Barva roku 2021

I pro letošní rok bylo vybráno hned několik barev. Můžete se jimi nechat volně inspirovat, použít je v interiéru jako oživující akcenty nebo je i vzájemně kombinovat…

Každý rok se řada odborníků z různých specializovaných institucí sejde, aby na základě celosvětových trendů a ten dencí stanovili barvu roku, která bude vládnout nadcházející sezoně. Mezi tyto instituce udávající barevný tón patří již dvacet let americký Pantone Color Institut, nizozemská firma AkzoNo bel, která je světoznámým výrobcem interiérových barev Dulux, a rovněž britská společnost WGSN.

Pantone tentokrát určil dvě barvy současně – šedou v odstínu Ultimate grey (175104) a jasně žlutou, nazvanou Illuminating Yellow (130647). V mezinárodním estetickém centru Dulux vybrali jako letošní základ neutrální Hnědý Topaz (Brave Ground). Společnost WGSN zvolila tyrkysově modrý odstín A. I. Acqua (Artifical Intelligence Acqua), volně inspirovaný prudkým rozmachem digitálních technologií a umělé inteligence.

 

Pantone Ultimate Grey

K sérii nábytku značky Vox Concept patří skříně a komody různých šířek a výšek. 11 099 Kč, biano.cz

působí neutrálně a šedá barva obecně se již několik let těší velkému zájmu designérů i širokému využití v interiérové tvorbě. Nepatří mezi základní barvy spektra, proto ji lze s většinou z nich s úspěchem kombinovat. V psychologii barev symbolizuje vytrvalost a sílu, na někoho by však její přemíra mohla působit nudně nebo dokonce smutně. Objevit se může i na stěnách v podobě módních betonových stěrek či dekorací z betonu.

 

Pantone Illuminating Yellow

Soffa Officina Magis má odnímatelné polstrování spočívající na kovové kostře tradiční výroby. 67 082 Kč, stockist.cz

je zářivě žlutá, která každý interiér patřičně rozsvítí. Je barvou slunce, proto je spojována s pocity radosti, naděje, optimismu a tepla. Ideálně funguje zejména v podobě akcentů (drobných doplňků, kusového koberce, polštářů, přehozů apod.). Jako výmalba se hodí do obývacích pokojů nebo do kuchyní, její přemíra ale může vyvolat pocit úzkosti či frustrace. Žlutá s šedou se skvěle doplňují, a pokud je zkombinujete tak, aby šedá převažovala, lze vytvořit velmi svěží, moderní interiér.

 

Hnědý Topaz

Společnost AkzoNobel připravila několik vzorníků odstínů a kombinací, s nimiž může nová barva roku ladit. dulux.cz

navržený Mezinárodním estetickým centrem Dulux je univerzální šedobéžový odstín, vycházející z tónů, které lze najít v přírodě. Díky jeho univerzálnosti si jej lze přizpůsobit podle vlastních potřeb. V dnešním nejistém světě dodává pevnou půdu pod nohama. Je hřejivý, přirozeně neutrální a dokáže poskytnout pocit stability, vyváženosti a růstu. Může být dokonalým základem nadčasových interiérů zařízených zejména přírodními materiály.

 

Tyrkysový odstín A. I. Acqua

Modrý obklad Atlas Concorde Prism navodí v koupelně pocit svěžesti a relaxace. keraservis.cz

který je inspirován odrazem letního nebe na mořské hladině, vnáší do interiéru dojem svěžesti, čistoty a harmonie. Budete ho moci s úspěchem kombinovat se světlým, běleným nebo bíle namořeným dřevem, s pastelovými barvami, s teplými tóny žluté nebo zlaté, ale také s dalšími odstíny modré a zelené, například s dlouhodobě oblíbenou mátovou.

 

 

text Dita Fingerlandová foto archiv firem

 

Edit: