Bydlení na venkově nebo ve městě?

Rozdíl mezi vesnicí a městem už není takový, co býval. Úroveň služeb je prakticky stejná. Přesto někteří lidé dávají přednost žití ve městech a někteří by za nic nevyměnili bydlení na vesnici. A někteří se stále nerozhodli a s koupí či stavbou nemovitosti váhají. Co zvolit rozumný kompromis – bydlení na vesnici, ale s dobrou dostupností do města?

Města vs. vesnice

Život na vesnici a ve městě má svá pro a proti. O životě na vsi koluje mnoho mýtů, z nichž většina z nich není pravda. Například to, že lidé na vesnicích jezdí méně auty než lidé ve větších městech. Z průzkumů však vyplývá, že nejméně třetina lidí na venkově používá auto k dopravě denně, kdežto např. v Praze je to jen kolem 20 % obyvatel.

Je fakt, že některé rozdíly jsou pořád markantní – např. to, že lidé ve městech více utrácejí. Život tam je prostě dražší – vyšší ceny nájmů a služeb hovoří jasně. Na druhou stranu, na vesnici zase lidé utrácejí více za benzín, protože musí dál dojíždět a hromadná doprava často nejezdí tak často, jak by si představovali. Bohužel, neplatí, že by Češi byli ochotni se stěhovat za prací. Většinou si totiž hledají práci v blízkosti bydliště. Nicméně – i platy jsou např. v Praze a zbytku republiky hodně odlišné.

Lidé se většinou na vesnici stěhují kvůli dětem a jejich zdravotnímu stavu – v přírodě, na čerstvém vzduchu se dětem daří většinou mnohem lépe než ve městě plném smogu a prachu. Pro rodiny s dětmi je tedy vesnice lepší – je ale potřeba počítat s tím, že jakmile dítě začne chodit do školky či školy, rodiče stráví hodně svého času v autě při rozvozu dětí. Škola či školka často nejsou součástí každé vesnice, a tak je potřeba dojíždět. To samé platí, co se týče zábavy či sportovního vyžití, které bývá na vesnici poněkud omezené.

Na druhou stranu – lidé na vesnici se častěji věnují svým koníčkům a zálibám. Navíc je pro ně snazší vyrazit na procházku v okolí domu i několikrát týdně a hodně času tráví také údržbou domu. Ve větších městech toto moc obvyklé není.

Záleží tak, jakému životnímu stylu dáváte přednost. Někdo má rád klid a pohodu, jinému vyhovuje rychlejší tempo. Pro ty, kteří rozhodnuti ještě nejsou, však existuje i rozumný kompromis. Bydlet na vesnici a město mít v dosahu.

Bydlení v okolí Prahy

V okolí Prahy vyrůstá mnoho developerských projektů, o které je velký zájem. Je to díky tomu, že lokalita bývá dobře dostupná jak autem, tak městskou hromadnou dopravou. Jedním z takových projektů je i bytový projekt Velká Brána, který se nachází na severozápadním kraji Prahy, v obci Horoměřice. Projekt tvoří celkem sedm obytných budov se 168 novými byty, které byly architekty navrženy tak, aby v nich klienti měli soukromí, ale zároveň i vše při ruce. Architekti proto pamatovali i na prostory, které budou věnovány službám a v nichž budou sídlit malé obchody, které poskytnou rezidentům potřebný servis. Pamatováno je i na řidiče, kteří najdou u každého bytového domu dostatek parkovacích míst.

Nové byty Horoměřice nabídnou zájemcům byty různých velikostí a dispozic – od garsonek až po pohodlné 4+kk s balkonem či terasou. Součástí bytů v přízemí budou předzahrádky – pro ty, kteří jsou nadšení zahradníci a mají rádi přírodu. Děti se mohou vyřádit na dětském hřišti, které je součástí bytového komplexu.

Velkou výhodou je veškerá občanská vybavenost – na místě je mateřská školka, základní škola i mateřské centrum. Místo nepostrádá ani zdravotní středisko, veterinární kliniku či autoservis. V rámci obce najdete supermarket a na náměstí i tradiční menší obchody včetně vyhlášené pekárny.

Okolní příroda a doprava

Bydlení v Horoměřicích nadchne i ty z vás, kteří mají rádi procházky či jízdu na kole. V okolí se totiž nachází několik turisticky značených cest a cyklostezka, která vás dovede do Divoké Šárky, Tichého údolí či až na hrad Okoř. Pokud se vám nechce na výlet daleko, určitě vás potěší procházka po hrázi nedalekého rybníka. Milovníci jízdy na koni jistě ocení i jízdárnu, která je v místě.

Novostavby v Horoměřicích vyrůstají nedaleko Suchdola, Lysolajů a Nebušic – tj. částí Prahy 6. Doprava do centra města trvá cca 25 minut díky autobusovým linkám, které vás dopraví přímo na metro. Mezinárodní letiště Václava Havla je vzdáleno vzdušnou čarou cca 5 kilometrů. Jak městskou hromadnou dopravou, tak i autem se dostanete na místo určení pohodlně a včas.

Pokud se tedy rozhodujete, zda dáte přednost vesnici či městu – Horoměřice se pro vás mohou stát skvělou volbou!

Komerční prezentace

Uložit

Datum vydání: 26. 6. 2017

Edit: