Učení v dřevěné bedně

dřevěná celoroční venkovní učebna

Foto: René Volfík

Jsme schopni zpracovat veškeré projektové fáze, v některých případech zajišťujeme i realizaci na klíč. Hodně pracujeme, často cestujeme, někdy učíme nebo organizujeme workshopy. Často pracujeme se dřevem, kamenem, sklem. Naše stavby se prolínají s přírodou, hledají v ní pravidla pro vznik prostředí přirozeného pro lid.“ Tvrdí o sobě architektonické studio HAMR a i projekt učeben v dřevěných boudách je toho důkazem.

První venkovní třídu vyprojektoval a realizoval ateliér HAMR v roce 2014 v Praze 7. Učebna pro Základní školu Fr. Plamínkové je ze smrkových hranolů a drátoskla a má rozměry 4 x 7,5 metru.

dřevěná venkovnmí učebna v Holešovicích

Učebna na Praze 7. Foto: Petr Králík

„Je to cesta, jak dostat děti taky trochu ven. Do jinýho prostředí. Jednoduchá bedna, co voní dřevem,“ komentuje projekt Martin Rajniš. S odstupem pěti let pak vznikly na několika místech Prahy venkovní herny ze dřeva a celoroční venkovní učebny. V případě odborných učeben jde o celoročně vytápěný prostor, což znamená posun od sezonních učeben o level výš. Takové učebny vznikly u pražských škol v ulici Bártlova a Křejpského za podpory odboru školství Magistrátu hlavního města Prahy. Autorem nápadu je Filip Kuchař.

Architektura má naprosto zásadní vliv na to, jakej život lidi prožívaj. Jak uvažujou. Co cítí. Formuje naše osobnosti. Formuje náš vývoj,“ tvrdí Martin Rajniš. „Vlastní školu jsem přetrpěl a trvalo mi pětadvacet let, než jsem si z hlavy vymlátil všechno, co se mi tam do ní snažili narvat. Je důležitý si uvědomit, že to jsou z velký části pitomosti. A že spoustu důležitejch věcí vám tam neřeknou.“ Ten projekt je pomáhá ukázat.

Vizitka učebny

Místo: Praha
Autoři: David Kubík; Petr Štambach, Filip Kuchař
Investor: veřejný
Realizace: 2014–2021
Zastavěná plocha: 30 m²

Text: Vít Straňák
Foto: Petr Králík, René Volfík, studio HAMR

Datum vydání: 24. 6. 2024

Edit: