Zahřejí a ozdobí

I tak ryze praktická součást topného systému, jako je radiátor, může mít další užitečné funkce a stát se navíc originálním prvkem interiéru.

Elektrický topný modul Zehnder Zenia kombinuje skleněná sálavá dvířka s výkonným topným ventilátorem. Foto Zehnder

Pro výběr radiátoru hraje zásadní roli, zda plní funkci topného tělesa jakožto součásti systému, nebo zda má třeba koupelna jiné, například podlahové topení. V prvním případě musí být dimenzován tak, aby měl potřebný tepelný výkon, pokud má ale sloužit pouze k sušení ručníků, toto kritérium nerozhoduje. Dimenzování radiátoru ovlivňuje především velikost místnosti, ale i počet členů domácnosti, případně uživatelů koupelny (například tam, kde mají děti svoji vlastní). Způsob vytápění radiátorem může být buď teplovodní (připojený na teplovodní soustavu), kombinovaný (mimo topnou sezonu je těleso vyhříváno integrovanou elektrickou topnou tyčí), nebo elektrický (nezávislý radiátor má náplň s topným médiem, vestavěnou elektrickou topnou tyč a kabel pro připojení do elektrické sítě).

Model Terma Stand vybavený odnímatelnými dubovými poličkami umožňuje nastavení vzdálenosti od stěny. Od 14 213 Kč, foto Waterfallproducts

 

Multifunkční i atraktivní

Nejběžnější funkcí radiátoru vedle topení je sušení ručníků. Kromě klasických žebříků bývají některá tělesa vybavena vodorovnou odkládací tyčí, která může být pevnou součástí radiátoru nebo odnímatelná a v případě potřeby přemístitelná. Jiné radiátory mají širší vodorovná žebra uzpůsobená tak, že tvoří jednoduché otevřené police na odkládaní drobností. Tuto variantu ocení zejména majitelé malých koupelen, kde je nutné šetřit každý centimetr a maximálně využívat víceúče lová řešení. Bonusem je zde i minimální hloubka topného tělesa. Další typy radiátorů či sálavých panelů mohou nabízet funkci zrcadla. Vyrábějí se buď z nerezové zrcadlově leštěné oceli, nebo ze skla. Sofistikované řešení představuje elektrický modul, který nahřívá místnost infračervenými skleněnými sálavými dvířky a výkonným topným ventilátorem. Ručníky jsou v tomto případě pověšeny uvnitř na dvojité nerezové tyči. Lze ovládat na intuitivním dotykovém panelu nebo nastavit programy pomocí mobilní aplikace.

Akcent interiéru

Některé radiátory slouží také jako nepřehlédnutelný interiérový prvek. Mohou být kreativně tvarované například do podoby ramínek na šaty, kancelářské maxisponky nebo soustavy barevných hexagonů. Ploché elektrické sálavé panely ze skla s atraktivním digitálním potiskem důstojně zastoupí abstraktní obraz nebo grafiku. Stylové interiéry vkusně doladí klasické litinové radiátory, které mají velkou životnost a teplo do okolí předávají rovnoměrným sáláním.

 

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Viadurini, Alfatopení, Dobrá klíma, Fenixgroup, Laurens, Zehnder, Waterfallproducts, Alfatopení, Topný žebřík

Datum vydání: 27. 12. 2022

Edit: