Čím zpevnit plochy v zahradě

Představujeme vám alespoň letmo pestrou škálu materiálů pro zpevněné plochy v zahradě.

Betonová venkovní dlažba

Betonová venkovní dlažba Pianeta. Foto: Presbeton Nova

Beton

Betonový povrch je trvanlivý, není příliš nákladný a pokud je kvalitní, nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Vzhled betonu lze vylepšit např. přidáním barvy při přípravě směsi nebo zdrsněním nezatvrdlého povrchu režným koštětem. Práce s betonem musí být rychlá. Alternativou je použití betonových prken ve vzhledu dřeva. Beton se hodí tam, kde je půda stabilní a nemění svůj objem při zamrznutí vody a kde je vysoká hladina spodní vody. Pokládá se buď celoplošně, nebo jako dlaždice. V prodeji jsou tradiční betonové dlaždice různých tvarů i povrchů, betonový základ na nich prakticky nepoznáte. Zato poznáte kvalitu materiálu, vysokou únosnost a dlouhou životnost. V posledních letech se často používá tzv. litý beton se vzhledem dřeva, který je opravdu věrohodnou imitací.

pálená cihlová dlažba pro terasy

Tradiční pálená cihlová dlažba pro terasy. Foto: Brickland

Cihly

Chodníky vydlážděné cihlami byly v zahradách k vidění i dříve. K tomuto účelu lze úspěšně použít rovněž staré cihly, ale musí být mrazuvzdorné – například tzv. šamotky. Klasické cihly „z bouračky“ mají sice patinu, jenže vlivem počasí by se brzy rozpadly… Dnes je oblíbená cihelná dlažba z hrubé keramiky. Hodí se na dláždění cest, schodů i teras. Vyrábí se v lehčí zahradní a zátěžové verzi. Obě varianty mohou mít drsný či hladký povrch v několika odstínech červené barvy. Širokou škálu doplňují i různé způsoby pokládky.

wpc terasa

Bezúdržbové terasy z WPC od španělské značky EXTERPARK umožňují vytvořit libovolný tvar terasy a díky patentovanému uchycení se montují bez použití šroubů. Výběr z šesti přírodních odstínů, velká variabilita tvarů a zakončení terasy. Jednolitá plocha s nepatrnými mezerami zaručí bezpečný pohyb a propustnost vody z bazénu. V Česku exkluzivně nabízí Albixon včetně kompletní realizace. Foto: Albixon

Dřevo

Atraktivní a útulný přírodní materiál. Nejčastěji se používá v podobě palubkových prken na terasách. Pro zvýšení odolnosti lze využít dřevoplasty. Další možností jsou terasová prkna ThermoWood – dřevo tepelně upravené při teplotě kolem 200 °C, které se tím pádem stává odolnějším vůči klimatickým podmínkám. Nízké kulaté dřevěné špalky jako šlapáky představují variantu, jak vyřešit cestičku v zahradě. Časem vám však může způsobit problém hniloba dřeva. Z toho důvodu se nařezané kusy kmenů nejprve ošetřují ekologickým ochranným prostředkem a následně ukládají do vrstvy písku na perforovanou polyetylénovou fólii.

kamenná štípaná dlažba

Kámen se štípe na dlažbu různé hrubosti. Má skvělou vodivost tepla. Foto: Kameň Skalica

Kámen

Jeho cena je sice vyšší, ovšem vzhled přírodního kamene je natolik zajímavý, že se mu těžko odolává. Specializované firmy nabízejí nejen žulu, břidlici nebo pískovec, ale také fylit, vápenec, porfyr či kvarcit – to vše v široké škále barev, struktur a rozměrů. Lámaný kámen se štípe na dlažbu s hrubším nebo jemným povrchem. Dlažba z přírodního kamene má ideální vodivost tepla, nechová se jako izolant. Proto představuje nejlepší volbu pro podlahové vytápění chráněné, celoročně obývané terasy.

Zámková dlažba

Zámková dlažba Eko-flor je z betonu. Dá se použít i jako zatravňovací. Foto: Lias Vintířov

Zámková dlažba

Komplexní řešení pro konečnou úpravu venkovních ploch představuje zámková dlažba z betonu. Životnost betonových prvků se počítá na desítky let, dlážděná plocha se snadno rozebírá a dá se opět použít. Zmíněné komplexní řešení zahrnuje také obrubníky, palisády, prvky opěrných zdí, plotové tvarovky a další. K výhodám zámkové dlažby patří příznivá pořizovací cena a užitné vlastnosti: pevnost, trvanlivost a odolnost materiálu proti mechanickému poškození i proti mrazu. Jednotlivé prvky se ukládají volně do písku. Při pokládce je nutný pevný podklad a obrubník.

Venkovní keramická dlažba v imitaci dřeva

Keramická dlažba dokáže věrně imitovat například dřevěná prkna. Foto: MB Keramika

Keramická dlažba

Keramické dlažby vypadají dobře na balkonech, chodnících, terasách i kolem bazénů. Glazovaná dlažba nabízí bohaté ztvárnění díky pestřejším vzorům keramiky. Vzhledem k tomu, že venkovní dlažba je vystavena rozmarům počasí, musí být odolná proti skluzu. Kvůli změnám počasí je nutné keramickou dlažbu pokládat do speciálních lepicích tmelů. V případě kvalitní pokládky vykazuje keramická dlažba vysokou odolnost a dlouhou životnost, snadno se udržuje.

Gumová dlažba Puzzle

Gumová dlažba Puzzle je levná a dosahuje životnosti 10–15 let. Foto: Pryžové podložky

Gumová dlažba

Hodí se nejen na terasu, do okolí bazénu nebo na dětský koutek v zahradě, ale také jako zahradní dlažba nebo podlaha balkonu. Může tvořit i pochozí vrstvu v různých přístřešcích či altáncích. Gumová dlažba se rychle a snadno montuje. Zpříjemní chůzi, snižuje riziko úrazu při pádu, je odolná, pružná a skvěle tlumí nárazy i hluk. Neklouže. Životnost dlaždic se odvíjí podle jejich používání, ale počítejte 10–15 let. Dlažba se pokládá zpravidla na čistý betonový podklad, na který se dlaždice lepí polyuretanovým lepidlem.

Protiskluzová venkovní dlažba

  • U dlaždic existuje pět kategorií protiskluznosti, které se označují R9 až R13.
  • Nejvyšší protiskluznou úpravu mají dlaždice R13, ale i dlažba R9 už představuje speciální protiskluznou úpravu.
  • Pro vchody a venkovní schody užívané veřejností vyžadují české a evropské normy protiskluznost alespoň R11.

Jak zpevnit svah

  • Pokud máte zahradu ve svahu, je dobré zejména okolí terasy zpevnit.
  • Mírný svah se sklonem do 20° stačí zpevnit geotextilií nebo osetím trávou.
  • Svah do 30° je lepší proložit zapuštěnými kameny. Pokud tyto kameny osázíte vhodnými rostlinami, budou časem propojeny i kořeny rostlin.
  • Prudký svah zpevníte jeho rozčleněním pomocí opěrných zídek. Vytvoříte tak vlastně soustavu několika na sebe navazujících teras. K jejich výstavbě lze použít kámen, cihly, beton či dřevo (tvarovky, palisády).

Datum vydání: 24. 5. 2024

Edit: