Pracujte pohodlně

Správně dimenzovaný stůl, ergonomická židle, praktické police na kancelářské potřeby a k tomu útulné prostředí: Zařiďte si účelně a příjemně svou domácí kancelář.

Regálový psací stůl s rámem z jasanového dřeva má velikost 114 x 180 x 52 cm a výšku odkládací plochy 73,4 cm. 5 990 Kč, foto Tchibo

Než začnete přemýšlet, čím svou domácí pracovnu zařídíte, ujasněte si, jak dlouho v ní potřebujete pobývat, od toho se bude odvíjet její vybavení. Půjdeli pouze o příležitostnou a krátkodobou práci, postačí vám například menší stolek, nástěnný sekretář, police se sklopnou deskou, regál s pracovní plochou nebo výsuvný pultík pod notebook. Pokud ale musíte trávit v domácím prostředí pracovní dobu pravidelně, stojí za úvahu pořízení kvalitního nábytku. Předejdete tak zdravotním potížím v budoucnu. Naprostým základem je výběr ergonomické kancelářské židle, určené k dlouhodobému sezení.

Jednoduchý regál Woodman Lom se sklopnou pracovní deskou měří 90 x 157 x 38 cm. 14 956 Kč, foto Designový nábytek

Sofistikované typy židlí disponují synchronní mechanikou pro dynamické sezení, možností nastavení výšky i hloubky sedáku, výšky područek apod. Na pracovní židli v domácnosti jsou ovšem při nezbytném splnění nároku na pohodlné a zdravé sezení kladeny i další požadavky. Hraje tu významnou roli i její vzhled. Leckomu totiž vadí příliš technický a neosobní design většiny nabízených modelů a raději používá k tomuto účelu nevhodnou jídelní židli. Některé firmy nabízejí například celočalouněné židle, na kterých nejsou na první pohled vidět ovládací prvky a které jsou dostupné v mnoha barvách a typech čalounění.

Nábytek do pracovny now!homeoffice společnosti Hülsta umožní vybavit domácí kancelář podle individuálního přání. Foto Nábytek Hülsta

 

Pracovní místo

Vzdálenost obrazovky od obličeje by měla být 50 až 70 centimetrů a tomuto požadavku přizpůsobte i hloubku pracovní desky. Pracovní stoly mívají obvykle hloubku 80 cm, ale doma stačí menší, nejméně však 60 cm. Není příliš vhodné při práci na notebooku používat delší dobu kuchyňský stůl. Monitor v tomto případě vychází příliš nízko, museli byste se krčit a časem by se dostavily problémy s krční páteří. Pro dlouhodobější práci je tedy lepší umístit notebook na stojan a používat externí myš a klávesnici.

Jednoduchý stolek Cowork s tyrkysovým detailem, široký 94 cm, se hodí i do menší pracovny. 3 569 Kč, foto Creativehome

 

Nábytkové řady i solitéry

Výběr nábytku do pracovny se kromě ergonomie řídí i umístěním a velikostí domácí pracovny a stylem interiéru. K zařízení pracovny můžete přistoupit buď tak, že nábytek pořídíte ze stejné série, z podobného materiálu a v odpovídajícím stylu, například pokud jde pouze o pracovní kout v rámci jedné obytné místnosti. Nebo naopak vyberte třeba zajímavý psací stůl či sekretář z bazaru a využijte ho jako atraktivní solitér. I v takovém případě by ale měl splňovat nároky na velikost a ergonomii. Do moderního, skandinávsky laděného nebo minimalisticky zařízené ho interiéru zapadne i kancelářská židle v běžném designu a jednoduchý stůl ze dřeva, dřevěné dýhy nebo kvalitní MDF. Ve stylové domácnosti vynikne kvalitní stůl z masivního dřeva v přírodním moře ném nebo lakovaném provedení a kožené pracovní otáčecí křeslo s dřevěnou podnoží.

 

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Malvarosa, Beliani, Designový nábytek, Creativehome, NábytekBogart, Kancelářské židle, Nábytek Hülsta, Tchibo

Datum vydání: 25. 3. 2023

Edit: