Podlahové vytápění

pár na dřevěné podlaze

Dřevěný povrch podlahy sice patří mezi ty teplé, ale opravdová slast je, když vás kromě mládí a lásky hřeje i podlahové topení. Foto: Shutterstock

Rodinné soužití dá někdy zabrat… Zvláště tehdy, když všechno neběží jako na drátkách. Ale jak lépe zajistit pohodu domova, než podlahovým otopným systémem? Ten nabízí příjemné a zdravé sálavé teplo od země, nepřekáží, nehyzdí interiér a s minimálními náklady rovnoměrně prohřívá celý prostor.

Jestliže hlavními nedostatky radiátorů jsou přetápění prostoru a nezdravá cirkulace vzduchu, kdy trpíte pocitem průvanu, v místnosti se víří prach a většina tepla uniká bez užitku pod strop, pak moderní sálavé systémy vytápění všechny tyto minusy dokážou odstranit. Přesto (nebo právě proto) se však nevyplatí pustit se do rekonstrukce otopného systému příliš bezhlavě.

Dvě základní varianty podlahového vytápění

Systém podlahového vytápění se dá realizovat buď mokrou, nebo suchou cestou. Pro zdárný výsledek je přitom důležitý jak podklad, tak i povrch podlahy. Zdrojem tepla v podlaze mohou být trubky s teplou vodou, nebo elektrické topné kabely, rohože či fólie. Princip provozu je v obou variantách shodný: Jde o to, aby se konstrukce podlahy zahřála na teplotu jen o málo vyšší, než je teplota vzduchu. Tajemství úspěchu spočívá ve skutečnosti, že hřeje velká plocha. Díky tomu je systém schopen vydat dostatek energie k prohřátí celého prostoru. Všechny podlahové systémy proto můžeme shrnout pod obecné označení „velkoplošné nízkoteplotní vytápění“. Přesto se oba systémy odlišují, a to dosti zásadně.

Elektrické podlahové vytápění

Instalace moderního elektrického systému probíhá suchou cestou. Na výběr zde máte pokládku topných kabelů, rohoží nebo velmi tenkých topných fólií. Přednosti elektrického systému jsou zřejmé: snadná a rychlá realizace, flexibilní úsporný provoz s pohodlnou regulací. Teplotu lze nastavit individuálně pro každou místnost pomocí centrální řídicí jednotky. Pro ni byste měli najít vhodné umístění, aby umožňovala jak individuální regulaci teploty v jednotlivých místnostech, tak i pohodlné ovládání celku z jediného centra. O tom, že regulační systém je opravdu propracovaný, svědčí mimo jiné možnost regulovat jednotlivé části podlahy. Zdaleka přitom nemusí jít jen o váš rozmar: praktické je například zvýšit teplotu před francouzskými okny, aby zde topení vytvořilo tepelnou clonu proti chladu zvenčí. Podobně můžete cíleně vyhřívat v koupelně podlahu před umyvadlem či sprchovým koutem. Hi-tech typy regulací umožňují ovládání přes internet nebo spolu komunikují zcela bezdrátově. Ke komfortnímu dálkovému ovládání vám přitom stačí maličkost – stáhnout si do chytrého telefonu příslušnou aplikaci.

Teplovodní podlahové vytápění

Systém teplovodního vytápění lze dnes ukládat do podlahy dvěma způsoby. Tím původním způsobem instalace byl mokrý proces, který dal vzniknout několika tzv. potěrovým systémům. Současné teplovodní systémy ovšem nabízejí rovněž suchou cestu instalace. Suchý systém má několik předností: Vedle rychlejší výstavby je to schopnost rychleji reagovat na vnější vlivy, tedy mít kratší dobu odezvy. Tím zvýšíte energetickou účinnost systému a dosáhnete ekonomické úspory, především však zvýšíte vlastní pohodlí a komfort provozu. Flexibilita suchého systému je rozhodně lákavá. Když večer dorazíte do nevytopeného bytu, uvítáte rychlé prohřátí interiéru. Jestliže však do místnosti svítí slunce nebo se v ní sejde více lidí, prostor se vyhřeje přirozeně a vy potřebujete teplotu rychle snížit. Zatímco u potěrových systémů musíte otevřít okno a vyvětrat, suchý systém vám nabízí ekonomičtější řešení – utlumit topný výkon. Také v noci funguje každý systém jinak: ten potěrový s vyšší tepelnou setrvačností byste měli temperovat (tzv. noční útlum), ten suchý lze večer vypnout a ráno znovu zapnout. To vám opět zajistí důležitou úsporu energie.

stěnové vytápění

Stěnové a podlahové vytápění se dá i kombinovat. Teplovodní systém účinně využívá ohebné polybutylenové trubky Viega Fonterra. Foto: Viega

Teplo ze stěn

Na teplovodním i elektrickém principu může fungovat také stěnové vytápění, které mnozí odborníci považují za vrchol komfortu a zdraví. Moderním stěnovým systémům se totiž daří úspěšně spojovat výhody podlahového vytápění s jednou předností radiátorů – malou tepelnou setrvačností. Vedle pružné regulace teploty dosahují v místnosti také optimálního rozložení teplot, které je výhodnější nejen ve srovnání s radiátory (ty nutí k přetápění prostoru), ale dokonce i ve srovnání s podlahovým vytápěním. Dvě protilehlé stěny vyhřívají celý prostor skutečně rovnoměrně a dosahují tím dokonalé tepelné pohody a maximálně ekonomického provozu. Všechno by bylo růžové a skvělé, jen kdyby v rámci rekonstrukce otopné soustavy nebylo nutné poničit hotové zdi v každé obytné místnosti interiéru…

uhlíkové stěnové fólie

Uhlíkové stěnové fólie Termofol vyhřejí místnost rovnoměrně, úsporně a zdravě. Foto: Greeneco

Stěnové vytápění umí i chladit

Pokud ovšem s plánováním či stavbou rodinného domu právě teď začínáte, můžete se o kvalitách stěnového vytápění přesvědčit, aniž byste svůj interiér obrátili naruby. Instalace teplovodního stěnového systému vyžaduje pro úsporný provoz tepelné čerpadlo. Systém je založen na topných registrech, které lze bez potíží umístit buď přímo pod omítku, nebo do sádrovláknitých desek. Elektrický stěnový systém využívá infračervené záření, které je generováno uhlíkovou fólií, jež je připojena k elektřině. Teplo se vytváří, když elektrický proud prochází fólií, což způsobuje, že se fólie rozehřeje a infračervené záření z ní rovnoměrně sálá do místnosti. Sálavé teplo z protilehlých stěn vstupuje do lidí i předmětů, takže k příjemnému vyladění vám stačí nižší interiérová teplota. Provoz je zcela bezúdržbový: po správné instalaci již není nutný žádný další zásah. Teplovodní systém s tepelným čerpadlem můžete navíc využít i pro letní chlazení vzduchu v bytě. Chladicí výkon sice představuje jen zhruba 30 % topného výkonu plochy, ale zato nevzniká nepříjemný průvan, který bývá průvodním znakem účinných klimatizačních systémů.

Stropní fólie do sádrokartonových konstrukcí

Stropní fólie Ecofilm C jsou určeny do sádrokartonových konstrukcí jako stropní sálavé vytápění. Foto: Fenixgroup

Stropní vytápění

Příjemné a zdravé sálavé vytápění vám ovšem dokáže zajistit i strop. Rovněž stropní vytápění může být jak teplovodní, tak elektrické. Stropní systém má dvě specifické přednosti. První z nich je, že do stropu lze instalovat podstatně vyšší topný výkon (elektrický příkon 140–200 W/m2) než do podlahy (příkon 40–100 W/m2), protože v případě vytápění shora (stejně jako od slunce) není na obtíž vyšší teplota topné plochy (až 45 °C). Rozhodně se však nemusíte bát přehřívání prostoru pod stropem. Zejména u elektrického systému (tenká topná fólie s infračerveným zářením) pohlcují teplo ze stropu nejprve jednotlivé předměty v místnosti (nábytek, stěny, podlaha, lidé) a teprve pak paprsky prohřívají prostor. Druhou charakteristickou výhodou stropu je, že pro vytápění je tu k dispozici maximální účinná plocha: Na strop se – na rozdíl od podlahy – nedá umístit žádný nábytek s výjimkou svítidla. Teplo ze stropních elektrických fólií má mimořádně vysoký podíl sálavé složky (až 84 %), takže vytvoří tepelnou pohodu již při nižší teplotě prostředí, což přináší značnou úsporu. Jde tedy o efektivní moderní technologii, která rozhodně prostor nepřetápí, nýbrž cíleně vytváří zdravé a příjemné teplo tam, kde je potřebujete.

Podlahové vytápění: povrch a podklad

  • Váš pocitový komfort i spotřebu energie při podlahovém vytápění ovlivňují tepelné vlastnosti materiálu, který tvoří povrch podlahy. Ideální jsou takové krytiny, které teplo bezpečně snášejí, nebrání jeho prostupu a mají schopnost akumulace.
    • Tyto vlastnosti nejlépe splňují keramické a kamenné dlažby, lité anhydritové podlahy a částečně vinylové krytiny, ale instalace je možná i pod laminát a některé dřeviny.
    • Záleží nejen na povrchu podlahy, nýbrž také na podkladu pod systémem podlahového vytápění. Podklad totiž (na rozdíl od povrchu) musí co nejvíce bránit prostupu tepla, aby teplo neunikalo opačným směrem.
    • Proto musí mít materiál pod podlahovou instalací vyšší tepelný odpor (R) než materiál povrchu. Jestliže je podklad betonový, je nutné, aby byl od vlastního topení pečlivě izolován.

Text: Vít Straňák
Foto: Shutterstock a se svolením firem Fenix group, Uhlíkové fólie, Greeneco, Viega, České topení, FV-comfort

Datum vydání: 28. 2. 2024

Edit: