Béžová a tisíce odstínů šedi

25

Patchworkové vzory, atmosféra starých patií a patina – hlavní motiv keramických kolekcí pro následující rok (Marazzi)

Reliéfní povrchy, velké formáty a nevšední kombinace – přední světoví výrobci keramiky předvedli koncem září na veletrhu Cersaie nové kolekce pro sezonu 2014/15.

Profesionálové z oboru, architekti a milovníci designu začali jezdit na prestižní mezinárodní přehlídku keramických obkladů a vybavení koupelen v italské Boloni už před více než třiceti lety. Letos se tu prezentovalo přes 900 firem z 35 zemí celého světa. Výrobci dokázali, že koupelny mohou být jednak technicky dokonale vybaveným prostorem, na druhé straně rovněž plnit funkci relaxační a obytné místnosti. Jestliže si chcete vybrat obklad či dlažbu nebo hledáte inspiraci, prohlédněte si nejnovější kolekce a možná zjistíte, že keramice to sluší v celém interiéru!

2

Reliéfní 3D povrchy a šedá jsou v kurzu. Kolekce Evolution, Apavisa

1

Do aktuálních barev se pustili také výrobci sanity – nová kolekce umyvadel Terre di Cielo. Cielo

3

4

Barevná škála pro příští sezónu, Iris ceramica

MATERIÁLY JAKO HLAVNÍ TÉMA 
Výrobci zvětšují formáty, velikost 30 x 60 cm už dnes nikoho nešokuje. Pořídit si totiž můžete rozměr až 300 x 150 cm a tloušťka klesla k třímilimetrové hranici. Na veletrhu to ale nejvíc bylo o materiálech. Nejčastěji byly k vidění pohledově dokonalé imitace dřeva, kamene, betonu a šedých cementových povrchů. Zajímavým řešením, jež zajistí neutrální základ, na druhou stranu i potřebnou útulnost, je kombinace obou materiálů v jedné místnosti – dřeva a kamene, popřípadě betonu. V interiérech se objevují materiály se zvýrazněnou hrubou strukturou doplněné hladkými povrchy. Trendu přírodních materiálů se keramika přizpůsobila dokonale, oproti originálu nabízí větší odolnost. Současné technologie a digitální tisk dovolují výborně kopírovat přírodní nahodilosti, nedokonalosti, patinu, řez kamene či úpravy povrchů, s nimiž se běžně potkáte u dřevěných podlah – kupříkladu katrování nebo bělené povrchy.

5

6

7

Digitální tisk umožňuje přenést na keramiku strukturu pleteniny, koženého čalounu či zašlé ohrady z prken.

8

Kolekce Nanocorten Copper napodobuje obklad z měděného plechu. Apavisa

Keramické Top 10
◗ imitace dřeva
◗ imitace betonu
◗ imitace přírodního kamene
◗ reliéfní povrchy
◗ zajímavé struktury
◗ 3D efekt
◗ patchwork
◗ velké formáty až 300 x150 cm
◗ minimální tloušťka 3 mm
◗ béžová, šedá, bílá, černá

NEUTRÁLNÍ NENÍ NUDA! 
Letošní barevná paleta odpovídá přírodním materiálům, takže vládnou harmonické tóny béžové, hnědé a šedé, u luxusních kolekcí nebude chybět černá. Objevují se různé pastelové odstíny – šeříkově fialové, světle zelená, či modrá. Firmy specializující se především na mozaiky nabídly i syté výrazné barvy. Přestože dominují neutrální tóny, keramické obklady nepůsobí v žádném případě mdle. Oživením jsou různé reliéfní povrchy, jakoby nahodile odchlípnuté a podsvícené rohy tvarovek, struktury, 3D efekt a možnost kombinace v jednom prostoru. Poslední trendy nabádají k mixu rozdílně velkých formátů, hladkých a 3D povrchů, barev, tradičně už matu s leskem.

9

10

Série Meltin (Fap) nabízí nevšední kombinaci reliéfního povrchu mozaiky a hladkého povrchu.

11

12

13

14

Hrubá struktura i masivní dřevo – hity letošní i nadcházející sezony. Porcelanosa

ANI RYBA, ANI RAK… 
Kromě trendů v keramice bylo čitelné, co nového se děje v oblasti moderní sanity, otopných tělesech, koupelnového nábytku a doplňků. Společnost Axor Hansgrohe uvádí na trh nevšední sprchu, která je rovněž designovou lampou. Víceméně potvrzuje trend, který již několik let řadí koupelny k obytným místnostem. Autorem svíticí sprchy je známý japonský designér Nendo a na veletrhu ji novinářům představil majitel společnosti Philippe Grohe. Výrobek bude prodejný v několika funkčních provedeních a s dvanácti úpravami povrchu, součástí je sedmimetrový kabel.

22 23 24

NOVÁ ÉRA KLASIKY 
Výrazným zdrojem inspirace tvůrců nových keramických kolekcí byla bezesporu také historie, městská architektura či kupříkladu typický styl světových metropolí. K tvaru podlouhlého obdélníku se proto někdy připojují malé čtverce, dokonce i šestiúhelníky. Nestárnoucí černobílá kombinace se promítá do sérií napodobujících styl retro či art deco. Lesklé obdélníkové obkladačky s fazetou používané na převazbu mohou evokovat industriální styl, někomu připomenou podzemní dráhu, možná prostředí newyorských nebo londýnských uměleckých ateliérů.

15

Kromě imitace dřeva (Marazzi) si můžete pořídit i dokonalou kopii přírodního mramoru. Porcelanosa

16

3D povrchy letos vítězí nad hladkými. Apavisa

17

18

19

Nosí se také barevná sanita – kolekce umyvadel Happy Day (Marazzi) a Terre di Cielo (Cielo).

20

Série obkladů Twist od Villeroy & Boch

21

SEŠÍVANÉ TRENDY 
Patchwork – k sobě skládané kousky pestrých vzorů se neobjevují jenom na tradičních textilních přehozech. Drobné namíchané florální nebo geometrické dekory totiž dávno zdobily stará patia, později podesty schodišť nebo chodby domů. Když před časem použila slavná španělská designérka Patricia Urquiola patchwork na keramický obklad pro výrobce Mutina, vypadalo to, že se jedná o módní výstřelek. Na letošním veletrhu Cersaie měli více či méně barevný a vzorovaný patchwork takřka všichni!

26

Unikátní otopné těleso Flower Power z nabídky italského výrobce Ridea

27

Manhattan (Fap), kolekce inspirovaná stylem loftů

28

Firma Olympia předvedla umyvadlo Formosa připomínající elegantní vázu.

Narozeniny oslavili novou kolekcí 
Český výrobce keramiky RAKO, který se letos pochlubil sto třicet let dlouhou tradicí, se veletrhu Cersaie zúčastnil už podvacáté. Do čtrnácti nových kolekcí se promítla řada stylů. Návštěvníci si prohlédli inovované imitace dřeva a kamene, ale například i lehce nostalgickou a barevně nápaditou sérii s názvem Rako 1883, jež odkazuje na kvalitu značky i na obklady použité ve vile Tugendhat. Nepřehlédnutelná byla kolekce Deco s letošním hitem – patchworkovým vzorem, zaujal i atraktivní formát 20 x 60 cm zahrnutý celkem do čtyř kolekcí. Výrobky drží krok s interiérovými trendy mimo jiné díky špičkovým výrobním technologiím, které dovolují použít různé typy dekorování – od luxusního lappata až po reliéfní povrchy doplněné digitálním tiskem či posypem. Novinkou je také reliéf pro protiskluzný povrch venkovní dlažby.

29

Patchworkové vzory si oblíbili takřka všichni výrobci, míchali základní neutrální paletu s výraznějšími barvami.

30

Opět se vrací černobílá kombinace, na vzorech ji doplňuje módní šedá.

 

Datum vydání: 20. 11. 2013

Edit: