Akustické protihlukové závěsy v praxi?

V článku se dozvíte:

Jak akustické závěsy fungují a jak se používají a zda jsou vhodné k eliminaci hluku například skrze okna anebo předělení místností.

Akustické závěsy se dnes vyrábějí z různých materiálů. Ty tradiční jsou však již od nepaměti vyráběny ze sametů anebo bavlněných textilií. A to má své důvody. Samety obzvláště mají vynikající akusticky absorpční vlastnosti, a navíc jejich typický známý luxusní vzhled esteticky obohatí každý prostor, kde se použijí. Jak už vyplývá z názvu, primární účel je samozřejmě akustika. Ale ne každý si správně vyloží, co to vlastně znamená a pak od zakoupeného akustického závěsu očekává něco, co se dá očekávat těžko…

Jedná se o výrobek, který se primárně používá ke zlepšení prostorové akustiky.
To znamená, že například v sálech ale i v domácnostech nebo kancelářích se nařasí tento akustický závěs ke stěně, od které by se normálně odrážel zvuk, a tímto se v prostoru eliminuje dozvuk (ozvěna). Díky tomu je v dané místnosti zvuk srozumitelnější, prostor se utlumí a zútulní. Zvuky produkované v akusticky ošetřené místnosti se již „nemlátí“ o všechny stěny, a tak se eliminuje nepříjemná ozvěna s tím spojená hlučnost. To, jak moc je závěs akusticky absorpčně účinný (kolik akustického tlaku snese a jak nízké frekvence zvládne pohltit) závisí na jeho gramáži a jak moc se nařasí. Čím vyšší gramáž tím lepší. Případně se dá použít i závěs nižší gramáže a dát jej do několika vrstev. Ideální koeficient řasení se uvádí od 1,7 do 2. Tento koeficient říká kolikrát je hotový závěs širší než šířka místa pro zavěšení. Máme-li instalovat závěs před stěnu širokou 3 m a použili jsme koeficient řasení x2, tak hotový zavěšený závěs bude široký 6 m. Díky tomu je dokonale nařasen. Je docela běžné, že akustické závěsy se neinstalují pouze na svislé konstrukce, ale komponují také se na stropní plochy.

Akustické závěsy mají absorbovat zvuk. Laici si tohle snadno spletou s neprůzvučností, což je docela jiná vlastnost. Zatím co hodnota neprůzvučnost nám jednoduše říká kolik hluku projde či neprojde skrze daný materiál, koeficient absorpce je jednotka alfa, kterou se měří schopnost absorpčního (obvykle porézního či textilního) materiálu pohltit akustickou energii. Praxe je taková, že vyšší frekvence jsou snadno pohltitelné a čím jdeme frekvenčně níže (basy) tím hůře je na tom schopnost absorbovat hůře.

Co si pod tím představit…
Absorpční materiály v základní podobě, ať už se bavíme třeba o akustické pěně, nebo o závěsech jsou postavěny na tom, že jsou prodyšné – vzdušné (pokud se nebavíme o komplexních sendvičových obkladech). Fungují tak, že zvuk projde skrz ně a částečně se rozptýlí do jejich struktury. Vlny, které se nerozptýlí hned, projdou úplně skrze materiál a odrazí od stěny, která je za zavěšeným akustickým obkladem či závěsem a odražená vlna se znova pohltí do tohoto materiálu po cestě nazpět. A podle toho, kolik odražené vlny projde nebo neprojde nazpět se určuje akustická absorpce, a tedy akustická účinnost (nezaměňovat s neprůzvučností). Platí pravidlo, že čím nižší frekvence tím více materiálu je potřeba na její eliminaci.

K vylepšení prostorové akustiky v kanceláři obvykle stačí jedna vrstva akustického závěsu. Podle toho, jaké zvuky se řeší, volí se buďto dražší těžké závěsy a někde postačí závěsy nižší gramáže, které jsou levnější. Akustické závěsy se často kombinují ještě s jinými akusticky absorpčními materiály.

Je akustický závěs vhodný jako protihluková clona?

Hluk přes okno. Hluk skrze dveře anebo předělení místnosti…

Standardní akustické závěsy k tomuto účelu nejsou přímo určeny, spíše se bavíme o sekundárním efektu. Na vysoce účinnou eliminaci hluku z prostoru do prostoru existují několika vrstvé extra těžké závěsy, které obsahují ještě neprůzvučnou vložku. Avšak tyto závěsy se pohybují v cenách od 2500,- Kč/m2 a vyrábějí se zpravidla na zakázku.
Jestli se má použít standardní akustický závěs na eliminaci hluku z prostoru do prostoru je třeba koukat po vysoké gramáži. Gramáž = útlum i neprůzvučnost. Nelze dost dobře očekávat od 300 gramového závěsku, že odcloní hluk jdoucí přes okno nebo najednou nebude slyšet do vedlejší místnosti atd. To moc nedává smysl ani logiku…

Bohužel, přes to můžeme často vidět např. v moderních officech, instalaci lehkých akustických závěsů za účelem protihlukového odseparování pracovišť. Tam se buď dodavatel nezajímal dostatečně o to, proč tam závěsy vlastně chtějí a chtěl prostě jen prodat anebo u klienta zvítězil líbivý design těchto moderních lehkých akustických závěsů nad pravou účelností…

Není hluk, jako hluk

Jsou případy, kdy se hluk nenese například jen přes okno nebo přes dveře. Pocitově třeba ano, ale pokud se například bavíme o hlučné projíždějící dopravě pod okny, tak se pochopitelně nese zvuk vzduchem, a tedy skrze okno, ale zároveň značná část hluku, hlavně vibrací proniká přímo přes betonové podlaží silnice či kolejí přímo do konstrukce domu.

Co znamená těžký závěs:

Vysoce těžkého závěsu pro účel eliminace hluku skrze dvě místa se docílí jednoduše kombinací několika vrstev, aby měl výsledný závěs aspoň 1000 g/m2. Samozřejmě existují 1000 gramové samety a šlo by tak závěs mít v jedné vrstvě. Ale tyto těžké samety se špatně shánějí a jsou docela drahé…

Vrstvení několika závěsů má navíc ještě další dva benefity.:

  1. Mezi jednotlivými vrstvami vzniknou vzduchové mezírky, a to je z hlediska akustické účinnosti dobře.
  2. Několikavrstvý závěs zajistí pohledovou stranu z obou stran. A to je jistě zejména při akustickém předělu místnosti důležité. Chceme to mít přece z obou stan hezké. Nejen akustické samety ale například i saténový molton jsou totiž pohledové pouze z jedné strany. To je věc, se kterou je potřeba vždy počítat.

Kombinací vrstvení závěsů je X. Čistě z praktického i ekonomického hlediska je obvykle lepší mít méně vrstev (2) těžkého dražšího závěsu. Snadno se může zdát, že pro docílení stejné gramáže vyjde levněji dát do tří vrstev levné závěsy nižší gramáže. A co se týče ceny čistě za materiál opravdu tomu tak často je. Ovšem nesmí se zapomínat na to, že čím více je vrstev, tím je dražší ušití do hotové podoby. Ušití se totiž obvykle počítá se za každou vrstvu…
Nicméně pokud závěs šijete svépomocí anebo třeba u babičky, pak se to rozhodně vyplatí. ☺

Při vymýšlení vrstev to chce vzít kalkulačku a rozmyslet si co vlastně všechno od závěsu chcete.

Jinak se bude uvažovat o závěsu pro odclonění pracovišť na zámečnické dílně a jinak v případě reprezentativní kanceláře, studia, či hudebního klubu.

Pokud bychom měli vybrat jen jednu ideální variantu, která z hlediska poměru cena/výkon/vzhled uspokojí všechny běžné poptávky, je to ušití těžkého 700 gramového (700 g/m2) sametu do dvou vrstev. Takto vznikne masa materiálu 1400 g/m2! Když se takto masivní závěs ještě dobře nařasí, dá se poměrně dobře spolehnout na to, že i z hlediska eliminace hluku z prostoru do prostoru nebo třeba skrze okna dveře, chodbu atd. přinese milé výsledky. Ovšem těžké 700g samety bývají skladově k mání jen v černé či šedé variantě.

Pokud se má najít řešení levnější anebo jsou požadované barvy, existují pro tyto účely další typy materiálů, jako jsou moltony anebo dostupnější samety s nižší gramáží, které zároveň existují v rozmanité barevné paletě. Moltonové závěsy lze použít například tam, kde je drahého luxusního sametu škoda (např. výrobní haly, tělocvičny atd.)

Příklady vrstvení závěsů:

Má být akustický závěs, reprezentativní? Bude se na něj koukat jen z jedné strany? Má aspoň trochu tvořit i protihlukovou bariéru? Na tohle je ideální těžký 700g samet a z nepohledové strany už postačí použít do druhé vrstvy levný saténový molton. Celkem takto máte 1 020 g/m2.

Pokud musí být sametový závěs pohledový z obou stran a jsou zároveň požadavky na barevnost, tak lze použít barevné lehčí samety na pohledové vrstvy a doprostřed se zašije levný sat. molton, jako vyloženě výplň pro zvýšení gramáže. Tak vznikne tří vrstvý závěs gramáže 1 060 g/m2, kde je z obou stran perfektní.

Když se zmíněný lehký samet 370 g ušije pouze jen jako dvouvrstvý závěs, vznikne masa 740 g/m2. To není úplně málo, ale je to na hranici toho, co by měl závěs pro eliminaci hluku z prostoru do prostoru splňovat.

Low-cost varianty na hranici funkčnosti:

  1. Pokud závěs nemusí být pohledový z obou stran, dá se ušít jednoduchý, jednovrstvý samet 700 g. Materiálově sice vychází tento samet dráž ale ušetří se za šití, jelikož je to jen jedna vrstva. Možná nevýhoda je to, že tyto samety jsou k dostání jen v šedé či černé barvě.
  2. Pokud závěs nemá stát moc peněz a je požadavek na jiné barvy, než jen černou či šedou, je na místě použít dvě vrstvy saténového moltonu 320 g/m2. Od celkové gramáže 640 g/m2 však nemůžeme mít z hlediska neprůzvučnosti moc velká očekávání. Ušitý závěs do dvou vrstev zajistí pohledovost z obou stran.

Alternativní a účinná metoda odhlučnění okna i dveří.

Nabízí se vysoce účinná metoda, která zvládne plnohodnotně utlumit až 25 dB nežádoucího hluku, který proudí skrze okenní či dveřní otvor. K aplikaci této metody je potřeba být trošku kutil. Jedná se v podstatě o výrobu špuntu, který se vrazí do okenního otvoru, s možností kdykoli jej vytáhnout například při větrání apod. Stejným způsobem se dají odhlučnit dveře, které se již nepoužívají a jen skrze ně prochází nadměrný hluk. Podrobný popis této metody včetně návodu je tomto článku:

https://www.akusticka-pena.cz/novinky/odhlucneni-okna-okennich-a-dvernich-otvoru/

Komerční prezentace

Datum vydání: 22. 3. 2021

Edit: