Silák, který se maskuje

Je mimořádně pevný, trvanlivý a mrazuvzdorný, ale zároveň nabízí širokou škálu tvarů, vzhledu a povrchových úprav. Beton.

Hodí se nejen na velké stavby, ale také na drobné prvky zahradní architektury. U dlažby, stolů, laviček nebo květináčů na terase je často pohledově téměř k nerozeznání od dřeva či kamene, jejichž povrch imituje.

DLAŽBA

Mezi nejrozšířenější zahradní prvky z betonu patří dlažby. Bez zpevněných ploch se neobejdete v prostoru mezi brankou a vstupními dveřmi do domu, v okolí terasy, bazénu nebo zahradní- ho posezení, ale také na spojnici mezi domem a často navštěvovanými místy (zahradní altán, prostor s ohništěm či grilem, vstup do garáže). Vybírat mů- žete z tvárnic a kostek zámkové dlažby, z velkých formátů i napodobenin dřeva nebo kamene. Rovněž barevnost záleží víceméně na vás. Rozhodně si však při výběru nezapomeňte rozmyslet, kam chcete dlažbu použít a zda po ní náhodou nebudete jezdit autem. Pokud ano, je nezbytné použít tvarovky s větší únosností (zátěžová dlažba), ale také přizpůsobit podkladní vrstvy a velmi důkladně je zhutnit. S čím si naopak nemusíte příliš lámat hlavu, je protiskluznost povrchu: Problém zpravidla snadno vyřeší hrubá či vymývaná struktura. Vymývaný beton navíc příjemně masíruje chodidla.

Terasová dlažba Best Ravertino s reliéfním povrchem má rozměr 40 x 40 x 4 cm a cenu 604 Kč/m2. BEST.

ŠLAPÁKY

Jak nenásilně vyřešit spojnici mezi domem a frekventovanými místy na zahradě? Vhodnou možnost, která má ryze přírodní vzhled, nabízejí šlapáky. Nejen proto, že jsou zpravidla zasazeny v trávě nebo písku, ale také proto, že betonové šlapáky mohou věrně imitovat přírodní dřevo (prkna, pražce, řez kmenem s letokruhy) nebo různé druhy kamene. Pokud ovšem najdete zálibu v pravidelných obdélných tvarech s pastelovými barvami a jemnou strukturou, které odpovídají designu velkorysých moderních zahrad, není to žádný problém! V jednoduché harmonii hranatých tvarů je nepochybně krá- sa, třebaže někdy trochu studená…

Pět různých tvarově odlišných desek nabízejí šlapáky Dakar, které věrně imitují přírodní břidlici. Cena od 178 Kč/ks (Dakar 1, rozměr 49 x 34 x 4 cm). Presbeton.

OBRUBNÍKY A PALISÁDY

K oddělení různorodých ploch nebo vyrovnání terénních zlomů vám poslouží obrubníky, palisády či opěrné zídky. Obrubníky se používají nejen z vizuálních důvodů, plní rovněž funkci ryze praktickou: Oddělit chodníky a pěšiny od trávníku nebo květinových záhonů je nanejvýš žádoucí pro snadnou budoucí údržbu. Zemina se vám nesype ze záhonů, zamezíte nežádoucímu prorůstání i posečení pěstovaných rostlin v zahradě. Palisády a zídky přijdou na řadu v okamžiku, kdy potřebujete vyrovnat výškové nerovnosti nebo terénní zlom. V případě strmého terénu umožňují hru se zahradou, kombinování osazovaných, travnatých nebo zpevněných ploch a rozčlenění prostoru zahrady na menší části, které lze propojit několika schody (i ty mohou být z betonu). Všechny zmíněné prvky se dají bez potíží vzájemně sladit jak tvarem, tak i barevným odstínem.

Dlaždice Gabro 45 x 45 x 4 cm z řady Tvář kamene s patinou Bazalt (cena 962 Kč/m2), v pozadí zdicí blok sloupkový (659 Kč/ks) a ukončovací (841 Kč/ks). Beton Brož.

Vysoká škola elegance – tak lze nazvat realizaci se schodišťovými stupni z betonu, které imitují toskánský granit. Semmelrock.

BETONOVÉ POSEZENÍ

Téměř každá správná terasa či pergola je vybavena krbem (většinou betonovým), k němuž náleží stůl a lavičky k sezení (z betonu, jak jinak). Betonový venkovní krb bývá prefabrikát sestavený z několika částí a nic nebrání tomu, aby jeho povrchová úprava opět byla sladě- na s ostatními betonovými prvky v zahradě. A jako doplněk pro atmosféru, intimitu či pohodlí si můžete dopřát okrasné rostliny v rozměrných betonových květináčích nebo venkovní sprchu s betonovou vaničkou. Tomu materiálu zkrátka nelze uniknout – ať se tváří jako dřevo, kámen, cihla, nebo keramická dlažba…

TIPY PRO VAŠI ZAHRADU

  • Velká různorodost materiálů a povrchů v zahradě vám komplikuje celkový
    vzhled i péči.
  • Ideální je, když barva venkovní dlažby ladí s barvou fasády domu.
  • Pokud je vaše zahrada různorodá a členitá, snažte se ji zklidnit a sjednotit
    jednoduchou dlažbou.
  • Máte opačný problém? Fádní dojem ze zahrady oživíte pestřejší a barevnější
    skladbou dlažby.

TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 22. 10. 2020

Edit: