Pro dobrý obraz a zvuk

Přemýšlíte, že pod stromečkem uděláte svým blízkým radost nějakou tou technickou hračkou? Máme pro vás zajímavé tipy na dárky, které uspokojí opravdu každého – od sluchátek za pár stovek až po luxusní OLED televizi s prohnutou obrazovkou za zhruba 100 000 korun.

PRO KLASIKY

Miniaturní empétrojka do kapsy, nebo nadupaný soundsystém, jehož zapnutím vzbudíte celý dům? Rádi byste své blízké milovníky hudby obdarovali něčím mezi tím? A co sáhnout po neumírající klasice? Je to malé, praktické, můžete si to vzít všude s sebou, dnes už není problém připojení k počítači či externímu disku, ale je prostor i pro nostalgii – lze přehrát cédéčka či dokonce kazety – ano, mluvíme o přenosném radiomagnetofonu. Podle čeho takový radiomagnetofon vybírat, abyste s ním byli spokojeni vy i ten, kdo jej nalezne pod vánočním stromkem? A jakými funkcemi v dnešní době tento už poněkud „retro“ přístroj disponuje? Možná spíš překvapí, čím některé z výrobků nedisponují. Ne všechny mají třeba dnes už tak samozřejmou věc jako podporu MP3 formátu, o možnosti připojení k modernějším výdobytkům techniky nemluvě.

Při poslouchání rádia se vyplatí funkce RDS, díky níž se vám na displeji zobrazuje název stanice a obvykle i právě hrané skladby. Funkce Sleep Timer umožní přednastavit, v kolik hodin chcete rádio vypnout, aby vám nevyhrávalo celou noc. Praktickou funkcí jsou též předvolby rádiových stanic – nastavíte a pak už můžete jen dálkovým ovladačem přepínat jako u televize. A ty současnější funkce, které z „retro“ jezevčíka rázem udělají modernější přístroj? Většina radiomagnetofonů disponuje USB vstupem, můžete k nim tudíž připojit MP3 přehrávač či si pouštět hudbu z externího disku. U některých nechybí ani slot pro karty či wi-fi , díky níž můžete streamovat hudbu z počítače. A pro opravdové nostalgiky se sbírkou kazet tu máme dobrou zprávu, existují i moderní přístroje, které jejich šumící miláčky přehrají.

KAM S NÍ?

V dnešní době výrobci televizí nabízejí tři základní typy obrazovek. Původní CRT obrazovky vystřídaly širokoúhlé LCD televize, televize s LED podsvícením a plazmové televize. Výhodou je větší ostrost obrazu, živé barvy a v neposlední řadě i úspora místa. Některé modely nabízejí i možnost sledování 3D vysílání, stačí nasadit speciální brýle. Kromě toho přichází televize se speciálním OLED displejem, který se používá například na některé smartphony. Díky němu se může měnit i tvar televizí – obrazovka už nemusí být rovná, ale může být prohnutá. Mírné zakřivení zajišťuje stejnou vzdálenost očí od všech částí obrazovky. Ale ať už jste pod vánočním stromkem rozbalili kteroukoli z uvedených televizí, k tomu, abyste si vychutnali filmový zážitek, ji také musíte v interiéru správně umístit. Důležité je, aby se vám v obrazovce neodráželo světlo z oken. Ta by navíc měla mít kvalitní zastínění, abyste na fi lmový zážitek nemuseli čekat až do tmy.

 

Televizní večírek má doprovázet tlumené osvětlení z lampy, umístěné znovu tak, aby se její světlo neodráželo. Oblíbené je též osvětlení stěny za televizí, například LED pásky. Při sledování televize z úhlu trpí zejména krční páteř, proto sezení natočte k obrazovce čelem. Jeho vzdálenost lze snadno spočítat – měla by být zhruba trojnásobkem úhlopříčky obrazovky, kterou jste vybrali. Ploché televize se obvykle zavěšují na stěnu. Tak ostatně nejlépe můžete zajistit, abyste z obvyklé polohy, z níž na obrazovku koukáte, měli její střed mírně pod výškou očí. I když držáky na stěně lze sklápět, takže si i následně můžete výšku obrazovky upravit. Výhodou televize, která je připevněna ke stěně, je zároveň možnost zasekání kabelů do zdi. Přesto i pod zavěšenou televizi doporučujeme umístit úložný prostor – nejlépe jednoduchou, podlouhlou skříňku s dvířky bez úchytek, za nimiž se nenápadně skryjí další potřeby k vašemu domácímu kinu, třeba sbírka DVD fi lmů i přehrávač, i když dnes si k TV snadno připojíte počítač (třeba bezdrátově) a můžete sledovat fi lmy rovnou z něj, nebo si je přehrát z fl ashdisku či velkokapacitního zařízení přes USB slot.

 

Pokud nechcete sekat zeď, a přesto byste rádi schovali nenápadně kabely, nabízejí se další možnosti. Třeba umístit obrazovku na designový (např. jinak barevný než okolní stěna a nejlépe zároveň podsvícený) panel, který též skryje nechtěné. Podobný účel mají desky, které u některých nábytkových sestav spojují spodní a vrchní skříňky. Ale i plochou (či nejnověji prohnutou) televizi lze samozřejmě postavit. Kam tedy s ní? Buď na skříňku z nábytkové sestavy, či na klasický televizní stolek. V malém bytě, kde nehodláte do každého rohu místnosti pořizovat jinou obrazovku, se hodí televizní stolek na kolečkách, který vám umožní sledovat film chvíli z gauče, pak od jídelního stolu či kuchyňské linky. Přestože jsou dnes televizní obrazovky zároveň designovými šperky interiéru, máme řešení i pro jejich zapřisáhlé nepřátele – televizní skříňky, které se dají zavřít, a to jak dvířky, tak třeba roletou.

 

Uložit

Datum vydání: 23. 3. 2015

Edit: