Co se stěnami v paneláku?

Snad v málokterém bytě v panelovém domě dodnes zůstaly původní tapety, kterými byly oblepeny všechny stěny. Postupem času se přelepovaly, strhávaly, malovalo se, přemalovávalo, možná i štukovalo. S velkou pravděpodobností to ale pořád není ono.

Pokud se chcete vyhnout neustálému vylepšování, které nemá konce, vyrovnejte se se stěnami jednou pro vždy. A to doslova. Vyplatí se očistit je od starých nátěrů i tapet, stěny i stropy zbavit nerovností a nově je upravit.

1

Bohatý výběr odstínů pro chlapce i děvčata nabízí kolekce Dulux Colours of the World. Barvy jsou navíc otěruodolné a omyvatelné, takže jsou ideální volbou pro dětské pokoje. www.dulux.cz

Štukovat?

Panel, ze kterého jsme strhli tapety, je příliš hladký a jakoby mastný, malba špatně drží, i když provedeme penetrační nátěr. Z tohoto důvodu špatně drží i starší klasický štuk. Přesto je štukování jednou z vhodných možností, jak stěnu upravit. Současné štukovací materiály jsou jemnější, s přísadami, které zlepšují jejich přilnavost. Jedná se o tenkovrstvou vnitřní omítku, která navodí dojem klasické omítnuté zdi. Při štukování stejně jako při všech úpravách zdí není radno podcenit přípravu podkladu, stěny je nutné očistit, odmastit a vyrovnat. Tam, kde nestačí vyrovnávací stěrky, zejména na siporexové příčky, pomůže perlinka – síťová tkanina, která povrch vyrovná a zpevní. Naprosto nezbytný je penetrační nátěr.

2

3

Aplikace DULUX Visualizer přináší inspiraci a poskytuje rady ohledně různých možností dekorování interiéru. Můžete měnit barvy stěn v reálném čase, a získat tak přesnou představu, jak bude místnost vypadat po vymalování. Aplikace umožňuje také nahrát panoramatické video, získat kód odstínu vašeho nábyku, vybavení atd. a sladit vše s barvou stěn nebo spočítat potřebné množství barvy. Vylepšené a rozšířené prostředí verze 5.0 umožňuje pořizovat snímky a prohlédnout si místnost v nových barvách.

A co sádra?

Štuky dnes často nahrazují sádrové omítky nebo stěrky, které dokáží vytvořit dokonale hladký povrch. A to není jejich jedinou výhodou. Sádra neabsorbuje pigmenty barev, barevnost oproti štuku lépe vynikne a dlouho vydrží, a to i u sytých odstínů. K důležitým přednostem sádrových omítek patří schopnost absorbovat vlhkost a později ji opět uvolnit do prostoru, sádra tak příznivě ovlivňuje klima místnosti.
Další možností, jak vytvořit dokonale hladkou stěnu, je nalepit na zeď sádrokartonové desky. Hovoříme o takzvané suché omítce. Sádrokarton nejenže stěny vyrovná, ale může posloužit i k dodání dalších žádaných vlastností stěny – odstranit chyby v pravoúhlosti stěn, zlepšit jejich akustické vlastnosti či je zpevnit. Nebo nemusíme sádrokarton lepit, ale můžeme z něho vytvořit předstěnu, která skryje elektroinstalaci i další rozvody.

4

Tapetovat?

Přes poměrně neblahou zkušenost s vytapetovanými panelovými byty není třeba tapety zatracovat. Nejspíš jimi nebudeme tapetovat celý byt, ale mohou se stát zajímavou dekorací jedné stěny, či jen její části. To však je spíše otázka výtvarného cítění, stejně jako konečná barevná výmalba.

5

Pro proměnu pokoje v dětský zvolili manželé sádrokartonové desky Habito, kterými obložili všechny stěny pokoje. Do dokonale hladkých stěn je možné vrtat hmoždinky, které unesou poličky, skříňky stejně, jako by to byla zeď. www.rigips.cz

Jaké barvy?

Než se budete zabývat výběrem barev, je třeba zvolit správný druh nátěru podle toho, kam jsou určeny a jaké máte nároky na jeho otěruvzdornost či omyvatelnost. Vedle klasických kaolínových nátěrů se stále více prosazují disperzní barvy, což jsou vodou ředitelné nátěrové látky, jejichž film po zaschnutí vykazuje pevnost lakových nátěrů. Omyvatelné jsou akrylátové nátěry, vhodné například do předsíně či dětského pokoje. Jen pozor na to, že nejsou prodyšné a nepatří proto na stěny, které mají problém s vlhkostí. Odolné a prodyšné jsou vinylové barvy, které se vyznačují i vynikající kryvostí a přilnavostí.

7

Druhy tapet

Vliesové – jsou tvořeny převážně z buničiny a textilních vláken, která jsou spojena pojivem. Vyznačují se vysokou propustností vzduchu a vodních par, zároveň tepelně i zvukově izolují. Hlavní výhodou je tzv. suché lepení. Lepidlo se nemusí nanášet na tapetu, ale jen na stěnu válečkem nebo štětkou.
Vinylové – vyznačují se odolným povrchem, používají se v kuchyních, chodbách, koupelnách… Nanášejí se klasickým způsobem.
Papírové – jejich výhodou je nízká cena, nevýhodou omezený výčet vzorů.

9

8

Oživte jednobarevný nátěr pomocí barevných koleček. Barvy Dulux Vinyl Matt nabízejí až 22 000 odstínů. www.dulux.cz

Foto: archiv firem

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Datum vydání: 20. 12. 2016

Edit: