Domov probarvený ilustracemi

Jackie Diedam patří mezi nejznámější knižní ilustrátorky v Německu. Pochází z Brazílie, ale v současnosti bydlí v Kolíně nad Rýnem, kde jsme ji také navštívili. První věcí, která upoutala naši pozornost, byl barevný akvarel Amalfitánského pobřeží …

Je plný syté zeleně, tyrkysové vlny omývají zlatý písek a půvabné vily připomínají prosluněnou dovolenou v Itálii. Byt, který díky množství visících dekorací působí jako malá galerie, dává rychle zapomenout, že se ve skutečnosti nacházíme uprostřed Kolína nad Rýnem.

Ilustrátorka a fotograf

Jackie tady bydlí se svým přítelem Raoulem, který je povoláním projektant a fotograf. O svém bytě mluví jako o „organizovaném nepořádku“, což perfektně vystihuje barevný prostor plný suvenýrů, fotografií, obrazů a vlastních autoportrétů. Při prohlížení stěn, poliček, a dokonce i dvířek od ledničky je stále na co koukat – ať už jsou to černobílé fotografie či barevné koláže z fotografií a obrázků z nejrůznějších zdrojů.
Byt Jackie a Raoula se rozkládá na 60 metrech čtverečních. V pouhých dvou pokojích se jim podařilo vytvořit prostor pro práci i odpočinek. Není těžké uhádnout, kdo pracuje u kterého stolu. Mezi poličkami si každý zařídil svůj vlastní příjemný homeoffice. Jackie v něm má rozložené nejnovější ilustrace do dětské knihy a Raoul zase nové fotografie a grafiky.

Práce i vášeň zároveň

„Jsem ráda, že se nám podařilo zařídit si vlastní domácí kancelář. Organizovaný nepořádek miluju. To by se mi v normální kanceláři nikdy nepovedlo, to by se si kolegům asi ani nelíbilo. Ale mně i Raoulovi to maximálně vyhovuje. Jsme takhle šťastní. Dokonce musím říci, že nepořádek do určité míry je pro mne zároveň i inspirací k další práci,“ říká Jackie.
Od ukončení studia na mezinárodní škole designu tady v Kolíně Jackie pracuje na volné noze. „Když maluji, představuji si před očima různé obrazy. Už to není jen malířství, přerostlo to ve vášeň. Více než pět let jsem se učila malovat olejovými barvami, ale teď spíš pracuji s akvarely a kvaši. O tom, že bych se mohla stát ilustrátorkou, jsem začala přemýšlet ve chvíli, kdy jsem začala sbírat výstřižky z magazínů a knížek pro děti. Doslova mě to uchvátilo…“
Jackie pracuje z domu také proto, že se jí nechce pronajímat si drahé studio nebo ateliér. Není k tomu důvod – tady má všechno: světlo, prostor i zázemí. Další výhodou, kterou Jackie s úsměvem zmiňuje je, že se nemusí do práce nijak elegantně oblékat. Samozřejmě existuje také pár nevýhod – domácí povinnosti často odvádějí pozornost od práce, což zná každý, kdo někdy homeoffice vyzkoušel. Ale při dobré organizaci práce se po čase naučíte ignorovat věci, které není nutné udělat hned. Je to prý otázka cviku.

Zvětšení bytu o malou terasu je vždy příjemným bonusem…

V Kolíně jako v Brazílii

Ačkoli Jackie pochází z daleké Brazílie, umí docenit veselou atmosféru Kolína a styl života zde ji také vyhovuje. Svůj případný stesk po domově se snaží ventilovat prostřednictvím umění. Všechny obrazy a ilustrace jsou plné života, radosti a štěstí, chuť do života z nich jen sálá. Snad proto má její byt tak neopakovatelnou atmosféru, která během mžiku navodí pocit, jako kdybyste zrovna cestovali po exotických zemích.
Více ukázek z tvorby Jackie najdete zde:
jackiediedam.com
@jackieillustrated

Připravila: Mirka Vernerová
Foto: Westwing Home & Living

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Uložit

Datum vydání: 2. 11. 2017

Edit: