Váza z plat od vajíček

Zužitkujte plata od vajec a vyrobte si vázu na květiny!

Máte velkou spotřebu vajec a doma se vám nahromadila prázdná plata? Z kartonů od vajec můžete vytvořit řadu dekorací do domácnosti. Například vázu, ve které vyniknout zejména letní květiny.

Potřebujete:
• skleněnou vázu (zavařovací sklenici nebo lahev se širším hrdlem),
• plata od vajec (na 30 kusů),
• nůžky a tavnou pistoli,
• vodou ředitelné (krycí) barvy (např. Balakryl UNI)
• otvírák na barvy a míchátko,
• širší a užší plochý štětec.

Postup:
Aby byl výsledný dekor vázy opticky zajímavější, můžete důlky v kartonu lehce zmáčknout. Papírová plata je dále potřeba přizpůsobit výšce a šířce zvolené skleněné vázy. Pokud si chcete vyrobit nižší vázu, karton zastřihněte. V případě, že má být váza širší, spojte pomocí tavné pistole více plat k sobě.

Na řadu přicházejí barvy
Vázu můžete nechat v přírodní barvě papíru. Lépe ale vypadá, když ji zpestříte barvami (Balakryl UNI jsou dostupné v 16 odstínech, nebo si je můžete nechat natónovat až do 20 tisíc barev). Pomocí plochého štětce karton od vajec z vnější strany natřete důkladně promíchanou barvou. K natírání hůře dostupných míst a záhybů použijte úzký štětec. První vrstvu nechte zaschnout přibližně dvě hodiny, pak naneste druhou vrstvu.

Přineste si domů léto
Jakmile obě vrstvy barvy zaschnou, hotový plát opatrně ohněte okolo skleněné vázy a spojte pomocí tavné pistole. Pak už nezbývá než naladit se na léto. Do vázy naaranžujte třeba slunečnice.

 

 

text a foto Balakryl

Datum vydání: 4. 7. 2023

Edit: