Chalupa z kotovic

Milan a Marie mají jediného syna, který je upoután na vozíček. Protože společně žijí ve Zlíně, ve vilce, kde je plno schodů, rozhodli se vybudovat další domov zcela bez bariér, kde budou mít všichni tři dostatek pohodlí.

Na Moravě se tradičně stavěly domy z nepálených hliněných cihel – kotovic. A taková je i chalupa Marie a Milana, kterou zatím využívají k rekreaci, ale jednou se do ní prý odstěhují. „Koupili jsme ji v roce 2008 a opravovali poměrně dlouho,“ vypravuje Milan, stavební inženýr, který ctí pravidlo, že rekonstrukce se nesmí uspěchat, naopak nad úpravami je potřeba popřemýšlet. A s touto filozofií se pustil i do obnovy tohoto domu.

BEZ BARIÉR

Veškeré stavební úpravy někdejšího objektu byly naplánovány tak, aby pohyb v domě a na dvoře byl bezbariérový a Honzíkovi na vozíku nic nebránilo v cestě. Ten se může v případě potřeby snadno dostat i na zatím nevyužívanou půdu. Jede sem totiž výtah… Zapovězená mu není ani zahrada, a to v plné šíři, přestože má svažitý charakter. Po obvodu parcely totiž nechal Milan vybudovat šikmou rampu, která vede až k sadu nad domem.

HISTORIE A DNEŠEK

Rekonstrukce zahrnovala množství stavebních úprav včetně nutného odvlhčení domku, ale změnila se i funkce jednotlivých místností. Dříve se žilo ve světnici a v kuchyni a přespávalo se v malém pokojíku z chodby napravo. Dnes se obytný prostor rozšířil ještě o obývací pokoj, ložnici a koupelnu. Zatímco z ulice má dům tradiční tvář, strana odvrácená do dvora a zahrady dnešní dobu nezapře – prosklené plochy a střešní okna vpouštějí do prostor maximum světla, ven se vychází francouzským oknem, dvorek je vydlážděn zámkovou dlažbou. Nechce se věřit, že tu ještě před pár lety byly chlívky pro prasata!

BAZARY A VÝPRODEJE

Milan chtěl mimo jiné dokázat, že zařizovat dům jde i levně. Proto nábytek často pochází z bazarů nebo akčních výprodejů. Nejúspěšnější v tomto směru byl při stavbě koupelny, v obchodě se zbytky nakoupil jedenáct druhů obkladů a dlažeb, a všechny spolu ladí. Sem tam něco vytáhl z popelnice, sedačku pořídil na inzerát, vanu a umyvadlo v akci. „Na čem ale nedoporučuji šetřit, je podlaha,“ uzavírá. „Ta má být dřevěná a kvalitní.“

Milan a Marie
majitelé chalupy

„Náš poměrně jednoduše a skromně opravený obyčejný venkovský dům se chová podobně jako hodní lidé – na nic si nehraje, poskytuje nám i návštěvám neobyčejnou pohodu a klid. Každý, kdo do něho vstoupí, si okamžitě připadá jako doma. Tento pocit člověk obvykle nezažije v moderních, luxusně zařízených a technologiemi nabitých rodinných domech.“

Ani kapka nazmar

Moderně, úsporně se v tomto domě zachází s vodou. Pod garáží, která stojí v místech někdejší stodoly, se ukrývá podzemní nádrž na dešťovou vodu. Tu sbírá z velké části střechy. Majitelé ji využívají jako užitkovou – na zalévání zahrady, mytí auta a splachování záchodů.

Text: Martina Lžičařová; Foto: Jaroslav Hejzlar

Datum vydání: 9. 1. 2019

Edit: