Chytrá domácnost: Jak zvýšit IQ svého domova?

Chytré už dávno nejsou jen telefony. IQ můžete zvýšit i své domácnosti. Co všechno taková chytrá domácnost umí? A můžete si ji zařídit i vy?

Pohodlí, bezpečí i úspora

Ještě dřív, než vám ráno zazvoní budík, vytáhne v ložnici žaluzie, aby se vám lépe vstávalo. Zapne topení v koupelně a pustí vám k čištění zubů oblíbené rádio. A jakmile odejdete do práce, zhasne všechna zapomenutá světla a aktivuje alarm.

Chytrá domácnost se postará o vaše pohodlí, bezpečí, ale i úsporu. A je úplně jedno, že nevlastníte rezidenci s bazénem, bezpečnostními kamerami a klimatizací. Inteligentní může být i byt v paneláku.

Tip: Máme pro vás inspiraci na vánoční dárky nejen pro technologické nadšence! Pokud si nejste jisti výběrem, zvolte dárkovou kartu, kterou si každý může využít po svém. Mrkněte na iStyle.eu, kde najdete další nápady na dárečky – třeba bluetooth reproduktory, chytré hodinky či designová sluchátka.

Chytré vytápění

Odcházeli jste z domu na rychlo a zapomněli jste ztlumit topení? Žádný problém, termostat můžete ovládat přes mobilní telefon odkudkoli. Chcete během noci topit na minimum? Každý den se radiátory v určitou hodinu samy stáhnou. Automatické profily jsou nejoblíbenější – ráno termostat sepne spolu s vaším budíkem, přes den si s časovým předstihem rozehřejete radiátory, abyste se vrátili do příjemně vyhřátého bytu. Chytrým topením lze ušetřit na účtech za elektřinu tisíce korun. Kromě úspor má chytré topení ještě jednu výhodu – přesně víte, kolik a kdy protopíte.

Můžete si chytrou domácnost pořídit také?

Pořízení takového systému vyjde na několik tisíc korun, ovšem lze ho propojit i s dalšími funkcemi a přes tablet či mobil ovládat světla, klimatizaci nebo zkontrolovat zamčené zámky ve dveřích.

Zavést chytré ovládání domácnosti samozřejmě nelze bez úprav. Podmínkou je takzvaná inteligentní elektroinstalace, která napojení různých řídicích a kontrolních prvků umožňuje. Přestože bytová výstavba a rekonstrukce starších bytů nabývají na objemu, tento typ elektroinstalace stále není častý. Pokud váš domov není inteligentní elektroinstalací vybaven, počítejte s náklady o 10 až 20 % vyššími. Ale i tak se vám investice během několika let vrátí.

 

 

Komerční prezentace

Uložit

Datum vydání: 27. 11. 2017

Edit: