Plot, vjezdová brána a garáž - vizitka a strážce domu

Plot, vjezdová brána a garáž. Tyto prvky ohraničují a chrání vaše území, zajišťují vám soukromí, ale zároveň usnadňují váš vstup do domu, zvyšují jeho komfort a dovedou jej náležitě ozdobit.

Začněme u garáže. Ta může mít velmi různorodou podobu. Dokáže být designovou tváří rodinného domu, s nímž je pevně spojena, nebo může tvořit samostatnou stavbu. Může být vybavena moderním vratovým systémem s dálkovým ovládáním, nebo také vrata vůbec nemusí mít. Pokud však jde o garáž pevně spojenou s domem, hrají u ní garážová vrata klíčovou roli.

Vjezd a vstup do domu jsou vaší vizitkou. Proto je důležitá nejen jejich funkce, ale i vzhled. Na snímku hliníková posuvná brána a branka, obojí s dřevěnou výplní. Foto FLbrany.cz

Jaká byla dříve?

Garážová vrata vám neposkytují jen ochranu majetku, ale výrazně dotvářejí vzhled celé stavby a fungují rovněž jako tepelná a zvuková bariéra vůči okolí. Na jejich provozní spolehlivost, bezpečnostní a izolační parametry i vzhled se proto dnes klade značný důraz. Ale nebývalo tomu tak vždy. Ještě před čtyřiceti lety se estetikou, bezpečností, zateplením ani provozním komfortem garážových vrat nikdo příliš nezabýval. Byli jste rádi, že vůbec nějakou garáž máte. A když byla přímo u domu, byla to výhra! Typický způsob jejího zavírání tvořila křídlová vrata, později se přešlo na modernější a provozně pohodlnější vrata výklopná. Oba zmíněné typy vrat ovšem mají jednu společnou slabinu: Na jejich pohodlné otvírání potřebujete dostatek prostoru – zejména venku před garáží. Na výrobu garážových vrat se ještě v osmdesátých letech často používal obyčejný plech bez izolace. Největší předností takových vrat byla logicky nízká cena, ale všechny ostatní parametry šly zpravidla stranou. Vrata příliš netěsnila a vyžadovala pravidelnou údržbu. A tak když se o víkendu nikam nejelo, český kutil měl co dělat.

Sekční garážová vrata LPU 42 mají moderní povrch Slategrain, který imituje obklad z břidlicových desek. Odstín RAL 7016. Foto Hörmann

Vládnou sekční vrata

Střih do současnosti. Nejčastěji využívaný typ garážových vrat dnes tvoří moderní vrata sekční, která jsou zateplena nejméně čtyřcentimetrovou vrstvou polyuretanové pěny. Tato vrata se skládají ze sekcí, které pomocí systému torzních pružin zajíždějí na vodicích kolejnicích pod strop garáže. Jejich výhody jsou nesporné. Venku i uvnitř vám šetří prostor. Před garáží můžete klidně zaparkovat, aniž by to omezovalo otvírání či zavírání vrat. Samozřejmostí dnes je, že zavírací mechanismus sekčních vrat disponuje bezpečnostní pojistkou motoru, případně ještě infrazávorou, takže vaše děti a domácí mazlíčci se mohou bez obav potulovat kolem, aniž by jim hrozilo sevření a následné poranění. Díky důkladnému zateplení jednotlivých sekcí nehrozí ani únik tepla. Navíc lze vrata vybavit řadou doplňků: větracími mřížkami, různými typy okének nebo bezpečnostními prvky. Kromě zmíněné infrazávory jsou to magnetický senzor otevření vrat, pohybový senzor v prostoru garáže, napojení senzorů na alarm a systém inteligentního dálkového ovládání. Tyto doplňky lze ovšem použít i pro posuvná nebo rolovací vrata, o nichž bude řeč dále. Sekčními vraty můžete bez potíží vybavit i dvojgaráž nebo hromadné garáže. Jsou dodávána na míru v nejširší nabídce barev a dekorů, včetně imitace dřeva nebo kovu. Díky tomu je možné vytvořit libovolný design a dokonale sladit barevnost garážových vrat se stavbou domu.

Chcete posuv do boku?

Přesto, že sekční vrata jsou bezpečná a komfortní varianta s minimem omezujících podmínek, může se stát, že kvůli nedostatku místa nebo překážce na stropě garáže nebude jednoduché zabudovat do stavby sekční vrata. Pak se nemusíte trápit! Jako základní varianta náhrady se nabízejí vrata posuvná, která fungují vlastně na stejném principu, jenže jejich sekce jsou postaveny svisle a posouvají se nikoli pod strop garáže, nýbrž podél její boční stěny. Navíc vám posuvná vrata nabídnou vcelku zajímavou výhodu: Dají se totiž otevřít jen zčásti, čímž vytvoří snadný a zcela přirozený průchod pro „pěšáky“ nebo průjezd pro kolo, aniž byste do vrat museli zabudovat samostatný otvor dveří.

Rolovací čili lamelová

Ideální řešení pro menší stavební otvory a tam, kde je potřeba šetřit místem, představují vrata rolovací čili lamelová. Nezabírají totiž žádný prostor na stropě, v garáži ani jejím okolí. Skládají se z elegantních užších lamel s elektrickým pohonem, které jsou rovněž zatepleny a dají se pohodlně ovládat na dálku. Nenabízejí ovšem tak kvalitní tepelnou izolaci jako sekční vrata a jejich pořizovací cena je spíše vyšší, navíc mají hlučnější dojezd. Proto se používají nejčastěji v případech, kdy sekční vrata není možné instalovat. I tady však jde o ryze moderní systém ovládání, který je na hony vzdálený od jednolité kovové rolety časů minulých. Pokud toužíte po retro vzhledu, můžete ho klidně mít, ale zateplení se dnes opravdu vzdávat nemusíte!

Retro s křídly

Chcete ještě klasičtější retro, ale v moderním hávu? Bez problémů si můžete dopřát stylová křídlová vrata. Vyrábějí se na míru a jsou ze stejného materiálu jako vrata sekční. Na rozdíl od původních dřevěných nebo plechových vrat jsou moderní křídlová vrata dobře zateplená a bezúdržbová. Taková vrata nemusí být jen módním výstřelkem, mohou nacházet i zcela logické opodstatnění. V některých případech je totiž žádoucí, aby garážová vrata sloužila zároveň jako vstup do domu. Pak jistě uvítáte snadné ruční otvírání křídlových vrat.

Integrované dveře

Do garážových vrat lze ovšem zabudovat také klasické vstupní dveře, které vám umožní rychlý přístup bez nutnosti otvírat celá vrata. Instalují se tam, kde by z prostorových důvodů bylo složité vytvořit samostatný vedlejší vchod. Jestliže často procházíte garáží, aniž byste vyjížděli autem, chodíte skrz garáž na zahradu, procházíte tudy s kočárkem, kolem nebo lyžemi, tato dvířka vám průchod výrazně usnadní.

Vjezdové brány

Jestliže máte garáž spojenou s domem, s moderními vraty a dálkovým ovládáním, jednoznačně se vám vyplatí zvolit rovněž dálkově ovládaný pohon vjezdové brány. Jen tak totiž zásadně zvýšíte komfort svého příjezdu domů a usnadníte své parkování. Pokud jsou všechny díly od stejného výrobce, můžete je navíc ovládat pomocí jediného vysílače. Tuto výhodu oceníte zejména za nepříznivého počasí nebo za tmy. Aby vám však pohony dobře sloužily, je vhodné při jejich výběru věnovat pozornost řadě kritérií (bezpečnost, kvalita materiálu, životnost, vzhled). Při výběru pohonu pro vjezdovou bránu byste měli klást důraz na plynulý chod, bezpečnost a odolnost vůči opotřebování. Zároveň je nutné přizpůsobit pohon typu brány (posuvná nebo otočná), jejím rozměrům a hmotnosti. Dnes jsou na trhu i speciální pohony se zvýšenou odolností pro široké a těžké brány, které jsou vybaveny spolehlivou automatikou. Jejich ovládání vám dokáže aktivovat nejen vjezd a garážová vrata, ale i osvětlení příjezdové cesty.

Materiál plotu

Z čeho můžete mít plot? Moderní plot může být z kamene, lícových cihel či betonu, ze dřeva, kovu v nejrůznějších podobách (od levného drátěného pletiva přes módní tahokov, ocel nebo hliník až po umělecky kované železo), ale také z populárních bezúdržbových materiálů (plast, dřevoplast, gabiony či treláž). Můžete si pořídit i živý plot, ale v tom případě výběr rostlin konzultujte se zahradníkem: Záleží totiž na kvalitě půdy, vlhkosti prostředí nebo orientaci ke světovým stranám. Pro realizace s důrazem na estetiku se vyplatí uvažovat hlavně o přírodním dřevu a kovu, případně v kombinaci s kamenem nebo lícovými cihlami. Dřevo navozuje pocit útulnosti a upoutá originální kresbou. Víceméně bezúdržbové varianty nabízí ocel a hliník. Relativně levný plot lze vytvořit rovněž kombinací dřeva či kovu s betonem. Méně klasické, zato však dlouhodobě bezúdržbové varianty vám poskytne plast, který může imitovat v podstatě jakýkoli materiál. Prakticky bez údržby se ovšem obejdou i populární gabionové zídky nebo treláž.

Pár praktických rad

Jestli chcete klasické řešení pevného plotu, můžete se rozhodovat mezi plotem s podezdívkou, nebo jen se záhrabovou deskou. Tato varianta je rychlejší na realizaci a hlavně levnější. U dřevěných plotů doporučují odborníci podezdívku do výšky nejméně 60 cm, na horách a v místech s bohatou sněhovou nadílkou raději více. Když napadne sníh, dřevo by nemělo zůstávat dlouhodobě ve vlhku, jinak začne hnít. Cena za běžný metr plotu může šplhat od stokorun (obyčejné pletivo) až ke dvaceti tisícům: Záleží na materiálu, náročnosti realizace i výšce plotu. Pokud zvolíte gabion, ovlivní cenu zásadně nejen jeho výška, ale také provedení. Sypaný gabion je podstatně levnější než ručně skládaný na klíč. Tam, kde plní plot pohledovou funkci, byste na něm neměli příliš šetřit. Jde přece o vaši vizitku. Ale máte-li plot také směrem do polí, kde plní funkci ryze praktickou, vystačíte s dobře provedeným pletivem.

 


Levné varianty garáže
Když chcete ušetřit za garáž, představuje základní variantu garáž plachtová. Jde o velmi levný způsob: Na ocelové konstrukci je natažena voděodolná plachta z tkaného polyetylenu, která má vysokou odolnost proti protržení. Jednoduchá konstrukce z oceli umožní snadnou montáž i demontáž garáže. O něco dražší jsou garáže plechové. S výjimkou zateplení zachovávají srovnatelný komfort parkování jako garáže zděné, ale stále s nesrovnatelnými náklady. Navíc i plechová garáž je mobilní. Díky úpravě pomocí žárového zinkování vykazuje poměrně dlouhou životnost a dá se dodatečně upravit barevným RAL lakováním. Třetí variantu představují betonové prefabrikované garáže, které už dovedou nabídnout skutečně srovnatelný komfort jako garáže zděné. Betonová garáž je rovněž mobilní, ale musíte ji přemisťovat jako celek pomocí těžké techniky. Jde o masivní prefabrikát, jehož rozměry si můžete vybrat. Hotová garáž může tvořit od počátku součást stavby rodinného domu. Je to dokonce praktické: Během stavby ji využijete jako sklad materiálu.


 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Hörmann, Lomax, Alurol, Vekra, Glasiert, Flbrany.cz, Technopark CZ

Datum vydání: 24. 5. 2025

Edit: