Zdravé a úsporné teplo

Klíčovou společnou vlastností podlahového a stěnového vytápění je schopnost rovnoměrně uvolňovat do prostoru zdravé, pocitově příjemné a provozně úsporné teplo. Jde o převážně sálavé teplo, které vámi prostoupí a ohřeje všechny povrchy v interiéru. Teprve druhotně vyhřívá také vzduch.

Znamená to snad, že je úplně jedno, který z uvedených systémů zvolíte? Nikoli! Mezi jednotlivými systémy je hned několik zásadních rozdílů. Na druhou stranu je však pravda, že srovnatelnou kvalitu a ekonomickou efektivitu vytápění vám mohou nabídnout jedině sálavé topné systémy s živým ohněm.

SKRYTÝ ZDROJ. Tenké elektrické podlahové topné fólie Ecofilm F neruší vzhled interiéru a tvoří ideální zdroj tepla pro energeticky úsporné objekty. Cena fólie s příkonem 40W/m2 je 536 Kč/m2, při dvojnásobném příkonu 606Kč/m2. Foto FENIX.

 

Teplo od podlahy

Pocitový základ tepelné pohody vám velmi jednoduše vytvoří teplo vycházející z podlahy: příjemně vás hřeje do chodidel. Zároveň jde o teplo, které především sálá, necirkuluje v prostoru a neuniká bez užitku pod strop. Právě cirkulace tepla a neúčelné přetápění prostoru jsou hlavní nevýhody teplovodních radiátorů. Podlahové vytápění ovšem může být dvojího druhu: buď teplovodní, nebo elektrické. Z hlediska funkčnosti jsou oba systémy naprosto shodné, elektrické vytápění se však vyznačuje snazší instalací, vyšší flexibilitou a nižšími pořizovacími náklady. Také princip provozu je v obou variantách stejný: zahřát konstrukci podlahy na teplotu jen o málo vyšší, než je teplota vzduchu. Tajemství úspěchu spočívá v tom, že hřeje velká plocha. Proto mluvíme o velkoplošném nízkoteplotním vytápění.

SUCHOU CESTOU. Teplovodní systém Jupiter nabízí jak variantu zalití do potěru, tak suchou instalaci (viz foto). Cena systémové desky suché instalace (100 x 50 cm) od 519 Kč. Foto Jupiter.

 

Za mokra a za sucha

Zmiňme nejprve historicky starší teplovodní podlahové systémy. I ty jsou dvojího druhu: potěrové (ukládané do podlahy mokrým procesem) a tzv. suché (pokládané bez použití mokrého procesu). Výhodou suchých systémů je jednak rychlejší realizace, jednak kratší doba odezvy (schopnost instalovaného systému reagovat na vnější vlivy). Tím zvýšíte nejen energetickou účinnost systému, ale také svůj uživatelský komfort: Zatímco v nevytopeném interiéru uvítáte, že se prostor rychle prohřeje, při intenzivním slunečním svitu můžete chtít teplotu naopak rychle snížit. Máte-li potěrový systém, zbývá jedině vyvětrat oknem. U suchého systému lze jednoduše utlumit topný výkon. Na noc se doporučuje udržovat potěrové systémy temperované (tzv. noční útlum), zatímco suchý systém večer vypnete a ráno znovu zapnete. Tím opět šetříte energii. Potěrový systém ocení jen ten, kdo chce vyšší tepelnou setrvačnost.

KAMÍNKY V KOUPELNĚ. Kamínkový povrch zdobí a příjemně masíruje chodidla. Uplatní se kdekoli v bytě, ale nejlákavější je v koupelně s podlahovým vytápěním. Foto Top Stone.

 

Elektricky s regulací

Elektrické podlahové vytápění nabízí flexibilitu: rychle prostor vyhřát, rychle zchladit. Jeho hlavním trumfem je snadná a rychlá regulace. Správně regulovaný systém tvoří zároveň nezbytnou podmínku hospodárného provozu topení. Teplotu lze nastavit individuálně pro každou místnost pomocí centrální řídicí jednotky. Důležité je najít pro ni vhodné umístění, aby umožňovala jak individuální regulaci teploty (po místnostech nebo zónách), tak i pohodlné ovládání celku z jediného místa. Vyšší typy regulací umožňují také dálkové ovládání přes internet, jiné nejsou propojeny kabely, ale komunikují spolu bezdrátově. Bezdrátovou regulaci oceníte hlavně v případě, kdy si nejste jisti definitivní podobou topného systému: Rekonstrukce pak opravdu nepředstavuje zásadní problém.

REALIZACE. Podlahové a stěnové teplovodní topení Pedotherm v bazénu. Orientační cena podlahového systému 600 až 700 Kč, stěnového 800 až 1000 Kč. Foto Pedotherm.

 

Foto Pedotherm.

 

Stěnové systémy

Jestliže podlahové topení je úsporné, příjemné a komfortní, moderní systémy stěnového vytápění je díky malé tepelné setrvačnosti ještě překonávají. Někteří odborníci považují teplovodní stěnové topení za vůbec nejmodernější a nejzdravější způsob vytápění, protože umožňuje kombinovat výhody radiátorů a podlahového topení a téměř eliminovat jejich nevýhody. Od radiátorů převzalo schopnost rychle se rozehřát a stejně rychle vychladnout, dokázalo však dosáhnout takřka ideálního rozložení teplot v interiéru, čímž dokonce překonalo podlahové systémy. Výsledkem je komfortní ekonomický provoz a dokonalá tepelná pohoda. Jenže budete kvůli rekonstrukci topení otloukat hotové stěny? Chce to instalovat stěnový systém rovnou do novostavby.

TEPLO ZE ZDÍ. Elektrický systém stěnového vytápění Fonterra Side nabízí flexibilní plošné temperování objektu. Lze doplnit podlahovými systémy Base a Tacker. Foto Viega.

 

Argumenty pro

Instalace v novostavbě je zcela bez problémů: Systém je založen na topných registrech, které lze umístit buď přímo pod omítku, nebo do sádrovláknitých desek. Tím, že jsou stěny prohřáté, stačí vám pocitově nižší teplota. Skutečnost, že stěny hřejí proti sobě, znamená rovnoměrné prohřívání prostoru a značný podíl sálavého tepla, jež přirozeně vstupuje do lidí i předmětů jako sluneční paprsky… Proč se tedy developeři do instalace nehrnou? Ve srovnání s konkurenčními systémy je u stěnového topení nutné připočíst tepelné čerpadlo. Samotný provoz je už zcela bezúdržbový: Po správné instalaci, natemperování stěn a dokonalém odvzdušnění systému není třeba už žádný další zásah. Navíc lze systém využít také pro letní chlazení, a to bez nepříjemného průvanu, který přináší klimatizace (chladicí výkon představuje přibližně 30 % topného výkonu plochy). Kdy se tedy topení budoucnosti stane topením dneška?

 

Text: Vít Straňák; Foto: se souhlasem firem FENIX, Jupiter, Top Stone, Pedotherm, Viega


Teplá voda funguje, ale…

• Při výběru teplovodního podlahového topení si dejte pozor na kvalitu použitých trubek a ostatních komponentů. Nekvalitní materiály výrazně sníží životnost systému; pro výměnu musíte rozbít podlahu.

• Nejdelší životnost má potrubí z polybutenu, navíc se v něm neusazují nečistoty ani vodní kámen. Optimální průměr trubek je 15 mm.

• Důležitá je záruční lhůta. Zkontrolujte si, zda se vztahuje na celý systém, nebo jen na jednotlivé komponenty.

 


Ideál? Vyhřátá kamínková pláž!

• Pro instalaci podlahového topení jsou ideální krytiny, které teplo bezpečně snášejí, nebrání jeho prostupu a mají schopnost akumulace. Tyto vlastnosti nejlépe splňují keramické a kamenné dlažby, lité anhydritové podlahy a částečně vinylové krytiny.

• Také nejběžnější řešení pomocí keramické dlažby má jednu zásadní nevýhodu: V době, kdy se podlaha netemperuje, dlažba nepříjemně studí. Navíc je pak třeba vynaložit dost energie na její opětovné prohřátí.

• Výhody podlahového topení umí plně využít kamínková podlaha, která vyniká nízkým tepelným odporem a velmi dobrou tepelnou vodivostí. Ani v době nečinnosti podlahového topení nestudí. Na dotek bosou nohou je celoročně velmi příjemná. Interiéru navíc dodá osobitý vzhled.

• Kamínkový povrch TopStone (viz foto) se hodí jak pro teplovodní, tak pro elektrické vytápění. Zvolíte-li vytápění prostřednictvím elektrických podlahových roštů, můžete kamínkovou podlahu položit přímo na rošty. Díky tomu podlahu nezvyšujete a nepřidáváte další vrstvy, které způsobují odpor ve vedení tepla.

 


Trumfy stěnového systému

• Moderní a patrně nejzdravější způsob vytápění.
• Kombinuje výhody radiátorů a podlahového topení, eliminuje jejich nevýhody.
• Reaguje s minimální tepelnou setrvačností.
• Rozložení teplot v prostoru je takřka rovnoměrné.
• Výhodou je sálavé teplo, uživatelský komfort a ekonomický provoz bez údržby.
• V létě systém využijete i pro chlazení, které nevytváří průvan.

Datum vydání: 15. 10. 2021

Edit: