Dopřejte si hluboký spánek

Zdravé spaní v ložnici ovlivňuje široká škála faktorů. Vyberte si kvalitní lůžko, matraci i lůžkoviny, aby vám zajistily dokonalý odpočinek.

Souprava povlečení z přírodního lnu nabízí řadu předností tohoto materiálu. Je příjemná na dotek, dobře saje a v létě chladí. Od 4 927 Kč, foto Dekoria-home

 

Kvalitní spánek je v dnešní době, která každý den přináší stres a napětí, doslova nezbytný. Aby mohlo docházet během nočního odpočinku k úplné regeneraci sil, je nutné dodržovat několik zásad a splnit důležitá kritéria. Na prvním místě stojí vlastní zařízení ložnice. Optimální je vybrat nábytek z přírodních materiálů, který je zdravotně nezávadný a vytváří přirozené, uklidňující a harmonické prostředí. Uspořádání této místnosti by mělo být co nejjednodušší a nejpřehlednější, bez přemíry dekorací, které by mohly být zdrojem prachu, což platí zejména v domácnostech s alergiky. Povrch nábytku by měl být pokud možno hladký a usnadňující údržbu. Tento požadavek splňuje například masivní dřevo nebo dřevěná dýha, ale také kvalitní lakované kusy, vyhovující příslušným normám. K pohodlnému lůžku neoddělitelně patří zdravotní matrace. Jejímu výběru věnujte dostatečnou pozornost a poraďte se s odborníky ve specializovaných prodejnách. Vhodnou zdravotní matraci totiž nepotřebujete pouze tehdy, když máte problémy s páteří. Její přednosti může využít každý a těmto potížím do budoucna předejít.

Originální postel Yoga s nevšední trámovou konstrukcí se vyrábí z masivního palisandru. 37 799 Kč, foto Sconto

Důraz na materiály

Vedle nábytku je lepší volit i menší doplňky, lůžkoviny a domácí textil z přírodních materiálů. Také při výběru koberce vsaďte na typy z přírodních vláken, jako je vlna, bavlna nebo juta. Závěsy, přehozy nebo dekorační polštáře se hodí bavlněné a na výsluní se v posledních letech opět dostává len, jehož skvělé vlastnosti vyniknou zvláště u povlečení. Právě povlečení významně ovlivňuje nerušený spánek. Mělo by být příjemné na dotek a prodyšné, aby dobře odvádělo vlhkost. Právě proto jsou ideální bavlněné, lněné, hedvábné nebo viskózové tkaniny.

Přírodní ložní prádlo

Látky používané na povlečení se liší nejen materiálem, ale také technologií výroby, způsobem tkaní i finálními úpravami. Vhodný výběr dokáže výrazně omezit problémy s alergiemi a pomoci se snadnější údržbou (třeba díky nežehlivé úpravě nebo volbou krepového povlečení). K nejběžnějším typům patří 100% bavlna s plátěnou vazbou, vyrábí se ale i bavlněný satén, flanel, jersey nebo krep.

 

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Nábytek Hülsta, Designový nábytek, Westwingnow, Sconto, IKEA, Bonami, Dekoria-home, Dreamlux, Scanquilt, Blancheporte, Stella Ateliers, Raycop

 

Datum vydání: 29. 4. 2023

Edit: