Architekt není nepoužitelný estét

Na počátku budování nového či při zásadní rekonstrukci starého bydlení většinou stojí zásadní otázka: Sami, nebo s odborníkem? Mnozí se bez jakýchkoli zkušeností nakonec pustí do stavebního dobrodružství sami, aby ušetřili. Neušetří.

Byt 3 + k. k. koupila v hlavním městě mimopražská rodina především pro otce, který je zde přes týden vázán prací, a syna, který v Praze studuje. Až na podlahy byl již téměř dokončen, měl standardně vybavenou koupelnu a danou dispozici, stačilo pár kusů nábytku, žádný problém… Tak by to viděli ti samoobslužní. Naše rodina však chtěla i další úpravy, neměla čas a nechtěla dělat chyby. Prošla tedy nabídky na internetu a zvolila architektonické studio, jehož realizace ji zaujaly. Když vysvětlili svoje představy a požadavky a odsouhlasili návrh, předali už jen klíče a objednali dozor nad realizací. Celkově projekt trval asi pět týdnů. Nejprve se upřesnily cenové nabídky a po objednání všech věcí a služeb byl vypracován harmonogram realizace tak, aby stavební úpravy, další nutné změny v bytě a montáž nábytku na sebe plynule navazovaly.

Příjemným bonusem bytu je terasa, která navazuje na hlavní obytný prostor.

DETAILY HRAJÍ DŮLEŽITOU ROLI

V kuchyni nebyly žádné vývody pro světlo kromě dvou centrálních na stropě, v ložnici rovněž mohlo být osazeno pouze stropní svítidlo. Nebylo by tak možné si v posteli číst nebo si v noci posvítit malou lampičkou. Takové podstatné maličkosti vidí odborník okamžitě. Také hotová koupelna nebyla zcela vyhovující, budoucím uživatelům se nelíbila příliš malá vana. A velice podstatný fakt, který vás při rozestavování nábytku nemile zaskočí, pokud ho pominete: byt rozhodně neoplývá pravými úhly. V bytě se musela předělat elektroinstalace, následně komplet vymalovat a také položit podlahy. Zásadnější změnou prošla i koupelna. Vanu nahradil bezrámový sprchový kout, odstranilo se i WC kombi. Stávající závěsná toaleta je vhodnější pro úklid a působí moderněji. Nově položenou světlou dlažbu doplňují tmavé obklady. Další použitou podlahovou krytinou v bytě je dřevěná vrstvená pod laha v provedení tmavý ořech a marmoleum. Většina vybavení se řešila zakázkově, pečlivě se měřilo zaúhlení a na míru vyrobené kusy nábytku se přesně osazovaly.

Velké úložné skříně v předsíni rozjasnil žlutý pruh.

JAK SE LADÍ BYT

„Věděla, jsem, že byt budou užívat především muži,“ říká arch. Šárka Daňková, „ale musel se pochopitelně líbit i ženě, která za nimi do bytu pravidelně přijíždí.“ Celkové ladění interiéru odpovídá tedy spíš pánskému stylu, výraznou malbu či detaily, jako je nápadné povlečení, ocení ženské oko. Pro část vybavení zvolila architektka kvalitní lamino, úložné skříně v předsíni projasnila žlutým pruhem. V kuchyni je použité bílé lamino, dekor šedý dub a pískované sklo, dobře s nimi ladí kovové spotřebiče. Pro celý obytný prostor, který na kuchyňský kout navazuje, vybrala architektka jako vhodný materiál také stříbrný dub, atypický nábytek je dotažen do detailu. V kuchyňské části barvu obstarávají chromované židličky se žlutým plastem u jídelního stolku. Barva se ostatně prolíná celým bytem: v hlavním obytném prostoru je použita na stěnách a drobných doplňcích, příjemné barevné ladění doplňuje žluté kožené křesílko. Čalouněná sedací souprava je potažena strukturovanou textilií, barevně korespondující s nábytkem. Pruhované římské rolety jsou nápadné a zároveň decentní a harmonizují celý prostor. V ložnici se opět připomíná žlutá na stěnách, pro zastínění jsou tu použity japonské stěny. Výrazným solitérem hlavní obytné místnosti je stolek tvořený bílým umělým kamenem se skleněnou deskou. „Na ten jsem hrdá,“ podotýká arch. Daňková, „měla jsem velkou radost, když jsem ho objevila, a mým zákazníkům se líbil.“ A tato věta otevírá debatu o tom, jak vlastně architekt se zadavatelem pracuje.

Bezrámový sprchový kout nahradil původní vanu, světlou dlažbu doplňují tmavé obklady.

VŽDYCKY JE TO DIALOG

„… a také trochu psychologie,“ dodává paní architektka a vysvětluje, že zákazník není ovce a architekt nepoužitelný estét: „Když zákazník něco nechce, není na mně, abych se urazila, což, jak vím, se někdy v naší branži stává. Koncepci bydlení vždy vytváříme společně, podstatná je funkce, ten člověk, který bude v něčem léta bydlet, se v tom musí od začátku dobře cítit, byt mu musí dobře sloužit. A já jsem tu od toho, abych byla profesionální průvodkyní celou problematikou a také zajistila všechno, co potřebuje: vybavení, ale i stavební část, případné nutné průzkumy, povolení a tak dále. Vždycky říkám, aby si klient udělal čas na prezentaci a přišel k nám. Jakmile někdo zavolá, že nechce nic vidět, a dělá si výběrové řízení na základě nejnižší ceny, šetří na nepravém místě.“ V tomto bytě byla od předání klíčů provedena elektroinstalace, výmalba, pokládka podlah, instalace závěsů, montáž osvětlení, nábytku a doladění interiéru (včetně povlečení) za čtrnáct dní. Včetně závěrečného úklidu. A nejsou náhodou čas peníze?


Autorka projektu: Ing. arch. Šárka DAŇKOVÁ

Vladimíra STORCHOVÁ
Foto: Jaroslav HEJZLAR

Datum vydání: 3. 10. 2020

Edit: