Čistá belgická radost

3

Pěkné retro, Ercol

 

Ve vlámském Kortrijku u francouzských hranic se jednou za dva roky prezentuje interiér. Vlastně Interieur. Ten letošní povznesl duši a vyčistil oči zanesené mnohými předměty, které se označují jako designové. V malém belgickém městě se design skutečně sešel, aniž by se nějak extra proklamoval.

 

Ve srovnání s jinými, většími a největšími veletrhy bývá v Kortrijku příjemně málo balastu. Právě menší až komorní výstavní plocha tu působí blahodárně, výběr je mnohem přísnější a pečlivější. Skladebnost a variabilita jsou pořád číslo jedna. Dbá se velmi pečlivě na to, aby se mohl zařídit mladý i starý, garsonkář i lofťák. Milovník klasiky najde dost kůže a dřeva, ten, kdo chce poněkud větší odvaz, najde pohříchu rovněž přírodní materiály, ale zpracované a použité jinak, neotřele. Kortrijk je veskrze vlídný, nikomu nic nevnucuje ani neupírá, a přesto, nebo snad právě proto, poskytne velmi dobrý přehled o vývoji současné nábytkové tvorby i o cestičkách, které vyšlapávají ti začínající. Jejich tvorbu vám představíme příště.

2

Křehký sedák židle Wing podpírá masivní dřevěná páteř. Werner Aisslinger, Lema

 

 

1

Praktické. Podlahy Bolon vždy sledují aktuální barevné tóny interiéru.

 

 

4

I tady se dekorem, barvou, tvary vrací značka COR proti proudu času, za pohodlí však ručí.

Přimíchejte krásné kvalitní dřevo, u něhož si výrobce hraje s každým detailem a upravuje pečlivě i ty nejmenší hrany. Také tvary, které občas poctivě něco opíší z minulosti stejně jako geometrie na kobercích i textilu, upomínající na padesátá léta, a máme další díl skládačky vystihující podoby současného nábytku.

 

5

Roztomilé. Nadsázka a sebeironie se tu má dobře, skoro jako bychom byli v Česku, ale vystavující jsou tu milejší.

 

 

7

Geniální. Antická hlava řezaná z lepenky, dekor je někdy zajímavější než vlastní exponát.

 

 

8

Od značky JORI

 

 

9

Stolek Pinkit je přizpůsobivý jako chameleon, získal cenu za design a navrhla jej Christiana Macedo. Two.six

 

 

10

 

11

Poetické lampy inspirované žongléry s koulí také zde drží na kovových „pažích“ křehkou rovnováhu. Michael Anstassiades, Flos

Per/Use je nová značka, která má základnu v Belgii v městečku s tradicí výroby a designu nábytku. Nabízí současný design, mezi jejími tvůrci je i naše Lucie Koldová. Představujeme chytrý věšák Piano/Patrick Séha, na snímku vedle je váza Etna Fréderica Richarda, lampa dřevo-sklo Frederika Delbarta, stolky Levels navrhli Lucie Koldová a Dan Yeffet a zcela vpravo Luciina Double bowl.

 

12

Součástka vytištěná ve 3D drží celý stůl Keystone japonsko- -italské dvojice Minale Maeda. Hlavní cena soutěže při 24. ročníku Interieur.

 

 

13

 

14

Nápad značky Svampe

 

 

15

Inspirace bankovní lampou: Goldman, Ron Gilad pro Flos

 

 

16

Svítidla českého výrobce Brokis

 

Funkční jednoduchost má v bytě výhodu: nikdy se neomrzí.

 

17

Lavice či možná odkládací plocha lehké a účelné konstrukce, elegantní solitér. Christophe Pillet, Lema

 

 

18

 

19

 

20

Two.six, to je dobrý design, jednoduché linie a jasné barvy.

 

 

21

Design Vincenta Shepparda, který na kovový základ posadil různé tvary.

To, co se na jaře v Milánu na obří výstavní ploše poněkud rozředilo, tady najednou výrazně vyvstalo. Mluvíme o zajímavé barevné kombinaci, která vás barvou žlutou nedráždí a barvou petrolejovou netlumí, ale celkově v tomto propojení povzbuzuje, oživuje a působí harmonicky. Všechny valéry petroleje, někdy ředěné až do vodové, se dobře snesou s odstíny žluté, ale i tolik oblíbené šedé.

 

22

Podlaha Bolon inspirovaná tóny švédského lesa.

 

 

23

Do třetice švédský Bolon, aktuální petrolejová z kolekce Artisan, která spojila staré řemeslo a novou technologii, má profi lovanou přízi a působí jako textil.

 

 

24

Vanu navrhl Carlo Colombo, Teuco Guzzini

 

Datum vydání: 23. 3. 2015

Edit: