Se suchem je třeba počítat
Příroda nás učí, že se musíme naučit lépe hospodařit s vodou. Zdá se, že dlouhá období sucha a nepravidelné prudké místní srážky se stávají „normálním“ počasím. Otázka šetření pitnou vodou proto přestává být otázkou pouhého snížení výdajů domácnosti.
Kromě toho, že bychom měli šetřit pitnou vodou, je potřeba hledat cesty, jak ji lépe využívat. Například tím, že ji v domácnosti použijeme opakovaně, nebo ji tam, kde je to možné, nahradíme vodou dešťovou. Pro tyto dvě možnosti je možné získat i finanční podporu z dotačního programu Dešťovka.
Zadržovat dešťovku
Nezalévat pitnou, ale srážkovou vodou se přímo nabízí. Nejenže je zdarma, ale dávají jí přednost i rostliny. Je měkká, okysličená, snadno se v ní rozpouštějí nerostné živiny obsažené v půdě. Obvykle se zachytává do sudů či kádí umístěných pod okap. Pokud však pár dní neprší, i voda v sudech dojde. A navíc podle posledních studií se máme připravit na delší období sucha, která se budou střídat s obdobími intenzivních srážek. Z tohoto důvodu je třeba instalovat větší nádoby, nejčastěji plastové akumulační nádrže, které se zabudují do země, aby se dlouhodobě zajistila kvalita akumulované vody – ta má pak stálou nízkou teplotu a je chráněna před účinky denního světla. V nadzemní nádrži je potřeba nízkou teplotu vody zajistit izolací.
Splachovat dešťovkou
Víte, že jen za splachování utratí čtyřčlenná domácnost ročně více než 3000 Kč? Už jen z toho důvodu se vyplatí hledat jiné řešení. Samozřejmostí by měla být úspornější toaleta, s dvojitým splachováním, která místo deseti litrů potřebuje tři nebo šest litrů vody. A dešťovou vodu shromážděnou v retenční nádrži je možné kromě zalévání využít právě i na splachování.
Dešťovou vodu je možné použít i jinde v domácnosti, například k praní je měkká voda ideální. Voda v nádrži by ale neměla překročit teplotu 16 °C, jinak hrozí množení bakterií, na vstupu i výstupu by měla být nádrž osazena filtry. Takto skladovaná voda však není dostatečně kvalitní, aby mohla být využita pro sprchování či koupání. Vyloučené to ale není, existují již speciální čističky na poměrně ekonomickou úpravu dešťové vody na vodu použitelnou pro tělesnou hygienu.
Využití odpadní vody
Nejvíce vody v domácnosti spotřebujeme na sprchování a koupání. Přitom tím vodu nijak výrazně neznečistíme. Takto málo znečištěnou, takzvanou šedou vodu, je proto možné po úpravě opakovaně použít ke splachování či zalévání. Běžný rodinný dům spotřebuje denně zhruba 600 litrů šedé vody za den, z nich může být až polovina znovu použita. Využít šedou odpadní vodu ke splachování je možné i v bytových domech. Šedou vodu je nutné před novým použitím upravit v čistírně odpadních vod, kde se filtruje a biologicky čistí.
Existují dokonce domovní čističky, které dokáží recyklovat veškerou odpadní vodu z domácnosti tak, že je možné ji znovu využít také na zalévání.
Dotace Dešťovka
- Zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady
Podpora až 55 000 Kč je poskytována jen u stávajících domů v oblastech výrazně postižených suchem. - Akumulace srážkové vody pro splachování v domácnosti
Podpora do výše 65 000 Kč je určena stavebníkům a majitelům domů po celé ČR. - Zalévání zahrady a využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové
Podpora až 105 000 Kč na systém na recyklaci přečištěné odpadní vody, který může, ale nemusí být kombinován s využitím srážkové vody
U všech tří typů projektů je dotace poskytována maximálně na 50 % uznatelných nákladů.
Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem, Shutterstock
Datum vydání: 30. 7. 2021