Barevné trendy do kuchyně

Jakou barvu má mít vaše kuchyň, aby byla trendy? Jednoznačná odpověď, která by ukázala na určitý odstín v nekonečné škále barev, bohužel neexistuje. Ani odborníci nemají jasno, jaká barva je právě nejvíc „trendy“, a že se jich touto problematikou zabývá nepočítaně, v různých koutech světa. Přinášíme alespoň inspiraci a pár tipů na barvy, které se v současných kuchyních líbí nebo nosí.

Pojem trendy je vždy trochu vágní, ať už se týká jakékoli módy. Móda a stejně tak trendy už ze své podstaty zavánějí dočasností. Vždyť trend střídá trend kolikrát takovou rychlostí, že některé dílčí momenty ani nelze zaznamenat, a mnoho módních výstřelků bývá rychle zapomenuto. Inspirovat se ovšem můžete, to rozhodně na škodu není. A až budete vybírat svou novou kuchyň, přemýšlejte nejen o barevných trendech, ale také o sobě a svých náladách, o prostoru a jeho atmosféře.

Kuchyň Laser v moderním barevném provedení Alpská bílá / Aqua. Dekor Aqua (barva moře) působí rozjasňujícím a uvolňujícím dojmem. Úchyty v ocelové barvě podtrhují elegantní a jemný vzhled kuchyně. Více v prodejnách ASKO-NÁBYTEK nebo na www.porta-kuchyne.cz

BARVY ROKU

Důležitou inspirací bývá pro designéry či výrobce interiérového vybavení barva roku. Pro každý rok se vyhlašuje barva nová. Ale není to tak jednoduché. Barva roku obvykle nebývá jediná a vyhlašují ji různě uznávané společnosti. Váženou a nejčastěji citovanou autoritou je v tomto ohledu americký Pantone Color Institute a váhu má i každoroční vyhlašování barvy roku evropskou společností AkzoNobel.
Nicméně výsledky opravdu pečlivého zkoumání odborníků nejen na design či architekturu, ale také na módu, psychologii či sociologii se u obou těchto „anket“ obvykle liší. Posuďte sami: roku 2016 vládla podle Pantone Color Institute vlídná růžová, vzdušná bleděmodrá i okrová zlatá, loňský rok patřil pikantnímu žlutozelenému odstínu greenery a letošní barvou roku je ultrafialová – ve vzorníku Pantone nese označení „Ultraviolet“. Pokud chcete přesně vědět, o který odstín se jedná, v grafických programech má hodnoty RGB 95 75 139. To už je pět barev za poslední tři roky. A nyní AkzoNobel: V roce 2016 byla královnou okrově zlatá, loňský rok pohltila popelavě modrá, letošní trendy odstín nese název Heart Wood. Co se pod ním skrývá? Barva by se dala popsat jako starorůžová, kouřová či narůžověle šedohnědá. Heart Wood je už podle názvu jakýmsi srdcem dřeva, ztělesňuje jeho teplo, pocitově přináší jistotu a klid.
To by byly barvy roku, ale zdá se, že v sortimentu kuchyní tak silnou váhu nemají. Barvy se zde sice také nosí, ale namísto oficiálně trendových přírodních a spíše tlumených odstínů posledních let jsou to barvy výraznější, jak popisuje Dušan Všelicha ze společnosti Oresi: „V kuchyni se letos nemusíte bát intenzivních barev, v módě je i výrazná žlutá a oranžová, barvy s metalickými odlesky kovu. Na druhé straně jsou samozřejmě in dekory dřeva s přirozeným vzhledem a pokud možno i strukturou se suky a prasklinami.“

Kuchyně Ballerina jsou známé mimo jiné excelentními laky. Na fotografii letošní model Feel-B se zafrézovanými, rovněž lakovanými madlovými mušlemi. Veškeré typy laků se nabízejí v odstínech RAL nebo Sikkens. www. ballerinakuchyne.cz

DLOUHODOBÝ TREND

Je třeba ovšem poznamenat, že kuchyň je kuchyň a střídat její barevnost rok co rok podle aktuálních barevných trendů je jaksi nepraktické. Vyplatí se tak zvážit, zda namísto módních barev nezvolit trvalejší hodnotu. Koneckonců nadčasovost je rovněž trendem, který úspěšně přežívá mnoho let.
Co je v kuchyni nadčasové? Ještě stále platí pravidlo, že s neutrální bílou nemůžete ani v kuchyni nic zkazit. Takové provedení se totiž snadno přizpůsobí jakémukoli stylu interiéru a je také ideálním základem pro snadné změny barevnosti stěn či barevné doplňky, které mohou být klidně v barvách roku nebo v jiných odstínech blízkých vašemu srdci a lze je rovněž jednoduše obměnit. Mezi nadčasové barvy, které je možné i v kuchyni kombinovat, patří vedle bílé černá, kovová, šedá, dřevo a nerez.

Luxusní kuchyň v provedení Sherwood Eiche sepiagrau s hlubokým profilem (na výběr hladká i rámová dvířka) bude ozdobou interiéru inklinujícího ke stylu vintage. Otevřený systém kovových soklů doplňují černá madla a subtilní, jen 16 mm silná pracovní deska. www.ballerinakuchyne.cz

CO SE PRODÁVÁ

Ani tady ale neposkytneme jednoznačné tvrzení, protože se zdá, že dlouhodobému trendu nadčasové bílé pomalu zvoní hrana. Při výběru kuchyně se tak možná můžete řídit tím, co se právě těší obecné oblibě u zákazníků. „Bílá je v Česku sice stále velmi populární, ale ve světě je již druhým rokem cítit odklon od této barvy. Podle módních trendů jsou kuchyně zkrátka barevnější,“ doplňuje Dušan Všelicha, podle jehož zkušeností se v popředí zájmu už delší čas drží šedá a tmavé barvy včetně hnědé a černé. „Prosazuje se více kovových prvků, ale mizí hrubší industriální styl. Kov se v bydlení i v kuchyních objevuje nejen v podobě doplňků, je i přímou součástí nábytku. Třeba jako rámy pro kuchyňské skříňky,“ dodává.

Skříňky z linie Calais v provedení Stříbro měsíčního světla (10 901 Kč/bm). Rámy pro kuchyňské skříňky z linie San Remo s dekorem Dub (10 901 Kč/bm). www.oresi.cz

TREND INDIVIDUALITY

Zřejmě nejsilnějším trendem, na který nestačí žádné instituce, žádná prohlášení ani jiní udavači trendů, je individualita. Udělejte si kuchyni jednoduše takovou, jaká se vám líbí a jaká bude vyjadřovat váš životní postoj, nálady, zkrátka osobnost. Barvy jsou k jejímu vyjádření ideálním prostředkem. Nechť je vaše kuchyně třeba křiklavě růžová nebo puntíkovaná – i to je dnes samozřejmě možné a nikdo vám to nemůže vymlouvat.

Linie Forever Young ve vysokém lesku Porto a magnolie (8997 Kč/bm) a MAGIQ s povrchem z akrylu v barvě cappuccino (9036 Kč/bm). www.oresi.cz

NEBOJTE SE KOMBINACÍ

Otázek, na které musíte znát odpověď při výběru kuchyně, je nepočítaně – rozměr, uspořádání, typ a velikost spotřebičů, množství úložných prostor a k tomu se máte ještě rozhodovat o barevnosti nebo dekoru, ba dokonce o povaze povrchu a materiálech. Matný nebo lesklý? Mají to být dvířka lakovaná, fóliovaná, akrylátová nebo…? Až budete vybírat, nebojte se kombinací, třeba lakované povrchy v jakékoli barvě v kombinaci s dřevodekorem jsou opravdu působivým spojením.

Černá kuchyň Arcos Edition v provedení Nano Black. Matná vrstva Arcos Supermat vytváří na površích skříněk a pracovních desek ochranný štít díky antibakteriální nanotechnologii. Její devizou je vysoká odolnost vůči vlhkosti i dlouhá životnost materiálu. www. schmidt-kuchyne.cz

BARVY NA PAPÍŘE

Pokud máte v hlavě obraz určité barevnosti své kuchyně, ale nedokážete si ji představit v reálu, vodítkem mohou být skici nebo vizualizace, které může zhotovit designér, případně některý z dostupných plánovačů vybraných výrobců. Lze ale jen doporučit, abyste se při navrhování kuchyně obrátili na odborníky, a to nejen kvůli praktičnosti uspořádání či vnitřního vybavení. Čelní plochy kuchyně jsou nezanedbatelné, zásadně tak ovlivní celkový vzhled interiéru, změní působení světla a výrazně náladu interiéru.

Kuchyň Fanny (Naturel EASY) s lakovanými dvířky se skvěle hodí do moderně laděného interiéru. Vybírat můžete ze dvou trendy barev, matné alpské bílé nebo matné hedvábně šedé. www.siko.cz

Z ČEHO BUDOU DVÍŘKA

Korpus dvířek je standardně tvořen MDF nebo LTD deskou, ale o tom, nakolik budou dvířka odolná a jak lze designově pojmout čelní stranu, rozhodují povrchy dvířek.

  • Fóliované povrchy – povrch je potažen vrstvou z PVC lisovanou ve vakuu, je odolný proti vlhkosti, vysokým teplotám i mechanickému poškození, umožňuje na povrch frézovat i 3D motivy.
  • Laminátové povrchy – hladké, vysoce mechanicky odolné, nabízejí širokou škálu atraktivních designů.
  • Akrylát – varianta lakovaných povrchů, vysoce odolná proti vlhkosti, UV záření, stálobarevná, k dispozici jak ve vysokém lesku, tak v hlubokém matu.
  • Masivní dřevo a dýha – přináší výhodu přírodního materiálu a široké možnosti opracování, frézování apod., případné poškození je možné i opravit.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Uložit

Uložit

Datum vydání: 27. 4. 2018

Edit: