Jak se peče na Vánoce…

Do Štědrého dne zbývá ještě pár týdnů, ale kdo peče cukroví pravidelně, už teď se chvěje nedočkavostí a začíná sepisovat seznamy surovin – počínaje moukou, cukrem a vajíčky přes ořechy a mandle až po čokoládu, skořici, muškát, zázvor a třeba i kapku rumu. To hlavní na vánočním pečení jsou přece vůně!

Těch ale docílíte pouze s kvalitní a spolehlivou pečicí troubou. Klasická elektrická s tzv. statickým ohřevem mívá ve výbavě spodní a horní topný ohřev a zpravidla i gril. Dá se v ní péct v podstatě všechno včetně pizzy, zvládne i grilování a gratinování, rozmezí teploty je standardně od 50 do 250 °C.

1

Zástěra někdy pomůže a někdy ne… Kolekce VINTER 2015, délka 97 cm, 199 Kč. www.IKEA.cz

Ještě lepší je elektrická trouba s ventilátorem, která kromě statického ohřevu nabízí oběh horkého vzduchu a zajišťuje rovnoměrnější rozložení teploty. Kromě klasických funkcí umožňuje i rozmrazování. Není to ale trouba tzv. multifunkční, na to si při koupi dejte pozor.

Opravdová horkovzdušná (multifunkční) trouba má totiž v zadní stěně zabudován nejen ventilátor, ale i kruhové topné těleso, které ohřívá vzduch ještě před jeho vysláním do pečicího prostoru. Tím je proud horkého vzduchu účinnější a rozložení teploty v troubě dokonalé a rovnoměrné i při pečení na několika úrovních, což oceníte třeba při pečení dvou plechů cukroví naráz. Na druhé straně ale může potraviny příliš vysušovat.

2

Domácí konvektomat DGC 5850 XXL (plnohodnotná parní a pečicí trouba) zvládne vaření v páře, grilování, rozmrazování i ohřev a funguje jako horkovzdušná trouba. Vnitřní prostor (68 l) s úpravou PerfectClean, bezpečnostní pojistka, vlažná čelní stěna a paměť s programy. 144 900 Kč. www.miele.cz

3

Vestavná pečicí trouba Bosch HBG6764S1 o objemu 71 litrů nabízí kromě 13 druhů ohřevu i pyrolytické samočištění, funkci Assist (automatické nastavení způsobu, teploty a doby pečení), teplotní sondu PerfectRoast nebo senzor PerfectBake, který neustále měří vlhkost pokrmu a sám reguluje celý proces pečení. 32 990 Kč. www.bosch-home.cz

ZKUSTE PÁRU

Parní trouba připravuje pokrm jen horkou párou. Hlavní výhodou je zachování většiny vitaminů a minerálů, v podstatě nahrazuje vaření ve vodě, ale zvládne i pečení. Výborně se hodí k přípravě zeleniny a ryb, propečenou kůrčičku ale neumí… Dobrá varianta je mít horkovzdušnou troubu a nad ní parní, abyste měli vždy na výběr.

Užitečným doplňkem může být parní box, který v multifunkční troubě umožňuje připravovat jídla téměř stejně jako v parní troubě. Dovnitř boxu položeného na plech jednoduše nalijete vodu a vzniklá pára zařídí vše potřebné.

5

Kuchyňský p planetární robot RM4421 Momento (650 W) sám stírá těsto ze stěn a bílky ušlehá do jedné min minuty. Teplovzdorná skleněná nádoba mixéru zvládne nejen běžné suroviny, ale i horké zvlád omáčky a polévky. Mlýnek na maso umožňuje polé umlít až 3 k masa najednou do šesti minut. kg 3999 Kč www.concept.cz

6

Kuchyňský robot Gratussino Maxo s výkonem 1000 W je vybaven metlami a háky na těsto i tvořítkem na cukroví. V základu je vybaven mlýnkem na maso, nástavcem na strouhání a lisem na bobuloviny, ovoce a zeleninu. Dokoupit lze mlýnek na mák či příslušenství na výrobu domácích těstovin. 7999 Kč. www.eta.cz

NEBO KOMBINACI?

Kombinace horkovzdušné trouby s parní využívá výhody parní trouby a naopak potlačuje nevýhodu vysušování potravin v troubě horkovzdušné, sami si můžete vybrat ze způsobů ohřevu kombinováním páry a klasického pečení.

ANEBO VLNY?

Mikrovlnná trouba ohřívá potraviny pomocí mikrovlnné energie – výrobci jako hlavní výhodu udávají úsporu času i energie a uživatelský komfort. Ten spočívá v tom, že si neušpiníte hrnce a pánve, jídlo ohříváte přímo na talíři. Jednoduché levné varianty slouží pouze k ohřevu jídla, s dražšími a sofistikovanějšími kousky si můžete troufnout i na pečení masa s křupavou kůrčičkou, pokud jde tedy o kousek kombinovaný s grilem a horkovzdušným ohřevem.

8

Akumulační krbová kamna Norva mají vestavěnou pečicí troubu, kterou není nutné vyhřívat samostatně, zahřívá se při topení v kamnech. Teplota dosahuje až 250 °C, keramické desky lze z trouby vyndat a umýt v myčce. Více na www.tulikivi.cz.

9

Interiér multifunkční trouby Hotpoint Openspace OK 1037ELDP 0 X/HA (77 l) lze rozdělit na dva prostory (24 l a 51 l), v nichž můžete péci více pokrmů najednou při různých programech s rozdílem teplot až 100 °C, aniž by se mísily pachy a chutě. 31 490 Kč. www.hotpoint.cz

CO SE ZMĚNILO

Především umístění trouby – z původního místa pod kuchyňskou linkou se trouba posunula výš do úrovně nad linkou, což přináší především snadnější manipulaci s potravinami, plechy a pekáči. Také horký vzduch a pára, které z trouby po otevření dvířek začnou proudit směrem vzhůru, vás u tohoto typu umístění tolik neohrozí. Pokud vám vadí výklopná dvířka, zkuste se poohlédnout po variantě s otevíráním do strany, často s úhlem otevření až 180 °.

Jak si doma uvařit pohodu

Jinou skvělou pomůckou zvyšující uživatelský komfort při obsluhování trouby jsou takzvané plnovýsuvy, které umožňují vysunout z trouby celou plochu pečicího plechu – velmi snadno a lehce můžete například podlít pečínku, potřít štrůdl nebo dosypat chybějící ingredience. Existují dokonce i modely s automatickým výsuvem plechu při otevření dvířek trouby.

10

Plechový sporák HA 85.5-A má možnost volby dvířek trouby na levé či pravé straně, lze v něm topit uhlím i dřevěnými poleny nebo uhelnými či dřevěnými briketami. Můžete ho zabudovat do kuchyňské linky (má individuální nastavení výšky). 31 050 Kč. www.haassohn-rukov.cz

12

Vestavná trouba BO73CLB má klenutý tvar, který umožňuje horkému vzduchu volně cirkulovat – pokrm je zvenku křupavý a uvnitř šťavnatý. V kombinaci s ventilačním systémem Multiflow 360 ̊ poskytuje možnost péci na všech pěti úrovních. 11 990 Kč. www.gorenje.cz

DALŠÍ VYCHYTÁVKY

Některé z modelů současných trub jsou vybaveny funkcí přednastavených pečicích programů i pamětí, do které můžete zadávat vaše vlastní recepty a postupy. Ovládání bývá natolik jednoduché, že stačí zadat druh pokrmu a jeho hmotnost. Elektronický systém se už o vše postará sám. Samozřejmostí je displej s možností navolení několika světových jazyků, časovač nastavení začátku a konce doby pečení nebo automatické vypnutí po dlouhé době bez zásahu obsluhy. Velmi užitečná je i funkce udržování teploty pokrmu, než se vám podaří sehnat celou rodinu ke stolu.

NEZAPOMEŇTE NA BEZPEČÍ

Nejen při manipulaci s plechy a pekáči při jejich vkládání do trouby musíte být opatrní, podcenit byste neměli ani samotnou teplotu dvířek – výrobci se snaží maximálně snižovat jejich teplotu pomocí několika vrstev izolačního skla. Například v troubě může být teplota na vnitřní straně dvířek klidně přes 200 °C a na jejich vnější straně dosáhne sotva 40 °C. Smysl má i vnější ventilátor umístěný na horní stěně trouby, který snižuje povrchovou teplotu pláště – což znamená ochranu pro kuchyňskou linku, do které je trouba vestavěna.

Naprosto běžnou záležitostí je dnes již funkce dětského zámku, který znemožní nechtěné přenastavení programu nebo otevření trouby během provozu.

13

Ruční šlehač a hnětač Philips HR HR1565 zvládne 1 kg těsta, má dvě oce ocelové metly a dva hnětací háky, objem rotační mísy 3 l. Veškeré příslušenství lze mýt v myčce. 1399 Kč. www.philips.cz

15

Pokud nemáte času nazbyt, oceníte funkci Cook3, která umožňuje tepelně upravovat až tři rozdílné pokrmy současně, aniž by se smísily jejich chutě či vůně. To je možné díky speciální konstrukci krytu ventilátoru, jenž rovnoměrně rozděluje teplý vzduch z topného tělesa mezi všechny plechy. www.whirlpool.cz

Více informací se nachází v prosincovém čísle, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

 

Datum vydání: 24. 12. 2015

Edit: