Zahradní nábytek

Aby se vám venku příjemně odpočívalo, pořiďte si dokonalé společníky, kteří vám zajistí jedinečné chvíle plné pohodlí a klidu. Kromě zahradního křesílka a stolku nezapomeňte na slunečník a důležité doplňky, jakými jsou třeba i obyčejné čalouněné podsedáky a polštářky.

Příjemné dřevo

Dřevo a tropické dřeviny vyžadují, pokud jde o údržbu, více pozornosti, než ostatní materiály. Musí odolávat nepřízni počasí i mechanickému opotřebení při časté manipulaci a případném nesprávném zacházení.
Jeho hlavní výhodou je, že se v horkém létě nerozpálí, je příjemné na dotek i na pohled, což oceníte například hlavně u zahradních křesel. Při výběru buďte pečliví, příliš levným kouskům se vyhněte. Investice do masivního dřeva se rozhodně vyplatí – je kvalitnější a trvanlivější, ale i jemu musíte věnovat odpovídající péči. Před použitím nábytek ošetřete vhodným přípravkem proti plísním a nepřízni počasí. Nábytek z tropických dřevin je vysoce odolný vůči všem povětrnostním vlivů, odolává i plísním a škůdcům, protože obsahuje velké množství přírodních olejů a tříslovin.

TROPICKÉ DŘEVINY

teak
massaranduba
merbau
garapa
bangkirai
ipe
bukit
červený cedr
meranti

Co umí oblíbený teak?

Teakové dřevo odolává slunečnímu záření, dešti, mrazu, sněhu, ale i plísním a škůdcům napadajícím dřevo. Za tyto vlastnosti vděčí především vysokému obsahu přírodních olejů a tříslovin. Je tedy ideálním materiálem právě na výrobu zahradního nábytku, který bez nadsázky při dobré péči vydrží i několik generací. Časem získá svou typickou stříbrošedou patinu, pokud ji ale nechcete, pravidelně jej natírejte vhodným olejem, nejlépe právě teakovým.

Poškozený teak?

Pokud dojde u nábytku z teaku přece jen k poškození, výrobci doporučují přetřít poškozené místo houbičkou a ošetřit mořidlem nebo vhodným olejem.
Stejně postupujte i u nábytku z ostatních dřevin, jen s tím rozdílem, že aplikujete mořidlo a olej určený na například smrkové či borovicové dřevo.
Některým materiálům nevadí přezimovat venku, ale rozhodně lépe bude všem na suchém a zastřešeném místě. I vy budete klidnější.

Šedé závěsné zahradní křeslo Oltro Uovo (105 x 195 x 105 cm, umělý ratan impregnovaný teflonem, konstrukce z hliníku), 18 199 Kč, www.bonami.cz

Nenáročný ratan

Zahradní nábytek z přírodního ratanu je na první pohled příjemný, ale problém je v trvanlivosti – nesvědčí mu vysoká vlhkost a pokud stojí delší dobu v mokrém prostředí, hrozí mu napadení plísněmi.
Je nutné jej během používání ošetřit tenkou vrstvou laku (ochrana před škůdci, vysycháním a popraskáním).
Na druhou stranu, když se zašpiní nebo umastí, stačí vlhký hadřík nebo vhodný čisticí prostředek či obyčejné mýdlo.
Na ochranu nábytku v zimě použijte ochrannou plachtu z nepromokavého polyesteru, která je vhodná k celoroční ochraně. I přesto však výrobci doporučují nábytek schovat na suché kryté místo.
Ratan je liána / popínavá rostlina rostoucí v pralesích jihovýchodní Asie. Bývá silná 1 až 7 cm, její šlahouny dosahují délky až 200 m. Dřevo je velmi lehké a ohebné, po napaření a impregnování v oleji se z něj kromě nábytku vyrábějí například i koše, rákosky nebo deštníky.
Bambus je materiál, který nemá v přírodě obdobu, není ale dřevem. Není to strom, ale tráva. Je možné ho maximálně ohnout, ale ne zlomit. Uvnitř je dutý. Největší druhy dorůstají výšky až 40 metrů. Bambus je vhodná pro konstrukci staveb, výrobu nástrojů, nábytku, ale i papíru a oděvů, nebo také jako potravina. Obsahuje převážně bílkoviny a sacharidy.

Kovový stolek Green Farm (v. 70, ø74 cm, 2699 Kč) a sada dvou kovových židlí (4199 Kč / 2 ks), www.bonami.cz

Pevný umělý ratan

Pokud chcete ušetřit a zároveň vsadit na kvalitu, zkuste ho. Umělý ratan odolává změnám vlhkosti a teplot.
Má povrch opatřený teflonovou vrstvou, je nepromokavý a více trvanlivý, nevysychá, nepraská, neloupe se.
Je mnohem levnější než pravý ratan.
Jak u přírodního, tak umělého ratanu je vhodné použít k sezení polstrované sedáky.

Stabilní kov

Venkovní nábytek z kovu je sice maličko těžší než ostatní druhy, ale jeho hlavní výhodou je vysoká stabilita, pevnost a snadná manipulovatelnost.
Někdy může být na dotyk chladný a v horku se rozpálí, když jej ale doplníte o měkké sedáky nebo zvolíte variantu s již zakomponovaným textilenem, budete spokojeni. Textilen je látka pevná v tahu, je lehká, prodyšná, odolná UV záření a snadno se udržuje.

Zahradní rozkládací stůl Somerset (150/190 x 90 x 75 cm, akátové dřevo naolejované, 6990 Kč) a režisérské křeslo Hollywood (53 x 51 x 89 cm, akátové dřevo a 100% bavlna, 1390 Kč), www.butlers.cz

Lehoučký hliník

Z kovových materiálů je nejkvalitnější – je stabilní, odolný a lehký zároveň, vlhko ani teplo ho neovlivní. Nepodléhá korozi, má dlouhou životnost a nevyžaduje zvláštní péči, může stát celoročně venku.
Hliník má i nízkou vodivost a hned tak se nezahřeje.

Téměř nezničitelný duravit

Příjemně lehký je také nábytek z duralu, což je slitina mědi a hliníku (většinou 90 až 96 % hliníku a 4 až 10 % mědi s menšími přísadami hořčíku a manganu).
Dural je malinko těžší než hliník, ovšem až pětkrát pevnější a tvrdší, je téměř nezničitelný.
Duralový nábytek nebledne, odolává korozi, je lehký, ale stabilní a také velice elegantní.

Kvalitní plasty

Výhodou současného plastového nábytku je jeho schopnost přizpůsobit se vašemu zahradnímu sezení jak barvou, tak designem. Výběr je neskutečně široký.
Současné plasty jsou již kvalitní (vybírejte takové, které mají certifikát), velmi stabilní a snadno se udržují (stačí jen pravidelně čistit vlhkou utěrkou), jsou maximálně trvanlivé.
Komfort ještě zvýšíte pomocí čalouněných sedáků.
Další nespornou výhodou je stohovatelnost a snadná manipulace.

Altán iglú (plocha 10 m2, ø 3,6 m, výška 2,2 m, konstrukce PVC, stříška z PES – letní je krémová, zimní průhledná), 24 990 Kč včetně kolíků a pytlů s pískem k naplnění. www.tchibo.cz

Kam s ním?

Při umístění jakéhokoliv zahradního nábytku zvažte i okolní prostředí.
Pokud bude nábytek stát na dřevěné terase, pozor na kovové patky, které by ji mohly nevratně poškrábat.
Při výběru myslete také na spáry a díry v povrchu, kam by úzké nohy nábytku mohly zapadnout.

Nákup přes internet?

Ano, ale pokud jste si nábytek předtím vyzkoušeli v obchodě na vlastní kůži. Jedině tak poznáte, jestli je opravdu tak pohodlný, jak výrobce inzeruje.
U nábytku určeného ke stolování vyzkoušejte a vyměřte pečlivě jeho hloubku a výšku sezení, aby se vám u stolu sedělo opravdu pohodlně a bez problémů.
Před samotnou koupí pak zvažte i to, pro kolik lidí bude určen, abyste například celý set zahradního nábytku skutečně využili.
Oblíbené jsou i zahradní lavice a pohovky, kam se pohodlně vejde velké množství hostů.

Text: Mirka Vernerová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 22. 6. 2017

Edit: