran. Každá z variant má své výhody i nevýhody. Pro ten první platí, že vytáhnout celou skříň se všemi zásobami může být pěkná dřina. Ale máte hned přehled o všem, co zde skladujete a ukrýváte. A při hledání jedné věci nemusíte vytahovat neustále zásuvku za zásuvkou. V druhém případě vysouváte vždy jen jednu zásuvku, k čemuž moc síly nepotřebujete. Ale běda, když zapomenete, kde máte schovanou nějakou maličkost, třeba vanilkový cukr. Každou zásuvkuvytáhnete hned několikrát. Rozhodování mezi oběma systémy si pak lze zjednodušit pravidlem, že do užších skříněk lze zvolit první, do těch širokých je lepší druhý.

11

Kolekce IKEA RATIONELL nabízí několik variant odpadkových košů a organizérů určených k třídění odpadů, s nimiž si vytvoříte ideální systém pro vaši domácnost.

12

Koš na tříděný odpad Blanco LUXON se skládá ze tří nádob, přičemž dvě mají objem 16 a jedna 17 l. Stávají se tak praktickými pomocníky při třídění odpadu v domácnosti.

13

V dnešní době existuje celá řada vnitřních děličů a příborníků, které velmi usnadňují orientaci při každodenních činnostech v kuchyni. Jednou z variant, která patří díky své univerzálnosti k nejoblíbenějším, je systém z translucentního plastu se stavitelnými jednotlivými poli. BALLERINA KUCHYNĚ.

Jak vyzrát na začarovaný roh?

Zřejmě nejhorší přístup bývá v  kuchyni k  věcem uloženým v rohových skříňkách. Proto zde v mnoha domácnostech skladují věci, které jsou třeba jen výjimečně anebo s kuchyňskými pracemi vůbec nesouvisejí. A je to škoda, zbytečně se tady připravujeme o místo. Přitom i tyto skříňky lze vybavit jednoduchými drátěnými „kolotoči“ točícími se kolem svislé osy. Díky tomu nám vyjedou ven i věci umístěné vzadu. Ale existují i sofistikovanější systémy. Mezi ně třeba patří zásuvkový roh. Tvoří ho klasické šuplíky, které dokonale využijí prostor do posledního centimetru a otevřít je zvládne opravdu každý. Zajímá vás, jak to funguje? Jednoduše. Při otevření zásuvek se sklopí jejich čela k sobě, a tak nenarážejí do okolního nábytku. Při zavření se zase vracejí zpět. Ale existují i  další varianty, pro něž se vžilo označení „magický roh“. Stačí jeden pohyb a koše či police vyjedou zcela ven do prostru kuchyně, takže se nemusíte nikam natahovat, sklánět a máte vše na očích. Jsou děleny různými zarážkami, které pomáhají udržet pořádek i v drobných věcech. Drátěné zásuvky jsou zde nahrazeny plným dnem, takže nehrozí, že by vám drobné věci propadávaly.

14

Odkapávač na nádobí ARCO široký 45 cm je určený pro volné položení na pracovní plochu, ale lze ho využít i jako držák talířů uvnitř kuchyňských skříněk. Posuvné a vyjímatelné části z čirého plastu jsou vhodné do myčky.

15

Misky OrgaWing značky Hettich se samy vysouvají po otevření zásuvky široko do obou stran, takže vůbec nebrání v přístupu ke spodní vrstvě rozděleného prostoru a ještě přitom nabízejí perfektní prostor na drobnosti. Systémy OrgaStore Classic i Exclusiv nabízejí bezpečné řešení pro ukládání talířů, misek, a dalších věcí v kuchyni, a to pomocí nastavitelných přepážek pro variabilní rozčlenění úložného prostoru.

16

Plnovýsuvná zásuvka Blum Tandembox Space Corner umí vše, co obyčejné zásuvky. Tedy vyjíždí celá, je vybavená integrovaným tlumeným dovřením a unese až padesát kilo. Využije tak dokonale jinak obtížně přístupný roh do posledního centimetru.

17

Praktické kuchyňské pořadače, a to rovnou ve čtyřech velikostech, můžete mít v šuplíku či poličce a v případě potřeby je pohodlně vyjmete za rukojeť a postavíte na stůl či pracovní desku. Jsou ideální na suroviny v původním balení jako rýže či mouka, ale můžete jej použít i jako servírovací sadu pro dochucovadla. V prodejnách LUIS Decoration.

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 13. 4. 2016

Edit: