Před elektroinstalací pusťte fantazii

Těžko si budete doma užívat služby, ke kterým jste si před jejich elektroinstalací nenechali zavést kabeláž, nebo naopak k nimž jste nepromysleli důvody pro bezdrátové řešení…

Vycházejme z toho, že lednici za nový model vyměníte snadno: Horší to bude, když v hotovém najednou zatoužíte po elektroinstalací neřešené možnosti – třeba poslouchat streamovanou hudbu i v mokré sprše nebo přání otevírat jedním ovladačem od zabezpečení i vrata, která ovšem nemají motor, ale bohužel ani kabeláž k němu… Nelze se zde v tomto trendově zaměřeném článku zaměřovat na specifické rady, jaký typ kabelu a jaké vlastnosti zvolit pro vaše konkrétní řešení, kde volit elektroinstalační žlaby z nerezu či zda ve vašem případě bude vhodnější telefon v brance z ušlechtilé oceli, termoplastu nebo podomítkový. Technický rozbor instalace zde prosím nehledejte. Tyto návrhy jistě proberete nejlépe s vaším dodavatelem, architektem a odborníkem. A informace o možnostech výrobců také můžete hledat na obsahově kvalitně informativních stránkách jako gira.cz (SBS s. r. o. z Ústí nad Labem), nebo kopos.cz (Kopos z Kolína, neboli již za první republiky známé Kablo) a dalších. Odborníci s vámi jistě projdou konkrétní požadavky, finanční náklady, stavební možnosti i omezení a společně přijdete na nejvhodnější řešení. Co ale musíte udělat vy sami a nikdo to za vás nevymyslí, je právě shromáždit své nápady, touhy a požadavky. Nebojte se a popusťte uzdu své fantazie.

4

Spíše výjimkou, někdy usnadňující limity kabeláže, může být reproduktor (ovšem žádné hifi) integrovaný do žárovek, z nichž bere i napájení. Signál zase z napájeného vysílače v téže místnosti. Můžete-li, preferujte ale kabely. KLIPSCH

1

Neo Tech – spínač a stmívač s krátkocestným ovladačem. ABB

PLÁNUJETE GARDEN PARTY À LA CZECHTEK?

Berte v potaz, že ani stavebník (architekt, dodavatel atd.) vám do hlavy nevidí. Netuší, že se chcete ukazovat před klienty nebo nadřízenými a máte v plánu pořádat u bazénu pravidelné garden party. Proto potřebujete elektroinstalaci do vlhka, kabeláž umožňující stream z mediaserveru a důstojnou reprodukci v lepší kvalitě, než z přenosného chrchlátka. Příběhu, kdy šéfova manželka zakopne o kabeláž a žuchne do nevyhřívaného bazénu den před vaším plánovaným povýšením, se můžeme zasmát, ale sdělení je jasné: volně ležící kabely opravdu ne! A když zabudované, tak proč ne speciální repro přímo v trávníku nebo trendové v podobě kamenů s granitovým nebo pískovcovým povrchem? Rozdíl v reprodukci je nebe a dudy! Na příkladu jen chci ukázat, že regulérní součástí zadání elektroinstalace je i představivost a fantazie. A odhadované potřeby – zejména specifické. Třeba když jsou nebo budou v domácnosti postižené osoby, děti, senioři. Ti všichni mohou využívat technické vymoženosti, ke kterým ovšem musí vést elektroinstalace.

Od odborníka očekávejte kvalifikovaný odhad na delší dobu dopředu

A pokud váš architekt a dodavatel budou zde popisovaný přístup odmítat, zkuste jiného. Stejně tak byste jistě postupovali v případě architekta zahradního, který by pracoval pouze v časové ose dvou sezón a nedokázal by naplánovat a vůbec nevěděl, jak se jím navrhované a použité květiny, keře a stromy budou (byť jde „jen“ o kvalifikovaný odhad) chovat za deset nebo patnáct let.

5 6 7 8 9

10

Vysoká přístrojová vybavenost a exkluzivní materiály – porcelán, masiv, ocel, bronz a další – vše od ABB

UVAŽUJTE „V ČASE“

Když dnešní čtyřicátník vypráví potomkovi příhody z mládí, musí se připravit na „zcela pitomé“ otázky typu proč jste před dvaceti lety v nějaké situaci neposlali esemesku? Třeba vyprávíte: „To nám bylo tehdy sedmnáct a na chatě jsme v zimě tak zapadali sněhem, že jsme domů nedorazili a rodiče se strachy málem zbláznili,“ tak to nutno vysvětlit v časových souvislostech! Tedy, že v té době opravdu (!) nebyly žádné esemesky, maily a smartphony a že záměr proházet se sněhem k nejbližšímu telefonu (pokud vánice nestrhla drátové vedení) v hospodě vesnice 2 km vzdálené byla jediná „technologie“, která ovšem rychle skončila při hledání lopaty. Prostě limitem nás všech je, že uvažujeme v daném čase a neuvědomujeme si, jak rychle technologie zaujímají místo v realitě. I když je třeba nevyužíváme, bylo by rozumné mít alespoň kabeláž na budoucí vychytávky připravenou. Už dnes je reálný systém tento: přijíždíte autem k domu a auto samo (ovladačem řidič ručně nebo v autě zamontované čidlo na definovanou vzdálenost rádiově automaticky samo) otevírá bránu (řidič nemusí zastavovat, vystupovat – chráněn z pohledu bezpečnosti i špatného počasí). Systém sám spouští světla venku (další bezpečnostní prvek) vypíná infrazávoru a odblokovává bezpečnostní systém (zónu kolem garáže či přístřešku pro auta). Ale klidně, jak jej naprogramujete: přidává topení o tři stupně, zatahuje žaluzie v přízemí, pouští hudbu (pokud odemkne majitel, tak Metallicu v hlasitosti 6 – pokud majitelka, což ví podle vstupního kódu nebo podle právě přijíždějícího vozu, tak zní Phil Collins pouze v hlasitosti 2) a proběhnou další kroky. Ve zmíněné produkci firmy Gira naleznete třeba Revox multiroom systém, který se postará o perfektní kvalitu zvuku v celém domě. Hlavním zařízením Revox M51 můžete ovládat až 32 dalších pokojů a pouštět v nich hudbu. Můžete například ovládat čtyři různá patra po osmi pokojích. Na každém patře přitom může hrát jiná hudba.

11

Dobrá domácí kina vyžadují kvalitní (a často drahou) kabeláž – naopak zabezpečení (okenní spínače nebo kouřová čidla) bývají běžně bezdrátová. Mnoho ovládaných funkcí zjednoduší programovatelné ovladače. Ty na bázi radia nepotřebují přímý pohled na přístroj.

12

13

14

ZAHRADA

Odborníci, stavaři i třeba zahradní architekti a montážníci elektrozařízení uvádějí, že se často musí popasovat s poddimenzováním elektrorozvodů. Dokupování různých namotávaných prodlužovaček není nejlepší. Architekt poradí s budoucím umístěním bazénu, krbu, zátiší se sezením, místem pro děti a dalšími lokalitami, které se z různých důvodů třeba nerealizují hned, ale instalace se může hodit. To platí i pro osvětlení zahrady a přístupu k jeho ovládání, zavlažování, k 230V síti. Z dalších by vás mohla napadnout počítačová přípojka (ne vždy řekněme od 30 metrů můžete nebo chcete používat wi-fi), propojení s audiorozvodem (již dnes není zásadním problémem ztišit audio třeba při pláči dítěte a praktické je také pouvažovat o propojení se zabezpečením domu a děním před brankou. Při zabezpečení, přítomnosti dětí nebo seniorů bývá praktické umístit za dům také tzv. poplachové tlačítko, což ale často lze vyřešit bezdrátově. Velmi praktická je možnost zpoza domu ovládat zabezpečení (lze bezdrátově) – alespoň ve funkcích zakódovat, odkódovat, poplach a zvonek, případně videovrátný. Funkce intercomu ještě před pár lety plně zabezpečovaly bezdrátové telefony DECT, které jsou na ústupu.

15

Technologické možnosti jsou nepřekonatelné. Rozvodny v místnostech zobrazí přehrávané skladby, zahradní rozvody garantují bezpečnost a speciální repro může být i v provedení pískovec na zahradu.

16

17

JEN ZÁBAVNÁ FANTAZIE?

Vůbec ne! Systému je jedno, jestli se spustí žaluzie nebo cokoli jiného. V současnosti sociální sítě zavádějí rozpoznání tváří (někdy až děsivě přesně) – dá se tedy odhadnout, že brzy bude využívané toto: domovní systém zrealizuje sekvenci kroků podle toho, zda u branky bude přítelkyně, pošťák nebo tchyně (pozná podle mobilu nebo „uvidí“ tvář videovrátný). U partnerky vracející se po týdnu z dovolené se vymaže v TV historie navštívených kanálů (pryč fotbal, historie programů jej nahradí na kanál o vaření a rodinné dovolené) a spustí se klidná hudba a v lednici rychlochlazení šampusu. Naopak u povídavé tchyně se také pustí „rychlochlazení“ – ovšem drastické snížení teploty v obýváku („ani si, maminko, nesedejte, je tu hrozná zima“) a v případě pošťáka se uvolní elektrické zámky kotce rotvajlerů a zapne se nahrávání zajímavé pro Neváhej a toč… Že to jsou úsměvné a žertovné příběhy? Ano, ale motivují k přemýšlení, a to je nezbytný první krok přípravy elektroinstalace! Pozorný uživatel jistě přijde na ty „nudnější“ sám – když vás znejistí v zaměstnání 50 km od domu vlezlá otázka: „Vypnul jsem tu žehličku?“ Pokud máte bezpečné zásuvky (mimochodem připomeňte si výše zmíněný Kopos Kolín a jeho sortiment včetně lišt, elektroinstalačních krabic pod omítku i do dutých stěn ze samozhášivého PVC s vyšší teplotní odolností – tak je na montážníkovi, zda raději kupuje samozhášivý instalační materiál či prášky na klidné sny), umíte na dálku vypnout mobilem nebo přes internet dotyčný zásuvkový okruh, a navíc ještě máte zabezpečení se správně umístěnými kouřovými čidly, tak se s klidným svědomím můžete věnovat práci… Zkrátka varianty využití automatizace musíte vymyslet vy. Pokud stavíte nebo rekonstrujete, nepočítejte jen se současným standardem, ale odhadněte technologický vývoj a především potřeby na více let dopředu. Zkuste se vžít do situace, co byste mohli využít v budoucnosti.

18

Podceňovanou lokalitou pro promyšlenou instalaci bývají zahrady. Kromě světel (která je dobré propojit se zabezpečením) a elektrické sítě může být užitečná i na PC nebo AV kabeláž. GIRA

19

Výhodu ovládat domácí systém přes chytrý telefon na dálku neoceníte jen když zapomenete doma vypnout žehličku nebo si necháte předem zvýšit teplotu obýváku, možnosti jsou mnohem širší. GIRA

Datum vydání: 10. 10. 2015

Edit: