Uprostřed vzrostlých stromů

Podobných příběhů, jako je tento, jsou desítky. Majitelé si koupili chatu s pozemkem a „hotovou“ zahradou. Chatu zbourali, na jejím místě postavili nový dům a pak přišla na řadu zahrada. V původní podobě se jim nelíbila, ale sami si nevěděli rady, nedokázali jí dát ucelený rámec. Obrátili se proto o pomoc na Atelier Flera, jehož realizované zahrady přírodního charakteru se vzrostlými stromy jim učarovaly.

V domě bydlí mladá rodina se synem a dvěma psy. Celková velikost zastavěné plochy včetně zahrady je 2100 m2. Když se majitelé s architekty z Atelieru Flera – Ferdinandem Lefflerem a Markétou Mlejnkovou seznámili, začali společně přemýšlet a uvažovat. „Majitelé chtěli zahradu, kde budou chtít trávit čas se synem a která je bude těšit. Zvláštním požadavkem bylo zajištění koupání pro jejich australského ovčáka (v době zpracování projektu měli pouze jednoho psa), ze kterého se postupně vyklubalo koupací jezírko pro celou rodinu a všichni si ho užívají. Rovněž chtěli vyřešit provozní cesty kolem domu, dřevník, zeleninovou zahradu, ohniště, nevyhovující vzhled oplocení a také hodně přemýšleli nad materiálem pro příjezdovou cestu, která vede přes celý pozemek,“ vysvětluje Markéta Mlejnková.

Původní dětské hřiště architekti zachovali, jen ho trochu více „zabalili“ do zahradní vegetace.

HLAVNÍ PRINCIPY

Celá zahrada vychází z lesního charakteru okolí. Vzrostlé stromy jsou velké plus tohoto pozemku a dodávají mu originální kouzlo. Od začátku tedy bylo jasné, že zahrada bude mít přírodní charakter. Určujícím prvkem bylo natočení domu a jeho obytných částí směrem do zahrady. „Terasu jsme kvůli pohodlnému vstupu museli doplnit o dva schody a přidat ještě další terasu, na kterou navazuje koupací jezírko. Terasa i jezero jsou „zabalené“ do zeleně, staly se naprostou součástí zahrady,“ říká architektka.
Pár věcí se ze zahrady naopak muselo odstranit – například tři vzrostlé stromy, které nebyly v dobrém stavu a hrozilo jejich zřícení při silném větru. Architekti zrušili i velkou část původních trvalek a keřů, které byly až příliš různorodé – bylo třeba zahradu více sjednotit.

Na zahradě nechybí nic z oblíbených prvků – je tu terasa, jezírko, houpačky, ale i vzrostlé stromy a keře a spousta kvetoucích rostlin.

CO TU ROSTE

Co na zahradu vysadit hodně určovaly již stávající rostliny na pozemku, lesní charakter a vzrostlé stromy, které místy i dost stíní. Architekti zvolili stálezelené kaliny na odclonění příjezdové cesty, kombinované s kalinou obecnou, podél příjezdu pak použili bobkovišně s hortenziemi. Pod nimi jsou podrostové trvalky, například kakost, hosty, barvínek, rdesna nebo ostřice. V lesních částech zahrady pod vysokými stromy je i udatna lesní a kapradí.
Na osluněných částech zahrady se rozhodli pro výsadbu založenou na fialové barvě krásných šalvějí v kombinaci s levandulemi, astrami, pěchavou a třapatkami. Jarní efekt doplňují cibuloviny, jako krokusy, narcisy, ozdobné česneky a sněženky.
O všechny vysazené druhy je třeba se pečlivě a pravidelně starat, což majitelé dělají v průběhu roku rádi a dvakrát ročně si pozvou zahradníka na jarní údržbu a zazimování zahrady, péči o jezírko také svěřili do rukou odborníka. Vodu mají ze studny, která na pozemku byla.

U jezírka majitelům nic nechybí k dokonalému odpočinku. Na své si přijdou i psi…

OVČÁK A KÓLIE

Zahrada je částečně přizpůsobena i psům, australskému ovčákovi a krátkosrsté kólii. Majitelé měli na pozemku dobře umístěný kotec – nesmí na něj svítit sluníčko a nesmí jím příliš profukovat, který architekti zachovali. Psi jsou v kotci v nepřítomnosti majitelů a během noci, jinak můžou volně pobíhat po zahradě, jen do vyvýšených záhonků nesmějí, proto jsou kolem nich vysoké ochranné proutěné plůtky, které psi respektují.
Majitelé na zahradě již měli dětské hřiště i zapuštěnou trampolínu, architekti přidali houpačku (kterou si přál hlavně majitel, takže je dimenzována i pro dospělé), kompost, vyvýšené záhony, pařeniště, sázecí stolek a již zmíněné jezírko. Kolem něho se všechno točí, stalo se leitmotivem zahrady.

DŮLEŽITÝ JE NADHLED

„Rekonstrukce již založené zahrady je vždy mnohem náročnější než návrh zahrady na „zelené louce“. Je tu spousta věcí, které se musí respektovat a vymyslet něco, co by přilákalo majitele do zahrady a zároveň smysluplně navazovalo na stávající situaci, mnohdy není jen tak,“ říká Markéta Mlejnková a dodává: „Často přijdeme s návrhem, který může být pro majitelé kontroverzní, protože oni nemají takový nadhled na situaci, jako my. Vždy ale najdeme řešení, které je pro ně i pro nás to pravé. Občas se to neobejde bez boje o rostliny, které my neshledáme do zahrady jako vhodné, ale majitelé si k nim již vytvořili citovou vazbu. To je pak skutečný boj…“

Ferdinand Leffler, Atelier Flera

„Na téhle zahradě se povedlo začlenit do nového konceptu stávající vzrostlé dřeviny. Dávají pocit dokončenosti, dospělé zahrady. Není to zahrada čerstvě po maturitě. Oříškem bylo zajímavě zpracovat dlouhou příjezdovou cestu. Musela zůstat praktická, tedy s velkou zpevněnou plochou a zároveň jsme ji chtěli udělat hezkou, zajímavou. Koupací jezero bylo primárně určeno jen pro psy, ale majitelé si ho v průběhu realizace tak zamilovali, že ho používají taky.“

 

Připravila: Mirka Vernerová, spolupráce Atelier Flera
Foto: Atelier Flera

Datum vydání: 13. 11. 2019

Edit: