Nadupané vestavby

Vestavnými neboli zabudovanými spotřebiči sjednotíte vzhled kuchyně. Výhodou ale není pouze čistý design linky, nýbrž i snadná údržba nebo možnost variabilního umístění elektrospotřebičů.

 

Vestavný model myčky Philco PDI 1568 DTBIT má invertorový BLDC motor, záruku 10 let a tichý chod (39 dB). Myčku, která pojme až 15 sad nádobí, lze zcela zakomponovat do kuchyňské linky díky plně integrovanému ovládacímu panelu s LED displejem a absenci výřezu v soklu (zepředu se nasadí panel v barvě kuchyňské linky). Vybrat si můžete z osmi programů (např. SmartWash) či z několika užitečných doplňkových funkcí (např. ExtraSuché, ExtraRychlé nebo poloviční náplň). 14 990 Kč, foto Philco

 

Oproti volně stojícím spotřebičům se ty vestavné pevně zabudovávají do kuchyňské sestavy s tím, že mají svrchu většinou stejná dvířka jako skříňky linky. V podstatě tak nejsou vůbec vidět, nebo jen jejich minimální část, třeba ovládací panel myčky. Zabudované spotřebiče jsou tak logicky pevně spojené s kuchyňskou linkou a mají speciální otevírání, na které se pomocí posuvníků a šroubků přichytí nábytková dvířka stejného materiálu, z jakého je vyrobena kuchyňská linka. Především se jedná o chladničky, mrazáky, myčky a pračky. Mezi vestavné spotřebiče patří ale také varné desky, digestoře nebo pečicí a mikrovlnné trouby, u nichž část spotřebiče zůstává přiznaná, protože z povahy věci zkrátka schovat nejde. Vzhledem k tomu, že můžete vybírat z různých designových kousků spotřebičů, zklamaní určitě nebudete.
A kdo chce něco extraspeciálního, může si do kuchyně pořídit ohřívací zásuvku na nádobí nebo vestavný vysavač, který eliminuje použití smetáčku s lopatkou.

 

Výhody vestaveb

Vestavné spotřebiče poskytují nejen nerušený vizuální obraz kuchyňské linky, ale jsou také velmimpraktické z hlediska úklidu, protože mezi kuchyňským nábytkem a spotřebiči není žádný prostor, domkterého by zapadaly nečistoty a zbytky jídla. U kusů s přidanými nábytkovými dvířky zároveň odpadá potřeba péče o speciální povrch zvenku (sklo, nerez). Další výhodou je, že mohou být umístěny na jakékoli místo, např. trouba do výšky pasu. Varná deska pak může sloužit i na jiném místě než přímo nad troubou, např. i na středovém ostrůvku.

 

S čím je třeba počítat

Vestavné spotřebiče jsou pochopitelně vyráběny ve standardních rozměrech a těm se musí přizpůsobit velikost i rozmístění kuchyňských skřínek. To může být problém, pokud obnovujete spotřebiče, ale stávající kuchyňskou linku hodláte zachovat. Zabudované spotřebiče mají také často při stejné výšce a šířce v porovnání s volně stojícími o něco menší využitelný objem uvnitř. To kvůli své menší hloubce z důvodu montáže nábytkových dvířek. Navíc je ve srovnání s volně stojícími modely vyšší jejich pořizovací cena. Na druhou stranu, pokud pořizujete spotřebič společně s novou kuchyňskou linkou, mnohá studia vám za jeho dodání naúčtují pouze DPH ve snížené sazbě. I přes drobné nevýhody nabízejí vestavné spotřebiče velkou variabilitu v umístění, což mnohonásobně zvyšuje jejich uživatelský komfort.

 

 

text Vanda Jesenská

foto se souhlasem firem Philco, Mora, My Concept, Looomah, Bosch, Gorenje

Datum vydání: 1. 3. 2022

Edit: