Infrapanely sálají teplo, které léčí

sálavý infra panel

Bezrámové skleněné sálavé panely Ecosun GS bodují svým vzhledem i univerzálností: několik barevných provedení, různé varianty výkonu. Zdravé a efektivní sálavé teplo. Foto: FENIX

Jedním z hitů elektrického vytápění jsou topné infrasystémy. Jejich velkou předností je, že teplo sálají – podobně jako sluneční záření. Dnes se zaměříme na infrapanely.

V čem se liší od velkoplošných systémů infratopení? Vytápějí menší, jasně ohraničenou plochou, takže musejí mít vyšší povrchovou teplotu, ale zároveň mohou v interiéru plnit i další funkci (designový doplněk, topný obraz či věšák na ručníky). Základní princip je ovšem stejný jako u velkoplošných infratopidel.

Princip fungování infrapanelu

Nejsilnějším infračerveným zdrojem tepla je Slunce. Infračervené vytápění téměř dokonale využívá stejného principu: Elektrické tepelné sálání neohřívá vzduch (volně jím prochází), zářivý tok se po dopadu na předměty (stěny, podlahu, nábytek) z malé části odrazí, ale až 85 % záření je pohlcováno předměty, na které dopadá. Sálavá energie tak přímo a rovnoměrně ohřívá předměty, stěny i lidi v blízkosti panelu. Teprve následně (od předmětů a osob) se prohřívá také vzduch. Výsledkem je skoro stejná teplota u podlahy i u stropu.

keramický sálavý panel

Keramické sálavé panely Ecosun Natural dokonale imitují přírodní kámen. Dostupné v pěti barevných variantách, na stěnu je lze zavěsit na výšku i na šířku. Foto: FENIX.

Infrapanely jsou úpsorné a zdravé

Sluneční svit dokáže zahřát i v mrazivém počasí. Také pro umělé zdroje tepla platí, že ty sálavé přinášejí pocit tepelné pohody při nižší reálné teplotě vzduchu. Navíc prohřívají také zdivo, které pak uvolňuje do vzduchu přebytečnou vlhkost, brání tvorbě plísní a lépe izoluje. Díky tomuto přirozenému postupnému vysoušení zdiva nemusíte prostor přetápět, což je ekonomické a zdravé. S trochou nadsázky tak docílíte efektu podlahové ho vytápění: Podlaha nahřátá sálavými paprsky působí podobně, jako by v ní byl instalován podlahový topný systém. Důležité však je nepodhodnotit tepelný výkon topidla: Zdroj musí prohřát celý prostor – jinak by vám totiž na opačném konci místnosti „táhlo na záda“…

infrapanel

Grafický vzor tvoří originální design sálavého panelu s dvojitým topným tělesem od francouzskéfi rmy Campa. Inteligentní elektronický termostat s LCD displejem. Foto: Sefen

JAK ZVÝŠIT SÁLAVÝ EFEKT

Každé ohřáté těleso vyzařuje teplo v celém rozsahu vlnových délek. Znamená to, že vždy dochází ke sdílení tepla jak sáláním (radiací), tak i prouděním (konvekcí). Zásadní rozdíl ovšem je v poměru mezi oběma složkami sdílení tepla. U infratopidel vždy převažuje sálání. Jeho intenzitu ovlivňuje především povrchová teplota a umístění sálavého panelu. S rostoucí teplotou panelu nestačí proudící vzduch plochu ochlazovat a zvyšuje se sálavá složka. Vyšší teplota povrchu má význam hlavně v místech, kam dosahuje proudění vzduchu zvenčí (terasa, veranda, zimní zahrada), které by zdravý efekt sálání oslabovalo. Důležitá je však rovněž montážní poloha topidla: Panel instalovaný vodorovně pod stropem předá většinu energie sáláním, protože vzduch nemůže cirkulovat. Ale stejný panel ve svislé poloze na stěně předá skoro polovinu své energie konvekcí, protože vzduch ohřívaný od povrchu topidla začne stoupat a v místnosti tak dojde k přirozené cirkulaci, jakou známe ze systémů ústředního topení či elektrických přímotopů.

infrapanel jako obraz

Podobu obrazu může mít infrapanel Wellina: výkon 900 W, hliníkový rám, malba akrylem (originál). Foto: Usby

PORAĎTE SE S ODBORNÍKEM

Co pro infračervené vytápění platí obecně? Je komfortní, zpravidla ekonomické i ekologické, pro člověka příjemné a zdravé. Má ovšem spoustu podob podle toho, na jakých vlnových délkách elektromagnetického záření probíhá, a proto se vždy vyplatí konzultovat svoji volbu s nezávislým odborníkem. Například halogenové zářiče se vyznačují vysokou povrchovou teplotou topidla a nehodí se pro trvalé vytápění obytných prostor. Naproti tomu karbonové zářiče využívají moderní technologii s větší plochou sálání, nižší povrchovou teplotou a podstatně vyšší tepelnou účinností než quartzové a křemíkové zářiče. Podstatné rozdíly jsou i u velkoplošných sálavých systémů: Podlahové topení je sice ekonomičtější (pracuje s nižší povrchovou teplotou), ale má nižší podíl sálavé složky. Stěnový systém je příjemný a zdravý, jenže jeho dodatečná realizace znamená citelný zásah do interiéru. Stropní vysokoteplotní infrapanely zase zbytečně přetápějí horní polovinu místnosti. Klasiku pro obytný interiér proto představují především účinné stěnové a přenosné infrapanely, které v bytě zdobí jako obraz nebo grafický prvek, případně mohou posloužit jako zrcadlo či věšák na ručníky.

stropní infrapanel

Stropní infrapanel Wellina WE 830 je zapuštěn do sádrokartonového stropu v kuchyni. Foto: Usby

PROČ SI POŘÍDIT INFRATOPENÍ?

  • Můžete je zvolit jako hlavní zdroj tepla pro celý dům či byt, ale také jen jako doplněk stávajícího ústředního nebo plynového vytápění. To vám umožní instalovat sálavá topidla cíleně do konkrétních prostor a topit s minimálními náklady tam, kde to právě potřebujete.
  • Systém se dá snadno regulovat: Na termostat, který hlídá přesně nastavenou teplotu, můžete připojit jak celý regulační systém infratopení, tak i každé topidlo jednotlivě.
  • Při zásadní rekonstrukci otopné soustavy vás vyjdou pořizovací náklady na infratopení opravdu levně.
  • Výhodou je i snadná montáž: Instalace nevyžaduje projekt, speciální znalosti ani stavební úpravy v bytě. Pokud instalovaný příkon nepřekročí 3 000 W, stačí topidlo připojit do běžné zásuvky s jističem 16 A.
  • Sálavá topidla nevyžadují revize, měření emisí, vymetání komínů ani údržbu. Jsou bezpečná i pro děti, bezhlučná a nevíří prach.
infrapanel jako zrcadlo s věšákem

Zrcadlo s věšákem na ručníky, které zároveň topí – to je koupelnový sálavý panel Campaver Bains, který dokáže akumulovat teplo. Foto: Sefen

CO BYSTE O INFRATOPENÍ MĚLI VĚDĚT

  • Obecně platí: Sálavé systémy vytápění jsou nejen zdravé, ale také ekonomické: Přinášejí pocit tepelné pohody při nižší reálné teplotě vzduchu, takže vás nenutí prostor přetápět.
  • Aby se topidlo smělo nazývat sálavým, musí sálavé teplo produkovat nadpoloviční většinou svého tepelného výkonu. V praxi totiž dochází při umístění topných panelů na zdi k vedlejší konvekci, která sálavou složku snižuje.
  • Infrapanely lze umístit i na strop, kde je vedlejší konvekce minimální a skoro 100 % dodaného příkonu se uvolňuje v podobě sálání. Pokud se však na strop umisťují vysokoteplotní infrapanely, přehřívají horní část místnosti a jsou neekonomické.
  • Aby byl topný výkon dostatečný, vyžaduje systém infratopení poměrně velké rozměry. Infrapanely jsou proto ideální do nízkoenergetických objektů.
  • Sálavý systém má zpravidla pomalejší náběh tepla, proto se nehodí pro nárazové a nepravidelné vytápění (chaty, chalupy).
  • Trh dnes nabízí nepřeberné množstvích infratopidel velmi rozdílných kvalit. Při výběru si nechte poradit od nezávislého odborníka a vsaďte raději na produkt zavedeného výrobce.
skleněný infrapanel

Skleněný GR panel instalujete i bez odborné asistence do hotového interiéru: Provedení GR SET obsahuje kromě panelu integrovaný bezdrátový přijímač a programovatelný termostat. Foto: FENIX

TEPLO, KTERÉ LÉČÍ

  • Infračervené paprsky se používají i k přímé léčbě některých zdravotních potíží. Lékaři potvrzují, že pozitivně působí zejména na svalový systém.
  • Infratopení tedy uleví při bolestech kříže a zad, ale také při artritidě zádových svalů, revmatických potížích nebo při nachlazení a chřipce.
  • Infračervené záření rovněž dlouhodobě pomáhá posilovat imunitu.

Text: Vít Straňák,
Foto: se svolením firem Fenix, Sefen, Usby

 

Datum vydání: 11. 1. 2024

Edit: