Toskánsko na zahradě. Dopřejte si atmosféru Itálie i v Čechách

styl toskánsko

Zelené vinice, olivové háje, klikaté cesty, malebné vesničky… To je jen několik věcí, které se vám pravděpodobně vybaví, když se řekne Toskánsko. Vzhledem ke své úchvatné krajině a dechberoucí atmosféře se tento italský region právem řadí k nejromantičtějším místům na zemi. Dopřejte si dotek Toskánska i u vás na zahradě. Poradíme vám, jak na to.

Proč čas od času změnit design zahrady

Zahrada, stejně jako domov, podléhá určitým trendům. I když jste s jejím vzhledem spokojeni, vyplatí se jej čas od času trochu změnit. Vaší zahradě tímto způsobem vdechnete novou tvář a budete si moct užívat odpočinek v nově vytvořených zákoutích.

Zároveň se vám okrasná zahrada jen tak neokouká. Při jejím zařizování si užijete relax a budete moct aspoň na chvíli uniknout od každodenního shonu.

styl toskánsko

Pro Toskánsko jsou typická romantická zákoutí. Foto: Elmina.cz

Jak vypadá designová zahrada ve stylu Toskánska

Svoji zahradu si samozřejmě můžete zařídit v nejrůznějších stylech. Někdo dává přednost ryze venkovskému stylu, někdo jiný naopak preferuje okrasnou zahradu v asijském stylu. Přemýšleli jste ale někdy o toskánském stylu?

Při zařizování takové zahrady je třeba pamatovat na to, že Toskánsko je kopcovitá krajina a co se týče rostlin, nabízí poměrně velkou různorodost. Toskánsko jako takové je plné barev, života a úrodných polí. A přesně takovou atmosféru je třeba přenést i do samotné zahrady, kterou tvoříte.

Zahradní židle, sezení a stolování

Abyste si svou zahradu mohli užívat na maximum, nezapomeňte si pořídit vhodný zahradní nábytek a vytvořit si tak romantické posezení v přírodě. Častým prvkem je také textil nebo populární len, který se může objevit na polstrování nebo v podobě dekorativních polštářů.

Italové jsou proslulými milovníky dobrého jídla a pití. Pamatujte proto na zakomponování detailů, které využijete při stolování. Jednat se může třeba o skleněné karafy, praktické soupravy na ocet a olivový olej nebo dřevěná prkénka pro servírování rozmanitých pochoutek italské kuchyně.

Posezení v toskánském stylu

Posezení v toskánském stylu si zamilujete. Foto: Elmina.cz

Pro toskánské zahrady jsou typická nejrůznější tajuplná zákoutí, která vytvoříte pomocí keřů a popínavých rostlin. Do takového zákoutí je následně vhodné umístit třeba lavičku, zahradní lehátko nebo zajímavou kašnu.

Dekorace na zahradu v toskánském stylu

V toskánské zahradě je oblíbeným materiálem pískovec, ze kterého mohou být zhotoveny nejrůznější dekorace. Chybět by neměl vodní prvek v podobě zahradní fontány. Objevit by se zde zároveň měly umělecké zahradní sochy a plastiky ve vámi preferovaném stylu (například antika nebo baroko). Pamatujte také na zakomponování výrazných květináčů, které mohou být rovněž vyrobeny ze zmíněného pískovce.

Výběr květin podle toskánské inspirace

Co by to bylo za zahradu, kdyby se v ní neobjevovaly květiny? Své čestné místo by v toskánské zahradě měly mít zejména cypřiše a borovice. Vsadit můžete také na výrazné růže, oleandry a olivovníky. Nedílnou součástí italských zahrad je také pěstování aromatických bylinek.

Ze zmíněných cypřišů se v Toskánsku tvoří typické aleje. Něco podobného si přitom můžete ve zmenšené verzi vytvořit i u vás na zahradě. Stačí zde vytvořit jednu hlavní cestu, kterou následně budou lemovat právě malé cypřiše.

Pro Toskánsko jsou dále charakteristické vinice. Pokud tedy bydlíte v místě, kde se vinné révě bude dařit, pusťte se do pěstování.

Itálie je krásná země, která má svou nezaměnitelnou atmosféru. Pokud si kousek této temperamentní země chcete přenést k vám domů, můžete si v toskánském stylu zařídit právě zahradu. Těšit se můžete na útulné prostředí, romantická zákoutí a dechberoucí rostliny, které se v italské zahradě budou vyjímat.

Externí článek

Datum vydání: 19. 5. 2022

Edit: